אקונאזול

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אקונאזול היא תרופה נוגדת פטריות המשמשת לטיפול במגוון מצבים הנגרמים על ידי זיהום פטרייתי. משתמשים באקונאזול בעיקר לטיפול בפטרת של הנרתיק, אך גם לטיפול בפטרת של כף הרגל, פטרת המפשעה ופטרת בתינוקות הנגרמת עקב חיתול רטוב. יש לרחוץ ולייבש היטב את המקום הנגוע לפני שמורחים את התרופה. כאשר דלקת מקומית עזה מלווה את הזיהום הפטרייתי, ניתן להשתמש במשחה המכילה סטרואידים יחד עם אקונאזול.

תגובה עם תרופות אחרות: [קורטיקוסטרואידים (הידרוקורטיזון, טריאמצינולון-אצטוניד)]: במינונים השווים או גבוהים מאלו של אקונזול, מעכבים את הפעילות נגד סוגים מסוימים של פטריות (Saccharomyces cerevisiae, Candida albicans) . במינונים נמוכים יותר (עשירית מזה של אקונזול) אין כל השפעה מעכבת.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, ג'ל, פתילות לנרתיק.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: יש לשים כמות מספקת של הקרם או המשחה בכל מריחה. פתילות לנרתיק, לפי התכשיר המסחרי הספציפי.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן שיחלפו ימים אחדים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו גם אם התסמינים נעלמו. הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים והסתמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בשימוש מקומי לא נמצא נזק לעוברים. לא רצוי להשתמש בשליש ראשון להריון אלא אם אין ברירה אחרת, בשליש השני והשלישי ניתן להשתמש רק כשיש צורך (C)הנקה: עם תכשירים לטיפול בעור או בנרתיק.תינוקות וילדים: אין בעיות מיוחדות.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של נטילת תרופות אחרות, מחלת כבד

תופעות לוואי

גירוי מקומי הוא תופעת הלוואי השכיחה ביותר של אקונאזול. בדרך כלל התרופה נסבלת היטב על ידי רוב החולים.

שמות מסחריים

ג'ינו פבריל Gyno-Pevaryl ג'נסן סילאג