גלנטמין

שייך לקבוצת:
אלצהיימר, לטיפול ב, כולינאסטראז, מעכבי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גלנטמין היא תרופה המיועדת לטיפול בחולים הסובלים משיטיון (דמנציה) על שם אלצהיימר בדרגה קלה עד בינונית. השינויים הראשונים במחלת אלצהיימר מעכבים את המסלולים העצביים הכולינרגיים במערכת העצבים המרכזית, בהם המעביר העיצבי העיקרי הוא אצטילכולין. החשד הוא שהחסר היחסי באצטילכולין במוח אחראי לחלק מהתופעות הנצפות בשלבים הראשונים של המחלה. גלנטמין מעכב באופן הפיך את האנזים כולינאסטראז, אשר אחראי על פירוק האצטילכולין, ובכך מגביר את הרמה של אצטילכולין במוח. יעילותה של גלנטמין בטיפול במחלת האלצהיימר זהה לזו של תרופות אחרות המעכבות את האנזים כולינאסטראז (טאקרין, ריבאסטיגמין, דונפזיל), היא מאטה את התפתחות המחלה ומאפשרת תפקוד טוב יותר של המטופל, אך איננה עוצרת את התקדמות המחלה. בדומה לתרופות האחרות מקבוצה זו יש להתאים בזהירות את המינון לכל מטופל בגלל סיכון מוגבר לתופעות לוואי במערכת העיכול.

תגובה עם תרופות אחרות: [חומרי הרדמה כלליים]: גלנטמין עלול להגביר את הרפיית השרירים, תחת השפעת חומרים אלו. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (NSAID) ]: סיכון מוגבר לדימומים ממערכת העיכול. [מעכבי האנזים כולינאסטראז (טאקרין, ריבאסטיגמין, דונפזיל) ]: השפעה מוגברת. יש להימנע משילוב עם גלנטמין. [תרופות עם השפעות אנטיכולינרגיות]: לדוגמה- אטרופין, דיפנהידראמין, קלוזאפין, אולאנזאפין, דיזופיראמיד, נוגדי דיכאון טריציקליים - פעולתם מנוגדת לפעולת גלנטמין. [תרופות עם השפעות כולינרגיות]: נאוסטיגמין, פירידוסטיגמין, ריוואסטיגמין, בטאנכול או פילוקארפין - השפעה כולינרגית מוגברת והסיכון לתופעות לוואי עולה. [פארוקסטין, אריתרומיצין, קטוקונאזול]: מגבירות את ההשפעה של גלנטמין עקב עיכוב האנזימים האחראיים לפירוקה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תמיסה אורלית, קפסולות בשחרור איטי.תדירות וזמן נטילה: טבליות, תמיסה אורלית: פעמיים ביום. קפסולות בשחרור איטי: פעם ביום.טווח המינון: טבליות, תמיסה אורלית: מינון התחלתי: 4 מ"ג פעמיים ביום. מנת אחזקה: 8 מ"ג פעמיים ביום. (עד מנה מקסימלית של 32 מ"ג ביום) קפסולות בשחרור איטי: מינון התחלתי:8 מ"ג פעם ביום. מנת אחזקה: 16 מ"ג פעם ביום. (עד מנה מקסימלית של 24 מ"ג ביום). עלייה במינון תיעשה לאחר מינימום של 4 שבועות במינון מסויים. תחילת השפעה: טבליות ותמיסה אורלית: תוך 1 שעה. קפסולות בשחרור איטי: תוך 4.5-5 שעות.משך השפעה: טבליות ותמיסה אורלית: 12 שעות. קפסולות בשחרור איטי: 24 שעות. ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.תזונה: מומלץ ליטול את התרופה עם האוכל, כדי להקטין את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. חשוב לעדכן את הרופא באם נשכחו מספר מנות כיוון שהוא עלול להחליט על הורדת מינון והעלאתו באופן הדרגתי על מנת להימנע מתופעות לוואי.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. במידה והרופא הפסיק את הטיפול, אין להתחיל לקחת את התרופה מחדש, אלא על-פי הוראות הרופא.מינון עודף: יש לפנות מייד לחדר מיון. דרושה פעולת חירום במקרה של הקאה, הזעה, דופק איטי, סחרחורת, עילפון, פרכוסים וקושי בנשימה.

אזהרות

הריון: אין עדויות לפגיעה בעוברי חיות מעבדה. אין בדיקות מספיקות בנשים בהריון. ניתן להשתמש רק בשעת הצורך (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טיפול בגלנטמין חייב להעשות בפיקוח של רופא. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת לב, מחלת כליה, מחלות דרכי הנשימה, קשיי השתנה, אפילפסיה (כפיון), גידול במוח, פגיעת ראש, כיב עיכולי

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות קשורות במערכת העיכול וכוללות: בחילה, הקאה, שלשולים, כאבי בטן, אובדן תיאבון וירידה במשקל. בנוסף יתכנו סחרחורות, עייפות, צריבה או קושי במתן שתן. תופעות המחייבות פניה לעזרה רפואית: תופעות אלרגיה (פריחה, גירוד, קושי נשימה, התנפחות הפנים, פה, שפתיים ולשון), כאב בחזה, קושי בהשתנה, דימום ממערכת העיכול, ירידה ברמות אשלגן בדם, התייבשות, הפרעות התנהגות כגון: תוקפנות והזיות, דיכאון, עילפון, חום, פירכוסים, חולשה חמורה, קצב לב איטי או לא סדיר ורעד. תופעות אלו נפוצות יותר במנות גבוהות, על-כן חשוב להתחיל במינונים נמוכים ולהעלות בהדרגה עד למנה הנסבלת.

שמות מסחריים

רמיניל Reminyl ג'נסן סילאג