פליביזומב
שייך לקבוצת:
חיסונים, נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פליביזומב הוא נוגדן מונוקלונאלי המהווה חיסון פאסיבי כנגד הוירוס RSV Respiratory Syncytial Virus אשר פוגע בדרכי הנשימה התחתונות. התסמינים של וירוס ה-RSV נראים לרוב כתסמיני שפעת קלה אך המחלה עלולה להחמיר ואף לגרום להצרויות בדרכי הנשימה ולהתפתחות דלקת ריאות חריפה. השימוש בפליביזומב הוא עבור תינוקות הנמצאים בסיכון גבוה להדבקות במחלה: לתינוקות עם מחלה ריאתית כרונית הנקראת ברונכופולמונרי דיספלזיה (BPD), לתינוקות עם רקע של לידה מוקדמת (מתחת לגיל הריון של 35 שבועות) וליילודים עד גיל שנתיים עם מחלת לב מולדת כחלונית (CHD). מכיוון שמדובר בנוגדנים הניתנים בצורה פאסיבית , הם נעלמים מהדם במשך 30 יום ויש צורך לחזור ולתת את החיסון מידי חודש במהלך 5 חודשי עונת החורף בהם הוירוס פעיל.

תגובה עם תרופות אחרות: לא דווחו תגובות עם תרופות אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה לתוך השריר.תדירות וזמן נטילה: את המנה הראשונה יש לתת עד חודש לפני תחילת עונת פעילות הוירוס (בסביבות נובמבר ועד מרץ) ומנה חוזרת חודשית לאורך כל העונה.טווח המינון: 15 מ"ג/ק"ג אחת ל- 30 יוםתחילת השפעה: לא ידוע.משך השפעה: פליביזומב מעניק הגנה מוגברת מהוירוס הנמשכת כ- 30 יום.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

יש לאחסן את התכשיר במקרר רגיל, בטמפרטורה בין 2-8 מעלות צלסיוס.
אין הכרח לשמור
במקרר את הנוזל הממיס המסופק יחד עם התכשיר, אך יש לאחסן אותו במקום קריר.

מנה שנשכחה: יש חשיבות גבוהה בחידוש מנת החיסון כל חודש לאורך עונת ההדבקה.הפסקת התרופה: השימוש בחיסון יופסק במצבי רגישות יתר.מינון עודף: לא נצפו תגובות מיוחדות למינון עודף.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: אין בעיות מיוחדות.קשישים: לא ניתן.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מדובר על טיפול מניעתי עונתי בלבד.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, זיהום כלשהו, הפרעות בקרישת הדם

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות הינן חום, רגישות במקום ההזרקה, נזלת, פריחה בעור, שלשול והקאות. נצפו מקרים נדירים מאוד של אנפילקסיס בילדים (פחות ממקרה אחד ל-100,000 מטופלים) ותגובות רגישות-יתר.

שמות מסחריים

אבוסינאגיס AbboSynagis אבוט