אימונוגלובולין

שייך לקבוצת:
אימונוגלובולינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

התרופה מכילה אימונוגלובולינים (Immunoglobulin או בקיצור IG) הניתנים דרך הוריד (IV), ולכן נקראת גם IVIG. זוהי תמיסה המכילה נוגדנים אנושיים אשר מספקים לגוף חיסון תוך מספר ימים. האימונוגלובולינים נאספים מדמם של תורמים לאחר שעברו בדיקות למניעה של העברת וירוס הפטיטיס ווירוס האיידס. האימונוגלובולינים משמשים לטיפול במצבים מסוימים בהם הגוף אינו מייצר מספיק נוגדנים (א-גאמא-גלובולינמיה או היפו-גאמא-גלובולינמיה). הם עוזרים למנוע ולהפחית את חומרתם של זיהומים אצל חולים אשר מערכת החיסון שלהם פגומה ואשר נמצאים בסיכון גבוה לפתח זיהומים, כגון: זיהום מוירוס הציטומגאלו (CMV), וירוס האיידס מולד בקרב ילדים או הפחתת הסיכון לזיהומים או לדחיית השתל במושתלי מוח עצם. קיים שימוש ב CLL-Chronic Lymphatic Leukemia עם היפו-גאמא-גלובולינמיה משנית ודלקות חוזרות. במנגנון מסוים שאינו ברור, טיפול זה במינון גבוה, הוכח כיעיל גם במחלות חיסון עצמי וראומטיות מסוימות, כגון: Idiopathic Thrombocytopenia Purpura או בקיצור ITP - במצב זה הגוף מייצר נוגדנים כנגד טסיות הדם, והזרקה של נוגדנים מונעת זאת ולמעשה תורמת לעליה בספירת טסיות הדם. האימונוגלובולינים משמשים לטיפול בעוד מגוון רחב של מחלות כגון: טרשת נפוצה, מחלת גיליאן-בארה, מחלת קאוואסקי (מחלת לב נדירה בילדים), דרמאטומיוציטיס (מחלה הפוגעת בעור ובשרירים וגורמת להיחלשותם). מכיוון שקיים סיכון לפגיעה כלייתית (אומנם נדיר) יש לנהוג בזהירות יתרה בחולים עם סיכון מוגבר להתפתחות אי-ספיקה כלייתית אקוטית.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אימונוגלובולינים עלולים להשפיע על אפקט החיסון ולהיפך. יש לחכות 2-3 שבועות מקבלת החיסון לפני מתן של אימונוגלובולינים ויש לחכות 5-11 חודשים ממתן של אימונוגלובולינים לפני קבלת חיסון. [תרופות בעלות סיכון לרעילות כליתית]: במתן משולב עם אימונוגלובולינים הסיכון לנזק כלייתי עולה.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות דרך הוריד. תרופה מוגבלת לשימוש בבתי חולים או אשפוז יום.תדירות וזמן נטילה: בהתאם לסוג המחלה שלשמה ניתנה התרופה.טווח המינון: בהתאם לסוג המחלה שלשמה ניתנה התרופה, ובהתאם למשקל הגוף. מומלץ להתחיל בקצב אינפוזיה איטי ולעלות בהדרגה על מנת להימנע מתופעות לוואי ותופעות אלרגיה.תחילת השפעה: תוך מספר ימים.משך השפעה: בין שבועיים ועד 3 חודשים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: איחסון בטמפרטורה החדר, מתחת ל-25 מעלות צלסיוס, לא להקפיא ולהגן מאור.מנה שנשכחה: לא סביר כיוון שניתנת תחת השגחה רפואית.הפסקת התרופה: לפי החלטת הרופא. הפסקת טיפול במקרה של תגובה אלרגית ופגיעה כלייתית.מינון עודף: לא נמצאו סימנים מיוחדים כתוצאה ממינון עודף, אך קיים סיכון מוגבר לפגיעה כלייתית.

אזהרות

הריון: נמצא שהתרופה חודרת שיליה אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מלווה בבדיקות דם ותיפקודי כליות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות בקרישת הדם, סוכרת, מחלת לב, מחלת כליה, מחסור באימונוגלובולינים מסוג IgA, נוגדנים לאימונוגלובולינים מסוג IgA

תופעות לוואי

תופעות קלות שלרוב עוברות כיממה לאחר העירוי: כאב גב, צמרמורת, סחרחורת, חום, הסמקה, כאב ראש, הזעה, התכווצויות ברגליים, כאבי שרירים, בחילות והקאות, עייפות וגירוי באזור ההזרקה. תופעות פחות נפוצות שמחייבות דיווח לרופא: כאב בחזה, קושי בנשימה, קושי בהשתנה וירידה בכמות השתן, פריחה וגירוד וכאב וקשיחות בצוואר. ייתכנו תופעות אלרגיה והלם אניפלקטי- נדיר. נמצא שיש סיכון לפגיעה כלייתית, אפילו עד גרימת אי ספיקת כליות. יש לשים לב לסימנים הבאים: הפחתה בכמות השתן וקושי בהשתנה, בצקות, עליית משקל פתאומית וקושי בנשימה. תופעת לוואי נדירה: גירוי קרום המוח לא מזוהם AMS- Aseptic Meningitis Syndrome עם שינוי בנוזל חוט השדרה (בעיקר בחולים עם ITP ), תופעה זו מופיעה תוך מספר שעות עד יומיים והיא אופיינית יותר למתן התרופה במינונים גבוהים. עם הפסקת הטיפול צפוייה הפוגה תוך מספר ימים.

שמות מסחריים

אומריגם Omriggam אומריקס גמאגרד Gammagard טבע בריגלובין פי Beriglobin P ג'נמדיקס פלבוגאמה Flebogamma מדיצ'י מדיקל גמאפלקס Gammaplex קמדה קיוויג Kiovig טבע אוקטאגם Octagam מרסוג'י פריוויג'ן Privigen ג'נמדיקס סנדגלובולין IV Sandoglobulin IV ג'נמדיקס אומרי-הפ-B Omri-Hep-B אומריקס