פוליסכרידים פנוימוקוקלים
שייך לקבוצת:
חיסונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

התכשיר הינו תרכיב המסוגל להקנות הגנה מפני זיהומים הנגרמים על ידי חיידק בשם Streptococcus pneumoniae. החיידק עלול לגרום למחלות פולשניות כמו דלקת האוזן התיכונה, דלקת ריאות, דלקת קרום המח ורעלת דם. החיסון מורכב מתערובת פוליסכרידים מ-7 הזנים הנפוצים ביותר של החיידק וכך הוא מעורר את המערכת החיסונית בגוף ליצירת נוגדנים כנגד זנים נבחרים אלו בלבד, מבלי לגרום למחלה. התרכיב מיועד לחסן תינוקות וילדים החל מגיל 8 שבועות ועד 5 שנים. בשונה מהחיסון פנאומווקס, ביכולתו להקנות הגנה מפני זיהום פנוימוקוקי לתינוקות מתחת לגיל שנתיים. התרכיב נכלל בסל הבריאות עבור אוכלוסיה בסיכון גבוה לפתח זיהום פנוימוקוקי עקב מצבים שונים: הפרעות בפעילות הטחול (כגון כריתת טחול, חוסר טחול מולד ואנמיה חרמשית), ליקויים אימונולוגיים (עקב מחלות ממאירות, טיפול מדכא חסינות וזיהום HIV), השתלת איברים, דליפות נוזל חוט שדה עם סיכון לדלקת עוצבה חוזרת, אי ספיקת כליות כרונית, תסמונת נפרוטית או טיפול בדיאליזה.

תגובה עם תרופות אחרות: ניתן להזריק את התרכיב לפני, אחרי או בו-זמנית (במקומות נפרדים בגוף) עם תרכיבים אחרים מומתים או חיים-מוחלשים הניתנים בגיל הילדות. אין לערבב את התרכיב עם תרכיבים אחרים באותו מזרק.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה לתוך השריר.תדירות וזמן נטילה: מספר המנות הנדרשות תלויה בגיל בו התקבלה המנה הראשונה. ההמלצה היא על מתן של 3 מנות עד גיל שנה (במרווחים של 4-8 שבועות) ומנה רביעית בתחילת השנה השנייה.טווח המינון: כל מנת תרכיב (0.5 מ"ל) מכילה 2 מק"ג של אנטיגנים קפסולריים פוליסכרידיים שמקורם ב-7 זנים שונים של החיידק וכ 20- מק"ג של חלבון המהווה חומר עזר לצימוד של האנטיגנים הנ"ל. תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות. אחסון: יש לשמור במקרר בין 2-8 מעלות צלזיוס. אין להקפיא ואין להשתמש בתרכיב אשר הוקפא בשלב כלשהו. מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה במועד שנקבע יש להתייעץ עם הצוות הרפואי לגבי המשך מתן החיסונים.הפסקת התרופה: יש להפסיק במקרה של תגובה אלרגית.מינון עודף: מינון עודף הוא לא סביר כיוון שהחיסון ניתן על ידי צוות רפואי מיומן, מה גם שלא נצפו תגובות מיוחדות למינון עודף.

אזהרות

הריון: לא רלבנטי.הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות עד גיל חודשיים.קשישים: לא ניתן.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא רלבנטי.ניטור:

דווח לרופא במקרה של זיהום כלשהו, חום גבוה, אלרגיה, מחלת סרטן, דיכוי חיסוני, טיפול בקרינה, אפילפסיה (כפיון), הפרעות בקרישת הדם

תופעות לוואי

תופעות מקומיות באזור ההזרקה, כגון: אודם, נפיחות וכאבים. תופעות כלליות: חום גבוה, ירידה בתיאבון, הקאה, שלשול, אי-שקט, הפרעות שינה ואפילו פירכוסים. תיתכן רגישות יתר המלווה בפריחה והלם אנפילקטי - נדיר.

שמות מסחריים

פרבנאר Prevenar ניאופרם