חיסון נגד וירוס הפפילומה

שייך לקבוצת:
חיסונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

החיסון נגד וירוס הפפילומה האנושי ( HPV) מיוצר בשיטות של הנדסה גנטית מרכיבים חלבוניים ממעטפת הוירוס כך שהוא מעורר את המערכת החיסונית בגוף ליצירת נוגדנים כנגד הוירוס, מבלי לגרום למחלה.

בישראל קיימים שני חיסונים: א. גרדסיל, מגן מפני זנים 16 ו- 18, האחראים לסרטן צוואר הרחם וגידולים טרום סרטניים של הפות והוואגינה ומפני הזנים 6 ו-11 האחראים להופעת גידולים טרום סרטניים ויבלות באברי המין החיסון מאושרים לילדות ולנשים בגילאי 9-45 אך נמצא שיעילותם מירבית כאשר הם ניתנים לפני תחילת הפעילות המינית. גרדסיל מאושר גם לשימוש בנערים בגילאי 9-15 למניעת זיהום הנגרם ע"י HPV מהזנים 6,11,16 ו-18.

ב. סרווריקס, מותווה לשימוש בנשים בגילאי 10-45 למניעה של סרטן צוואר הרחם. גם הוא מגן מפני הזנים 16,18 אך בנוסף מספק הגנה מסוימת מפני זני הפפילומה 45, 13 ו-52, האחראים יחדיו לחלק ממקרי סרטן צוואר הרחם.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את המערכת החיסונית]: קורטיקוסטרואידים, תרופות לדיכוי מערכת החיסון כגון: ציקלוספורין, מעכבי TNF- alpha ותרופות ציטוטוקסיות לטיפול בסרטן. במתן משולב עם החיסון פוחתת יעילותו של החיסון. [נוגדי קרישה]: כגון הפארין ווארפארין. בקבלת זריקה לשריר יש סיכון לדימומים תת-עוריים או לתוך השריר עצמו. [חיסונים אחרים]: ניתן לקבל במקביל חיסון נגד הפטיטיס B אך באיזורי הזרקה שונים. לא נבדק הנושא לגבי חיסונים אחרים.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה לתוך השריר.תדירות וזמן נטילה: החיסון גרדסיל ינתן ב-3 מנות: מנה ראשונה, מנה שנייה לאחר כחודשיים ומנה שלישית לאחר 6 חודשים מהמנה הראשונה. החיסון סרווריקס ינתן ב-3 מנות: מנה ראשונה, מנה שנייה לאחר כחודש ומנה שלישית לאחר 6 חודשים מהמנה הראשונה.טווח המינון: מנה מכילה 0.5 מ"ל.תחילת השפעה: השפעה מלאה של סדרת החיסונים תתקבל כחודש מהחיסון האחרון.משך השפעה: ההשפעה המגינה של גרדסיל היא עבור 3 שנים. ההשפעה המגינה של סרווריקס היא עבור 5 שנים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: אחסון במקרר בטמפרטורה של 2-8 מעלות צלסיוס, לא להקפיא ולהגן מאור.מנה שנשכחה: יש חשיבות רבה בהשלמת כל שלושת החיסונים במועדים שנקבעו על מנת להבטיח הגנה.הפסקת התרופה: השימוש בחיסון יופסק במצבי רגישות יתר.מינון עודף: מינון עודף הוא לא סביר כיוון שהחיסון ניתן על ידי צוות רפואי מיומן.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 9.קשישים: לא ניתן.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא רלבנטי.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הפרעות בקרישת הדם, דיכוי חיסוני, חום גבוה

תופעות לוואי

התופעות הנפוצות ביותר שנצפו: תופעות באזור ההזרקה (חום, נפיחות ואודם), חום גבוה, בחילות, הקאות, סחרחורת, שלשול, אף סתום או נוזל, כאב גרון, שיעול וכאבי שרירים. תופעה פחות נפוצה היא עילפון, על-כן מומלץ להמתין 15 דקות לפחות מההזרקה, בהשגחה רפואית. יתכנו תופעות חמורות כגון: כאב באגן, כאב חזק בקיבה וכאב, נפיחות או נוקשות במפרקים. תיתכן רגישות יתר המלווה בפריחה והלם אנפילקטי - נדיר.

שמות מסחריים

גרדסיל Gardasil מרק סרווריקס Cervarix גלקסו סמית קליין