חיסון נגד רוטה-וירוס
שייך לקבוצת:
חיסונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

התרכיב הינו חיסון חי, כנגד חמישה מזני הרוטה-וירוס, הניתן במתן פומי. וירוס הרוטה הינו וירוס התוקף כמעט כל ילד עד גיל חמש שנים ומהווה את הגורם הנפוץ ביותר לשלשולים בקרב תינוקות וילדים קטנים. שיא התחלואה מתבטאת בגילאי 4 חודשים עד שנתיים ושכיחותה גבוהה בגנים ובמעונות יום, בעיקר בעונת החורף. החיסון ניתן דרך הפה בשלוש מנות לתינוקות בין הגילאים 6 – 32 שבועות, כאשר המנה הראשונה צריכה להינתן בגיל בין שישה לשנים עשר שבועות. לרוב החיסון ינתן במהלך הביקורים השגרתיים של התינוקות אצל הרופא, בגילאים חודשיים, ארבעה חודשים ושישה חודשים.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את המערכת החיסונית]: קורטיקוסטרואידים, תרופות לדיכוי מערכת החיסון כגון: ציקלוספורין, מעכבי TNF- alpha ותרופות ציטוטוקסיות לטיפול בסרטן. אין לשלב עם חיסון חי עקב הסיכון לפתח זיהומים. [אימונוגלובולינים]: יש להפריד 3 חודשים לפחות, ממתן של אימונוגלובולינים לבין מתן חיסונים חיים. כיוון שהאימונוגלובולינים עלולים להפריע לתגובה החיסונית של הגוף לחיסונים החיים.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה, דרך הפה.תדירות וזמן נטילה: 3 מנות בגילאי 6-32 שבועות. חשיבות רבה לקבלת המנה הראשונה בגילאי 6-12 שבועות ולגבי 2 המנות הנוספות יש לדאוג להפרש של 4-10 שבועות. טווח המינון: 2 מ"ל למנה.תחילת השפעה: הגנה מירבית תינתן לאחר 14 יום מהמנה השלישית.משך השפעה: כשנתיים לאחר המנה השלישית.תזונה: החיסון ינתן לפני או אחרי האוכל כולל חלב אם. במקרה של הקאה לא מומלץ לחזור על המנה.אחסון: אחסון בקירור בטמפרטורה של 2-8 מעלות צלסיוס.מנה שנשכחה: יש חשיבות רבה לקבלת מנות החיסון בזמנים שנקבעו מראש. במקרה שנוצר פער של יותר מ-10 שבועות בין המנות ההגנה אל מול הוירוס ניזוקה, יש להיוועץ ברופא המטפל.הפסקת התרופה: יש להפסיק את קבלת החיסון במקרה של רגישות יתר.מינון עודף: מינון עודף לא סביר שיקרה מכיוון שהמנות ארוזות במיכלים אישיים.

אזהרות

הריון: לא רלבנטי.הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות מתחת לגיל 6 שבועות ומעל 32 שבועות לא נקבעה.קשישים: לא ניתן.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא רלבנטי.ניטור:

דווח לרופא במקרה של חום גבוה, תסמונת הכשל החיסוני הנרכש (AIDS), שלשולים, מחלת דם, דיכוי חיסוני, מחלה בדרכי העיכול

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: שלשול, הקאה, דלקת אוזניים, דלקת בלוע העליון ועווית סימפונות. תופעות לוואי חמורות הדורשות התקשרות עם הרופא המטפל באופן מיידי: דלקת סימפונונות, דלקת קיבה ומעי, דלקת ריאות, חום ודלקת בדרכי השתן. מצבים אלו יתבטאו בתסמינים הבאים: פירכוסים, חום, צמרמורת, שיעול, קושי בנשימה, כאב בקיבה או בחזה, חולשה, איבוד תיאבון, אף נוזל או סתום, סימני הצטננות וקושי בהשתנה. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית במקרה של תופעות אלרגיה כגון: קושי בנשימה והתנפחות הפנים, השפתיים, הלשון והגרון. ישנו סיכון לתופעת מעיים הקרויה התפשלות, יש להתקשר מייד לרופא המטפל במקרה של כאבי בטן, הקאות, צואה דמית, בכי מוגזם, חולשה או קושי בנשימה.

שמות מסחריים

רוטטק RotaTeq מרק רוטריקס Rotarix גלקסו סמית קליין