חיסון נגד וירוס אבעבועות רוח
שייך לקבוצת:
חיסונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

החיסון כנגד וירוס אבעבועות רוח הינו חיסון חי מוחלש המגן מפני הוירוס varicella-zoster . אותו נגיף עצמו גורם למחלה אחרת שנקראת שלבקת חוגרת - Herpes Zoster המופיעה בעיקר אצל מבוגרים. בישראל החיסון מומלץ על ידי איגוד רופאי הילדים, אך טרם הוכנס לשגרת החיסונים הניתנים בטיפת חלב, משיקולים כלכליים ונכון לינואר 2007 ניתן במחיר מסובסד דרך קופות החולים השונות בישראל. החיסון ניתן לילדים מגיל שנה ומעלה, מומלצת מנת דחף של חיסון בגיל שש שנים. ילדים מגיל 13 ומעלה צריכים לקבל שתי מנות חיסון בהפרש של 4-8 שבועות. החיסון נמצא יעיל במניעת סיבוכי אבעבועות רוח והוא מונע את הופעת המחלה בכשני שלישים מהמקרים, השליש הנותר יידבקו ויחלו בצורה קלה מאוד. החיסון אסור במתן למדוכאי מערכת החיסון מאחר ואצלם עלולה להתפתח מחלה קשה יותר.

תגובה עם תרופות אחרות: [אספירין]: רצוי להימנע משימוש באספירין 6 שבועות לאחר החיסון על מנת למנוע אפשרות של התפתחות תסמונת REYE. [חיסונים אחרים]: כעיקרון, כל חיסון בוירוס חי מוחלש הניתן בנפרד מחיסון בוירוס חי מוחלש אחר - יש להמתין 4 שבועות לפחות לחיסון ביניהם. [מבחן טוברקולין]: האמורים לבצע מבחן טוברקולין, חייבים לבצעו לפני החיסון, בשל אפשרות דיכוי התגובה ע"י החיסון. לחלופין ניתן לבצעו 6 שבועות לאחר החיסון. [אימונוגלובולינים]: יש להמתין כ- 3 חודשים ממתן של אימונוגלובולינים לפני החיסון. כיוון שהאימונוגלובולינים עלולים להפריע לתגובה החיסונית של הגוף לחיסונים החיים. [תרופות המדכאות את המערכת החיסונית]: קורטיקוסטרואידים, תרופות לדיכוי מערכת החיסון כגון: ציקלוספורין, מעכבי TNF- alpha ותרופות ציטוטוקסיות לטיפול בסרטן. אין לשלב עם חיסון חי עקב הסיכון לפתח זיהומים. [אציקלוביר]: מתן של אציקלוביר מפחית מיעילות החיסון.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה מתחת לעור.תדירות וזמן נטילה: עד גיל 12 לרוב תינתן מנה 1 (במקרים מיוחדים הרופא ימליץ על מנה נוספת וזה יעשה בהפרש של 3 חודשים לפחות מהמנה הראשונה) גיל 13 ומעלה- ינתנו 2 מנות בהפרש של 4-8 שבועות ביניהם.טווח המינון: 0.5 מ"ל למנה. תחילת השפעה: תוך חודש מהמתן.משך השפעה: החיסון יעיל לתקופה של 5-10 שנים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לאחסן במקרר בטמפרטורה של 2-8 מעלות צלסיוס, אין להקפיא.מנה שנשכחה: יש לקבוע מהר ככל האפשר מועד חדש לקבלת החיסון.הפסקת התרופה: יש להפסיק במקרה של רגישות יתר. מינון עודף: לא סביר שיקרה כיוון שניתן תחת פיקוח רפואי.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) רצוי להימנע מהריון לפחות 3 חודשים מיום קבלת החיסון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות מתחת לגיל שנה לא נקבעה. לא מומלץ.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא רלבנטי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת דם, מחלת סרטן, תסמונת הכשל החיסוני הנרכש (AIDS), דיכוי חיסוני, שחפת, קבלת עירוי דם לאחרונה, תגובה אלרגית לנאומיצין, רגישות לג'לטין

תופעות לוואי

לא מומלצת נטילתתרופותמקבוצתהסליצילטים לאחרקבלתהחיסון. אזהרה במקביל לטיפולבסטרואידים בילדיםעםמחלותשאינןקשורותלדיכויבמערכתהחיסוןכגון, אסתמהוכו.

תרכיב Varilrix:

תופעות לוואי מקומיות נצפו ב-3 עד 7 ימיםראשוניים לאחר החיסון:

אודם וכאבים מקומיים (כ-10%), נפיחות באזור ההזרקה (1-10%)

תופעות לוואי כלליות:

עלית חום מעל 37.5 מעלות ופחות מ-39 מעלות ב 3 ועד 7 ימים ראשונים לאחר מתן התרכיב (1-10%)

עלית חום מעל 39 מעלות, כאבי ראש, ישנוניות, אי שקט, עייפות, חולשה ב 3 ועד 7 ימים ראשונים לאחר מתן התרכיב (0.1-1%).

פריחה נצפתה מיום חמישי ועד 42 ימים לאחר מתן החיסון (1-10%)

דלקת בדרכי נשימה עליונות, שיעול, נזלת, הגדלת בלוטות הלימפה, בחילה, הקאה, כאבי פרקים, שרירים (0.1-1%)

כאבי בטן, שלשול, דלקת עיניים, חרלת – 0.01-0.1%

תגובות אלרגיות, לרבות הלם אנפילקטי, התכווציות, herpes zoster ,cerebellar ataxia - נדיר ביותר.


תרכיב Priorix-Tetra:

תופעות לוואי מקומיות נצפו ב-4 ימים לאחר ההזרקה:

אודם וכאבים מקומיים (כ-10%), נפיחות באזור ההזרקה (1-10%)

תופעות לוואי כלליות:

עלית חום מעל 37.5 מעלות ופחות מ-39 מעלות ב– 10% ויותר. רוב התופעות נצפו בין 5-12 ימים לאחר מתן התרכיב.

עלית חום מעל 39 מעלות תוך 14 יומים, אי שקט (1-10%), רוב התופעות נצפו בין 5-12 ימים לאחר מתן התרכיב.

-  דלקת בדרכי נשימה עליונות, נזלת, הגדלת בלוטות לימפה, חוסר תיאבון, שלשול, הקאה, ישנוניות, עייפות, חולשה, בכי, חוסר שינה, עצבנות (0.1-1%)

-  פריחה, נצפתה עד 42 ימים לאחר מתן החיסון (1-10%)

-  פארוטיטיס, אורכיטיס (0.01-0.1%)

-  התכווצויות חום (0.01-0.1)

שמות מסחריים

ורילריקס Varilrix גלקסו סמית קליין פריוריקס טטרה PRIORIX-TETRA גלקסו סמית קליין