פרימולוט נור - נורתיסטרון

שייך לקבוצת:
הורמוני מין, פרוגסטוגנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor) שייך למשפחת הפרוגסטוגנים שניתנים דרך הפה והוא משמש לטיפול בהפרעות גניקולוגיות כגון: ליקוי בתפקוד או אי סדירות במחזור חודשי, דימום יתר במהלך הווסת, דלקת ברירית הרחם (אנדומטריטיס), אל-ווסת ראשונית ומשנית, תסמונת קדם וסתית.

שימושים נוספים בנורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor) כוללים: דחיית הווסת וטיפול בסרטן השד.


אישה סובלת מאי סדירות במחזור החודשי, מחזיקה לוח שנה בו מסומנים ימי המחזורבשילוב עם תרכובות אסטרוגן, נורתיסטרון ניתן כטיפול הורמונלי חליפי בתופעות של גיל המעבר אצל נשים ולמניעת אוסטאיאופורוזיס בקרב נשים לאחר הפסקת הווסת שטיפולים אחרים לא מתאימים להן.


אין להשתמש בתרופות שמכילות נורתיסטרון במקרים הבאים:
הריון או הנקה. 

רגישות לאחד ממרכיבי התרופה. 

הפרעות חמורות בתפקוד הכבד, ‬צהבת בהווה או בעבר, גירוד עקשני בהריון קודם.

תסמונת דובין ג'ונסון או רוטור.

שלבקת ההריון בעבר.

סרטן באיברי הרבייה או סרטן השד.

דימום‮ נרתיקי מסיבה לא ברורה.

תסמינים הקשורים להיווצרות קרישי דם. 

חשוב לשים לב:

לפני נטילת התרופות שמכילות נורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor), על המטופלת לבצע בדיקה גניקולוגית מקיפה, הכוללת גם בדיקת שד ומשטח פאפ (תקינות תאי רירית מצוואר הרחם), ולשלול אפשרות של הריון.תגובה עם תרופות אחרות: שילוב תרופות המכילות נורתיסטרון עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות לטיפול בסוכרת - ירידה ביעילותן. 

נוגדי פרכוסים (ברביטורטים, אוקסקארבאזפין, קארבאמאזפין, פניטואין, טופיראמאט), היפריקום, ריפאמפיצין, ריטונאביר - הפחתת ההשפעה של נורתיסטרון. 

תרופות נוגדות פטריות כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול; ציקלוספורין - מעלים רמות נורתיסטרון(פרימולוט-נור, Primolut-Nor), את השפעתו ואת תופעות הלוואי שלו. 

קורטיקוסטרואידים, סלג'ילין, תאופילין וחוסמי בטא - נורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor) מעלה את השפעתם ותופעות לוואי שלהם. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות (פרימולוט-נור, Primolut-Nor). אפשר לחצות את הטבליה. תדירות וזמן נטילה: בהתאם לבעיה לשמה ניתן הטיפול. לבלוע עם מעט מים.
טווח המינון: טווח המינונים של נורתינסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor) נקבע לפי הבעיה שלשמה ניתן הטיפול. תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: בדרך כלל, הווסת מופיעה יומיים-שלושה לאחר סיום מחזור טיפול של נורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor). תזונה: אין הגבלות.
אחסון:

לשמור במקום סגור.

מנה שנשכחה: יש לקחת מנת נורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor) מיד כשנזכרים, אלא אם קרב זמן הנטילה של מנה הבאה, אז יש לדלג ולהמשיך כרגיל. הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול בנורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor) ללא התייעצות עם רופא.

יש להפסיק נטילת הטבליות (פרימולוט-נור, Primolut-Nor) כשישה שבועות לפני ניתוח מתוכנן ובתקופות של חוסר תנועה. מינון עודף: התגברות תופעות הלוואי.

אזהרות

הריון: השימוש בתרופות שמכילות נורתיסטרון (לרבות פרימולוט-נור, Primolut-Nor) במהלך הריון אסור. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: לא ניתן בדרך כלל.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לעבור בדיקות גניקולוגיות ובדיקת תפקודי כבד כל 6 חודשים.
 חולות בסוכרת ה
מטופלות בנורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor) זקוקות למעקב רפואי קפדני אחר איזון הסוכרכ בדם.
יתכן סיכון מוגבר לקרישי דם בוורידי הרגליים ו
גידולי כבד שפירים (נדיר) או ממאירים (נדיר מאד). ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, דימום לא מוסבר מהנרתיק, אסתמה, מחלות דרכי הנשימה, אי ספיקת כליות (renal failure), אי ספיקת לב (heart failure), בעיות בקרישת הדם, מחלה של כלי הדם ההיקפיים, סוכרת, דיכאון, מיגרנה, אפילפסיה (כפיון), מחלת סרטן

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות של נורתיסטרון (פרימולוט-נור, Primolut-Nor): בחילה, כאב בטן, החרפה במצבים אפילפטיים, מיגרנות, אקנה, שינויים במשקל הגוף, שינויים בתיאבון, נפיחות ברגליים, חולשה או עייפות.


תופעות לוואי המחייבות הפסקת הטיפול בנורתיסטרון (פרימולוט-נור או אחרות) ופנייה לרופא המטפל:

דימומים בלתי סדירים שאינם נפסקים למרות הטיפול, הופעת כאבי ראש עזים (מיגרנה) בפעם הראשונה.

כל מקרה של כאב ראש המופיע בתכיפות או בעוצמה בלתי רגילה, כל מקרה של הפרעה חריפה בראייה או בשמיעה, סימנים ראשונים של פקקת ורידים או תסמינים תרומבואמבוליים (כאבים לא רגילים או התנפחות של הרגליים, כאבים דוקרים בזמן הנשימה, או שיעול ללא סיבה נראית לעין), תחושה של כאב או לחץ בחזה, קוצר נשימה פתאומי, הופעת צהבת, דלקת כבד, גרד בכל הגוף ועליה משמעותית בלחץ הדם.

במקרים נדירים נצפו גידולי כבד שפירים ואף ממאירים אצל נשים שנטלו נורתיסטרון (פרימולוט-נור או תרופות אחרות). חלקן פיתח דימום בחלל הבטן שהוביל לסכנת חיים. בשל כך, יש ליידע את הרופא על כל תלונה בנוגע להתרחשות בלתי רגילה בבטן העליונה, שלא עוברת מעצמה בתוך זמן קצר.

שמות מסחריים

פרימולוט-נור Primolut-Nor באייר ישראל