אסטרדיול

שייך לקבוצת:
אסטרוגנים , הורמוני מין, טיפול הורמונלי חלופי (HRT)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אסטרדיול הוא אסטרוגן ממקור סינתטי או טבעי בעל פעילות חזקה, המקביל להורמון המין הנשי האנדוגני. שימושו הנפוץ ביותר הוא כטיפול הורמונלי חלופי (HRT) בתסמיני גיל המעבר הכוללים: גלי חום, הזעות לילה ושינויים וגינליים כגון גירוד, צריבה ויובש. שימושים נוספים כוללים טיפול בבעיות אל-וסתיות האופייניות לטרום גיל המעבר וטיפול בליקויים במחזור הווסת, מניעת דלדול עצם (אוסטאופורוזיס) בקרב נשים הנמצאות בסיכון עתידי לפתח אוסטאופורוזיס ובסרטן השד והערמונית. ניתן למצוא את האסטרדיול במגוון רחב של תכשירים בעלי צורות נטילה שונות כגון: טבליות, מדבקות, ג'ל וטבליות לשימוש נרתיקי בהם הוא מצוי לבדו או בשילוב עם מרכיב פרוגסטיני כלשהו. שימוש בתכשיר המשלב רכיב אסטרוגני עם פרוגסטיני מיועד לנשים בעלות רחם בלבד ואילו לנשים ללא רחם אפשר לתת אסטרוגן ללא פרוגסטרון. בשימוש ממושך עולה הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי, בעיות בכלי דם (בריאות או ברגליים), יתר לחץ דם, סרטן שד, סרטן שחלות, סרטן הרחם או דמנציה. הסיכון למצבים אלו מוגבר בשילוב עם עישון.

תגובה עם תרופות אחרות: [עישון סיגריות]: מגביר את הסיכון לתופעות לוואי חמורות בלב ובמחזור הדם עם אסטרדיול. [היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין, פניטואין וטופיראמאט]: מזרזות פירוק אסטרדיול בכבד וכתוצאה הפחתת הפעילות האסטרוגנית. [תרופות נוגדות פטריות ממשפחת ה- azole כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: מעכבות את פירוק האסטרדיול וכתוצאה השפעתו גוברת. [קורטיקוסטרואידים]: אסטרוגנים מורידים את הפירוק הכבדי של הקורטיקוסטרואידים וכתוצאה מכך הגברת השפעתם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. [נוגדי קרישה]: אסטרוגנים עלולים להפחית את פעילותם, יש להעלות את מינון נוגדי הקרישה בהתאם. [חומצה פולית, ויטמין B6 ו- B12 ]: ספיגתם לגוף יורדת וכן יכולת ניצולן ע"י הגוף. יש לתת תוספות בעת שימוש באסטרוגנים. [הורמוני התירואיד]: ריכוזם בדם יורד בהשפעת אסטרדיול ויתכן שתתידרש הגדלת מינון. [סודיום ואלפרואט]: אסטרוגנים עלולים לגרום לירידה ברמות בדם ובהשפעה של סודיום ואלפרואט. [נוגדי סוכרת]: ההשפעה ההיפוגליקמית של תרופות נוגדות סוכרת פוחתת בשילוב אסטרוגנים. יש לנטר בקפידה את רמת הגלוקוז בדם. [לאמוטריג'ין]: אסטרוגנים עלולים לגרום לירידה ברמות בדם ובהשפעה של לאמוטרג'ין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, מדבקות, ג'ל וטבליות לשימוש נרתיקי.תדירות וזמן נטילה: טבליות: פעם ביום. מדבקות: פעם-פעמיים בשבוע.טווח המינון: טבליות: 1-2 מ"ג ביום. מדבקות: 0.025-0.1 מ"ג. כאשר מתחילים במינון של 0.025 מ"ג 1-2 פעמים בשבוע ואם יש צורך ניתן לעלות עד מקסימום 0.1 מ"ג.תחילת השפעה: בהתאם לתכשיר.משך השפעה: בהתאם לתכשיר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה טבליה ועברו פחות מ 24 - שעות, יש לקחתה בהקדם האפשרי ואת הטבליה הבאה יש לקחת בזמן הרגיל. במידה וחלפו יותר מ 24- שעות מזמן הנטילה הרגיל, אין לקחת את הטבליה שנשכחה ויש להמשיך בנטילת הטבליות במועד הרגיל בכל יום.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא המטפל.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים בחילות והקאות ודימום וגינלי מוגבר.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי-חיים יש עדות לנזק רציני לעובר. השימוש בתרופה זו במהלך הריון אסור. (X)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך עולה הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי, בעיות בכלי דם (בריאות או ברגליים), יתר לחץ דם, סרטן שד, סרטן רחם או דמנציה. הסיכון למצבים אלו מוגבר בשילוב עם עישון. טיפול הורמונלי זה עלול לגרום לשיבוש תוצאות בדיקות שונות כגון: בדיקות סוכר ולחץ דם. עקב כך עולה חשיבות הניטור של מדדים אלו. פעם בשנה לפחות יש לעבור בדיקות גניקולוגיות מקיפות הכוללות בדיקת שדיים, צוואר הרחם ומשטח פאפ.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, סוכרת, אפילפסיה (כפיון), מיגרנה, זאבת אדמנתית (lupus), מחלת כבד, מחלת סרטן, מחלת כליה, פקקת ורידית (thrombosis), התקף לב או שבץ לאחרונה, עישון, יתר לחץ דם

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות: כאב ורגישות בשד, כאב ראש, נשירת שיער, בחילות, הקאות וכאבי בטן. תופעות חמורות הדורשות פניה לעזרה רפואית: תופעות אלרגיה, כאבי גב, הפרשות מהשד או גושים בשד, שיעול, כאבים ונפיחות ברגליים, כאב בחזה, שתן כהה, דכאון, סחרחורת, חום, עילפון, כאבי שרירים, דימום וגינלי, הפרעות בדיבור ובראיה והצהבה של העור והעיניים. במקרים יוצאים מהכלל יתכנו אדמומיות בעור, כלואזמה (כתמים צהובים-חומים על העור - המצב מוחמר בחשיפה לשמש) ודלקות בעור.

שמות מסחריים

וגיפם Vagifem נובו נורדיסק אסטרופם Estrofem נובו נורדיסק אוורל Evorel ג'נסן סילאג אסטרוג'ל Oestrogel כצט פרוגינובה Progynova באייר ישראל