דיפלוקורטולון
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת, קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דיפלוקורטולון הינו קורטיקוסטרואיד לטיפול מקומי במצבי דלקת, אלרגיה וגרד בדלקות עור המגיבות לקורטיקוסטרואידים. בנוסף הוא מתאים לטיפולים קצרי טווח במצבים שונים כגון: ספחת (פסוריאזיס) שאינה מפושטת ואקזמה שאינה מגיבה לטיפולים אחרים. הוא מופיע במספר משחות וקרמים לטיפול בבעיות בעור ואין להשתמש בו על שטחי עור נרחבים או פצעים פתוחים. שימוש בילדים ובמתבגרים חייב להיות מלווה במעקב רפואי. כמו בשאר הקורטיקוסטרואידים, שימוש יתר בקרם או במשחה של דיפלוקורטולון עלול לגרום לדלדול תמידי של העור ולספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים, או במריחה על שטחי עור גדולים.

תגובה עם תרופות אחרות: יש להימנע משמוש בו זמנית בקורטיקוסטרואידים אחרים

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם או משחה.תדירות וזמן נטילה: 1-2 ביום. בד"כ הטיפול הוא עבור 2-4 שבועות. באזור הפנים ובקרב ילדים הטיפול המקסימלי הוא עבור 5 יום.טווח המינון: יש למרוח שכבה דקה באזור הנגוע של העור 1-2 פעמים ביום.תחילת השפעה: בדרך כלל, שיפור נראה לאחר מספר ימים.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. הסיכון הוא בשימוש יתר למשך תקופה ארוכה.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר ואין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת סיכון אפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: שימוש בילדים ובמתבגרים חייב להיות מלווה במעקב רפואי.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום לדלדול תמידי של העור. כמו כן, שימוש יתר בתרופה עלול להביא לספיגה סיסטמית של התרופה ולתופעות לוואי בלתי רצויות. הסיכון גבוה יותר כאשר מדובר בילדים, במריחה בפנים, או במריחה על שטחי עור גדולים.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, אבעבועות רוח, הרפס, זיהום פטרייתי או נגיפי, ברקית (glaucoma), סוכרת, שחפת, אסתמה

תופעות לוואי

גירוי מקומי, צריבה בעור או גרד, הן תופעות הלוואי הנפוצות. תופעות אלו חולפות בדרך-כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. תופעות לווואי נדירות יותר כוללות: סדקים בעור, התרחבות נימיות (telangiectasia), דלדול העור, שינויים בצבע העור, אקנה וצמיחת שיער מוגברת. הסיכון לתופעות הלוואי גובר כתוצאה משימוש יתר בתרופה. במידה ולא הותווה על-ידי הרופא יש להימנע מחבישה אוטמת באיזור הנגוע (כולל חיתולים), שכן זו מגבירה את השפעת התרופה ואת הסיכון לתופעות לוואי.

שמות מסחריים

נרידרם קרם Neriderm cream פריגו נרידרם משחה Neriderm ointment פריגו