סודיום פוספאט
שייך לקבוצת:
תרופות משלשלות
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

התכשיר "פליט אנמה" הוא משלשל המשתייך לקבוצה של תמיסות מלחים משלשלים. הוא מכיל את המלח סודיום פוספאט שמונע מהמים לצאת מהמעי הגס על-ידי פעולה של אוסמוזה מבלי להגדיל את נפח הצואה. פליט אנמה מופיע כחוקן לשימוש חד-פעמי, שמיועד לריקון המעיים כהכנה לניתוח, לידה, בדיקת רנטגן או בדיקה אנדוסקופית של המעי הגס. 


פליט אנמה יעיל במיוחד כהכנת חולים לקולונוסקופיה או לשחרור חד פעמי מעצירות קשה. עצירות קשה מוגדרת כעצירות הנמשכת מספר ימים, כאשר חוסר פעילות המעיים ליום או יומיים אינו מצדיק שימוש ואין להשתמש למטרות אחרות כגון "ניקוי הגוף" וכדומה. אין להשתמש בפליט אנמה מצבי עצירות כרונית מחשש להפרת מאזן האלקטרוליטים בגוף.


כמו כן, יש להימנע ממתן פליט אנמה לחולים הסובלים מאי ספיקת לב או אי ספיקת כליות, חסימה או נקב במעיים, חוסר תפקוד כרוני של המעיים, דלקת מעי חריפה, כיב במערכת העיכול, מגה-קולון מולד ולחולים הסובלים מכל הפרעה אלקטרוליטית אחרת.תגובה עם תרופות אחרות: [סותרי חומצה]: המכילים מגנזיום, סידן או אלומיניום עלולים לקשור את הפוספאטים ולהפחית מיעילות התרופה. יש להפריד לפחות שעתיים בין מתן התרופות. [ויטמין D]: מגביר את הספיגה של הפוספאטים ומגדיל את הסיכון להיפרפוספטמיה. [משתנים, דיגוקסין ותרופות משלשלות אחרות]: סיכון מוגבר להפרת מאזן האלקטרוליטים בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: חוקן. תדירות וזמן נטילה: חוקן: תיזמון השימוש הוא לפי הוראות הרופא. יש לנער הבקבוק לפני השימוש. יש לשכב על הצד השמאלי בברכיים צמודות לחזה, להכניס את החוקן ולסחוט את הבקבוק בעדינות. מומלץ להישאר בתנוחה זו עד שהצורך ביציאה נעשה חזק, בדרך-כלל תוך 2-5 דקות. טווח המינון: חוקן: למבוגרים וילדים מעל גיל 12, המינון המקובל- בקבוק של 133 מ"ל בשימוש חד-פעמי. אין להשתמש ביותר מחוקן אחד בתוך 24 שעות.תחילת השפעה: חוקן- תוך 2-5 דקות. משך השפעה:


תזונה: יש להקפיד על שתיית נוזלים מרובה למניעת התייבשות ולריכוך הצואה. כמשלשל עדיף לקחת את התמיסה האורלית על בטן ריקה. אחסון: מנה שנשכחה: יש חשיבות רבה בביצוע ההוראות טרם הבדיקה על מנת לרוקן את המעיים, זהו תנאי הכרחי לביצוע הבדיקה במועד שנקבע.הפסקת התרופה: אם מופיע דימום בפי הטבעת או במצב של חוסר פעילות המעיים יש להפסיק נטילת המשלשל ולהיועץ ברופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש סיכון מוגבר להפרת מאזן האלקטרוליטים בגוף. התסמינים העלולים להופיע: התייבשות, שלשול, ירידת לחץ דם, טכיקרדיה או ברדיקרדיה, הפרעות נשימה, דום לב, פרכוסים וחרדה. הפרעות אלקטרוליטיות עלולות לעיתים להוביל לאריתמיות לבביות ואף למוות. במצב של מינון עודף יש לפנות בדחיפות לקבלת עזרה רפואית שתכלול מתן של נוזלים ואלקטרוליטים במטרה לתקן את המאזן שהופר.

אזהרות

הריון: לא ידוע אם שימוש בתכשיר יגרום לתופעות בלתי רצויות לעובר. יש להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתכשירים משלשלים, כגון תכשיר זה, עלול לגרום לתלות. אין להשתמש לעיתים קרובות או למשך תקופה ממושכת מבלי להיוועץ ברופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מיימת (ascites), תפקוד כליתי לקוי, אי ספיקת כליות (renal failure), מחלת מעי, אי ספיקת לב (heart failure), דימום לא מוסבר מהחלחולת, מחלת לב, סוכרת, התייבשות, הריון, תזונה דלת נתרן, כאב בטן, קשיי בליעה, חוסר איזון אלקטרוליטים בדם

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: נפיחות בטנית, כאבי בטן, בחילות והקאות. תופעות המחייבות פניה לעזרה רפואית (נדיר): התייבשות והפרעות במאזן אלקטרוליטים ונוזלים כגון: היפרנתרמיה, היפוקלמיה, היפוקלצמיה והיפרפוספטמיה. סימנים של שינוי במאזן האלקטרוליטים כוללים: עייפות, חולשה, קצב לב מוגבר ובלבול. במקרה של דימום או כיבים באיזור פי הטבעת או חוסר תגובה של המעיים יש להפסיק השימוש ולפנות לרופא המטפל.

שמות מסחריים

פליט אנמה Fleet-Enema דקסל