פוספומיצין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פוספומיצין הינו חומר אנטיביוטי הניתן כמנה חד פעמית לנשים, לטיפול בזיהום נטול סיבוכים בדרכי השתן. כמו כן משמש גם במניעה של זיהומים בדרכי השתן במהלך פעולות אבחנתיות או ניתוחים. פוספומיצין הורג את החיידקים הרגישים אליו על ידי התערבותו בבניה של דופן התא החיידקי ובנוסף הוא מפחית את יכולת החיידק להיצמד לדופן התאים בדרכי השתן. לאחר הנטילה יש לצפות לשיפור במצב הבריאותי תוך 2-3 ימים. באם המצב לא משתפר ואף מחמיר יש לפנות לרופא המטפל.

תגובה עם תרופות אחרות: [מטוקלופראמיד]: מפחית את יעילותו של פוספומיצין. אך מדובר באינטרקציה מינורית כיוון שריכוז הפוספומיצין שנותר בדרכי השתן מספיק בכדי להתגבר על הזיהום. [ליתיום, אנטיביוטיקה מהטטראציקלינים]: יעילותם פוחתת בשילוב עם פוספומיצין. [פסאודואפדרין]: מגביר את הסיכון לתופעות הלוואי של פוספומיצין.

מידע

אופן נטילת התרופה: אבקה להמסה במים, לשימוש אורלי.תדירות וזמן נטילה: רצוי ליטול התרופה לפני השינה לאחר ריקון שלפוחית השתן. תרופה זו ניתנת כמנה חד פעמית.טווח המינון: למבוגרים מעל גיל 18- יש לשפוך את כל תכולת השקית (3 גרם) לכוס מלאה של מים, לא חמים ולערבב היטב עד התמוססות האבקה. יש לשתות מיד את כל תכולת הכוס. לגילאי 12-18- המינון יקבע על ידי הרופא.תחילת השפעה: לאחר הנטילה יש לצפות לשיפור במצב הבריאותי תוך 2-3 ימים.משך השפעה: לא רלבנטי.תזונה: יש ליטול התרופה על קיבה ריקה, כשעתיים לאחר הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: לא רלבנטי מכיוון שמדובר במתן חד פעמי.הפסקת התרופה: לא רלבנטי.מינון עודף: סימני מינון עודף כוללים: פגיעה בשמיעה ובשיווי המשקל, טעם מתכתי ואף פגיעה בתפיסת חוש הטעם. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא רלבנטי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, הריון, הנקה, סוכרת

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות: שלשול, כאבי ראש, כאבי בטן, בחילה, הקאה, איבוד תיאבון, צרבת או פריחה. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר. תופעות חמורות המחייבות פניה לעזרה רפואית: תופעות אלרגיה (פריחה, גירוד, קושי בנשימה, לחץ בחזה, התנפחות הפנים, הפה, השפתיים או הלשון), שינויים בראייה, כאבי בטן או שלשולים חמורים, גירוי או הפרשות ואגינליות, החמרה של אסטמה או הצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

מונורול Monurol רפא