מופירוצין (בקטרובן)
שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מופירוצין הוא חומר פעיל הנמצא במשחות בקטרובן (Bactroban) לעור, בקטרובן לאף ומופירוצין טבע - אנטיביוטיקה לשימוש חיצוני. מופירוצין (בקטרובן) פוגע ביכולת החיידקים לייצר חלבונים וחומצות גרעין החיוניים להישרדות החיידק ופוגעת במבנה הדופן שמקיפה את החיידק ומגנה עליו מהסביבה.


יעיל לטיפול ב

מופירוצין משמש לטיפול במגוון של זיהומים הנגרמים על ידי חיידקים שרגישים לסוג זה של אנטיביוטיקה. המשחות שמכילות מופירוצין מיועדות בעיקר לטיפול מקומי בזיהומי עור כמו דלקת הזקיק (זיהום בזקיקי השיער שיוצר פצעונים מוגלתיים); אימפטיגו (זיהום עור מדבק עם שלפוחיות וגלד) או בפצעים מוגלתיים חוזרים בעומק העור (פורונקולוזיס).


הנחיות חשובות

עליכם להקפיד על שטיפת הידיים לפני ואחרי מריחת מופירוצין (בקרובן, Bactroban) כדי למנוע העברת הזיהום לאזורים אחרים. כמו כן, יש לשמור שהמשחה שמכילה מופירוצין לא תבוא במגע עם העיניים, פצעים פתוחים, כוויות או שטחים נרחבים. חשוב להשלים את הטיפול בהתאם להוראות הרופא, אחרת קיים סיכון לחזרת הזיהום והדלקת.

אם למרות הטיפול לא חל שיפור במצבך תוך 3-5 ימים, יש לפנות לרופא. יתכן שהחיידק שגורם לזיהום אינו רגיש מופירוצין ויש להחליף לתרופה אחרת.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש במופירוצין (בקטרובן, Bactroban) במקרים הבאים:

-רגישות למופירוצין או לכל אחד מהרכיבים הנוספים אשר מכילה התרופה.

-במקרה של תגובה עורית חמורה או אלרגיה: יש לשטוף את המשחה, להפסיק את השימוש בה, ולעדכן רופא.

-אין להשתמש בתכשיר לעור לטיפול בעיניים, באף או סביב צינורית תוך ורידית (עירוי).תגובה עם תרופות אחרות: לא ידוע.

מידע

אופן נטילת התרופה: משחה למריחה חיצונית. אין לערבב מופירוצין (בקטרובן) עם איזשהן תרופות אחרות לשימוש חיצוני בקרם או במשחה על האזור הנגוע ,כי זה יכול להפחית את יעילות הטיפול.
 תדירות וזמן נטילה: מריחה עד 3 פעמים ביום, למשך תקופה של עד 10 ימים. טווח המינון: יש לרחוץ את המקום הנגוע במים וסבון וליבשו היטב לפני הטיפול. אם יש צורך ניתן לחבוש את האיזור הנגוע באמצעות פדי גזה. תחילת השפעה: אם לא חל שיפור במצבך תוך 5-3 ימים יש לפנות לרופא.משך השפעה: תלוי בסוג וחומרת הזיהום.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

לשמור במקום קריר (עד 25 מעלות) ויבש.

מנה שנשכחה: יש למרוח מייד כשנזכרים. אך אם הגיע הזמן למריחה הבאה יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה הזיהום עלול עדיין להיות קיים, והוא עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא בהריון או בהנקה. בטיפול בפטמה סדוקה, יש להסיר בשטיפה יסודית את המשחה לפני ההנקה.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש במופירוצין (בקטרובן) לעיתים קרובות או תקופה ממושכת בלי להיוועץ ברופא מחשש לפטרת (זיהום פטרייתי). ניטור:

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

לרוב הטיפול העורי אינו צפוי לגרום לתופעות לוואי אך קיים סיכוי לתופעות כגון: צריבה, גירוד, כאב קל וגירוי במקום המריחה. תופעות אלו חולפות בדרך-כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. תופעות נדירות כגון: כאבי ראש, בחילה, פריחה, כאבי בטן, סחרחורת ופצעים בפה ועל השפתיים. במקרה של התפתחות דלקת או פריחה במקום הטיפול (נדיר): יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.


יש להפסיק את השימוש במופירוצין (בקטרובן), לשטוף את המשחה ולפנות לרופא בהקדם האפשרי אם מתפתחות אלרגיות או תגובות עוריות חמורות (נדירות מאוד), שהסימנים שלהן כוללים:

פריחה בולטת ומגרדת.


נפיחות, לפעמים של הפנים או הפה, הגורמת לקשיים בנשימה. 

שמות מסחריים

בקטרובן משחה Bactroban ointment גלקסו סמית קליין מופירוצין טבע Mupirocin Teva טבע בקטרובן לאף Bactroban Nasal גלקסו סמית קליין