טינידאזול

שייך לקבוצת:
נוגדי חיידקים, תרופות נוגדות חד-תאיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טינידאזול משמשת לטיפול בזיהומים מסוג טריכומונאס במערכת המין והשתן ובזיהומים חד-תאיים כגון: אמביאזיס (דיזנטריה אמבית) וג'יארדיאזיס, זיהומים חד-תאיים של המעיים. טינידאזול משמשת בנוסף למניעת זיהומים מחיידקים אנארוביים אחרי ניתוחים גניקולוגיים וניתוחי בטן. השימוש לילדים הוא מעל גיל 3 ורק עבור אמביאזיס וג'יארדיאזיס. הטיפול בטריכומונס מיועד למבוגרים בלבד. לרוב אבחון הזיהום יעשה בקרב הנשים אך מכיוון שהאורגניזם האחראי לזיהום זה מועבר במגע מיני ועשוי לא לגרום לתסמינים כלשהם בקרב הגברים, מומלץ לטפל בו-זמנית גם בבן-הזוג. יש להמנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת טינידאזול. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול לגרום לסומק, בחילה, הקאה, הזעה, כאבי ראש וקצב לב מהיר.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה בלקיחה דרך הפה כגון וארפארין] : טינידאזול עלול להגביר את השפעתם וייתכן שיהיה צורך להתאים את מינונם. [סימטידין] : עלול להעלות רמות טינידאזול בדם. [ליתיום, ציקלוספורין, טאקרולימוס] : במתן משולב עם טינידאזול, תיתכן עלייה ברמות תרופות אלו בדם עד כדי הופעת סימני רעילות. [אלכוהול]: שילוב עם טינידאזול עלול לגרום לתופעות לא רצויות כגון: בחילות והקאות, כאבי ראש, הזעה, קצב לב מוגבר והסמקה. מומלץ להימנע משתיית אלכוהול גם לאחר 3יום מסיום נטילת התרופה. [דיסולפיראם] : חולים אלכוהוליסטים המקבלים טיפול בתרופה זו וגם נוטלים טינידאזול, עלולים לסבול מתופעות לא רצויות כמו בשילוב עם אלכוהול. יש לחכות לפחות שבועיים בין מתן דיסולפיראם וטינידאזול. [פניטואין]: הפינוי של פניטואין פוחת בשילוב עם טינידאזול והסיכוי לתופעות לוואי גובר. [פלואורואוראציל]: בשילוב עם טינידאזול הפינוי של פלואורואוראציל פוחת וקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי. [כולסטיראמין]: בשילוב עם טינידאזול פוחתת ההשפעה של טינידאזול. [היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, פניטואין וקארבאמאזפין]: מזרזות פירוק של טינידאזול וכתוצאה הפחתת השפעתו. [תרופות נוגדות פטריות ממשפחת ה- azole כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז - לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: מעכבות את פירוק טינידאזול וכתוצאה השפעתו גוברת וחשש מוגבר לתופעות לוואי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות לשימוש אורלי.תדירות וזמן נטילה: כמנה חד פעמית או כטיפול ל 3-5 יום.טווח המינון: טיפול בטריכומונאס: מנה חד-פעמית של 2 גרם. טיפול באמביאזיס: מבוגר- 2 גרם ליום, ילדים מעל גיל 3- 50 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, מקסימום 2 גרם ביום, עבור 3-5 יום. טיפול בג'יארדיאזיס: מנה חד פעמית. מבוגר- 2 גרם ליום, ילדים מעל גיל 3- 50 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף מקסימום 2 גרם ליום.תחילת השפעה: תוך שעה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש ליטול את התרופה עם או אחרי האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: מנה שנשכחה יש לקחת מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום עלול עדיין להיות קיים ,והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: תסמיני מינון עודף אינם ידועים. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) אסור להשתמש בטרימסטר הראשון להריון.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מיועד לשימוש מתחת לגיל 3.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול הוא חד פעמי או עבור מספר ימים בלבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, מחלת כלי דם, מחלת עצבים, פרכוסים, אלרגיה, דיכוי חיסוני

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות: עצירות, שלשול, בחילה, הקאה, כאבי ראש, כאבי בטן, איבוד תיאבון, שתן כהה וטעם מתכתי בפה. תופעות הדורשות פנייה לעזרה רפואית: סחרחורת, שינויים בתחושות בגפיים, דכאון, פרכוסים, חום, קושי בנשימה, גירוי והפרשות ואגינליות ותופעות אלרגיה.

שמות מסחריים

פרוטוציד Protocide יוניפארם פאסיגין Fasigyn פייזר ישראל