פוליטרופין
שייך לקבוצת:
גונאדוטרופינים ותכשירים משחררי גונאדוטרופינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פוליטרופין הוא הורמון המגרה זקיק אנושי בעל מבנה זהה להורמון FSH הטבעי המיוצר בגוף האדם. FSH אחראי בנשים להתפתחות הזקיקים בשחלות (זהו שלב חיוני בהתפתחות ביציות בשלות שניתן להפרותן) ובגברים הוא נחוץ לייצור תאי זרע בריאים. היעדר מוחלט או חלקי בהפרשה של FSH אנושי הוא אחד הגורמים העיקריים לבעיות אי פוריות. פוליטרופין מיוצר בשיטות ביוטכנולוגיות של הנדסה גנטית ומשמש לטיפול בנשים ובגברים הסובלים מבעיות פוריות עקב מחסור או רמה נמוכה של FSH טבעי ובנוסף קיים בו שימוש בהפריה חוץ גופית. בסיום מחזור ההזרקות של פוליטרופין לרוב ינתן תוך 24 שעות ההורמון Human Chorionic Gonadotrophin להשלמת הטיפול. פוליטרופין קיים בשתי צורות בעלות שוני מבני אך חסר משמעות קלינית, פוליטרופין אלפא (גונאל-אף) ופוליטרופין בטא (פיורגון). התרופה משווקת הן באמפולות הדורשות המסה לשימוש חד-פעמי והן בצורת עט עם מנגנון הזרקה מדוייק על פי המינונים הנדרשים (צורת העט מקלה על השימוש ומסייעת לדיוק מירבי).

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית או תוך-שרירית.תדירות וזמן נטילה: לפי הוראות הרופא. לרוב בקרב נשים הטיפול הוא יומיומי ואילו בקרב גברים מדובר על 3 פעמים בשבוע.טווח המינון: המינונים נעים לרוב בין 75 ל-300 יחידות בינלאומיות ביום. תחילת השפעה: משתנה בהתאם למצב המטופל או המטופלת.משך השפעה: משתנה בהתאם למצב המטופל או המטופלת.תזונה: אין הגבלות.אחסון: את האמפולות יש לשמור בטמפרטורת החדר ולהשתמש באופן מיידי לאחר ההמסה. את העט (גונאל-אף) יש לשמור במקרר עד שנתיים ולאחר השימוש הראשון ניתן לשמור בטמפרטורת החדר למשך 28 יום ואז להשמידו. מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש ליידע את הרופא המטפל לגבי המשך הטיפול, אין להזריק מנה כפולה.הפסקת התרופה: במצב של חשד להריון או התפתחות גירוי יתר של השחלה יש להפסיק את הטיפול.מינון עודף: ההשפעות של מנה עודפת אינן ידועות. עם זאת ניתן לצפות לתסמונת גירוי יתר של השחלות הכוללת: בחילה, הקאה, שלשול, הגדלה של הבטן ועליה במשקל. יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון: השימוש בתרופה זו בהריון אסור. (X)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: לא ניתן.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מחייב מעקב קפדני אחר התגובה השחלתית, זאת באמצעות מעקב אולטראסוני של הזקיקים ובדיקות דם לרמות אסטרדיול ופרוגסטרון.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הריון, מחלת סרטן, בעיות בקרישת הדם, אסתמה, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, דימום לא מוסבר מהנרתיק, אי ספיקה של בלוטת האדרנל, תסמונת השחלה הפוליציסטית

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות: רגישות או כאב בשד, כאב ראש, כאב בטן, בחילה, תסמינים דמויי שפעת (שיעול, חום, אף נוזל או סתום, כאב גרון וחולשה) ותופעות באיזור ההזרקה (כאב, אדמומיות, נפיחות). תופעות חמורות שמחייבות הפסקת טיפול ופנייה לקבלת עזרה רפואית: תופעות אלרגיה (פריחה, גרוד, קושי בנשימה ולחץ בחזה), דימומים וגינליים לא נורמליים, בלבול, שלשול, חום, כאב בטן חמור או ממושך, עצבנות, בחילות קשות או ממושכות, כאב גב, דיבור איטי, הקאה, ירידה במתן שתן, עליה פתאומית במשקל והפרעה בראייה. קיים סיכון לפתח תופעה הנקראת גירוי יתר שחלתי HOSS - מצב הכולל הגדלה של השחלות, בחילה, הקאה, שלשול הגדלה של הבטן ועליה במשקל. במצבים קשים קיימת הצטברות נוזלים בחלל הבטן ובקרום הריאה. מצב זה מצריך אישפוז ושתיה מרובה.

שמות מסחריים

גונאל-אף Gonal F סרונו ישראל פיורגון Puregon פרמהגון