אריתרומיצין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, מאקרולידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אריתרומיצין הוא אחד מסוגי האנטיביוטיקה הנפוצים והבטוחים ביותר בשימוש, עם יעילות נגד טווח רחב של חיידקים. בטיפול בזיהומים בדרכי הנשימה ובעור, אריתרומיצין מהווה תחליף יעיל לפניצילין ולטטראציקלין אצל אנשים אלרגיים לתרופות אלה. אריתרומיצין ניתן לעיתים קרובות לזיהומים במערכת הנשימה, הכוללים כמה סוגים נדירים של דלקת ריאות כגון דלקת ריאות מיקופלאסמית ומחלת הלגיונרים. לעיתים נותנים אריתרומיצין להפחתת הסיכון של הידבקות בשעלת או לטיפול במחלה זו, וכן בחלק מהטיפול באסכרה (דיפתריה). אריתרומיצין בלקיחה דרך הפה עלול לגרום לעיתים בחילה, הקאה וכאב בטן, אשר ניתן למנוע אותם על ידי לקיחת התרופה עם האוכל. כיום יש תרופות חדשות יותר מקבוצת המאקרולידים אשר תופעות הלוואי שלהן במערכת העיכול קלות יותר. תופעות לוואי אפשריות אחרות כוללות פריחה, ובאופן נדיר - הפרעות בתפקודי הכבד. בגלל ההשפעה של אריתרומיצין על דרכי העיכול, משתמשים במצבים מיוחדים בתרופה זו על מנת לזרז את פעילות המעי.

תגובה עם תרופות אחרות: אין לתת אריתרומיצין יחד עם קלינדמיצין, הנוגד את פעילותו.
אין לתת בו זמנית אריתרומיצין ופלוקונאזול, קטוקונאזול, איטרקונאזול, דילטיאזם, ורפמיל, אסטמיזול, טרפנדין, אמיודרון, דיזופירמיד, מחשש לתופעות לוואי לבביות חמורות.
אריתרומיצין מעכב הפרוק של סטטינים דוגמת סימבסטטין, אטורבסטטין וסריבסטטין. עלולות להיגרם תופעות לוואי כמו כאבי שרירים ורמבדומיוליזיס. (אין השפעת גומלין עם פלובסטטין, פרבסטטין ורוזובסטטין)
אריתרומיצין מעכב פירוק תרופות רבות וגורם לעלייה בריכוזיהן בדם ובשכיחות תופעות הלוואי. קארבאמאזפין, ציקלוספורין, בארביטוראטים, פניטואין, דיזופיראמיד, לובאסטאטין, וברומוקריפטין: יש לעקוב בזהירות אחר ריכוזיהם בדם ולהתאים מינון.
טרפנאדין, אסטמיזול: אריתרומיצין משנה את המטבוליזם שלהם. במקרים נדירים עלולות להיות תופעות לוואי הקשורות בכלי הדם והלב כולל דום לב וחוסר סדירות בפעימות הלב - אריתמיה.
ארגוטאמין, די הידרו ארגוטאמין: קיים סיכון גבוה יותר לתופעות לוואי של ארגוטאמין כאשר לוקחים אותו יחד עם ארגוטאמין.
מידאזולם וטריאזולם: אריתרומיצין מעלה את ריכוזיהם בדם ואת פעילותם. יש להפחית במינון שלהם אם ניתנים בשילוב עם אריתרומיצין.
תאופילין: אריתרומיצין מגביר את הסיכון של תופעות לוואי של תרופה זו.
קארבאמאזפין: אריתרומיצין עלול להגביר רמות בדם של תרופה זו.
וארפארין: אריתרומיצין מגביר את סכנת הדימום עם וארפארין.
דיגוקסין: אריתרומיצין עלול להגביר רמות בדם של תרופה זו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות, תרחיף, זריקות, תחליב,תמיסה וג'ל לפצעי בגרות-אקנה.תדירות וזמן נטילה: כל 6-12 שעות.טווח המינון: מבוגרים: 1-4 גרם ליום ילדים: 30-50 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: 2-4 שעות.משך השפעה: 6-12 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה על קיבה ריקה, שעה לפני האוכל או שעתיים אחריו, עם כוס מים מלאה. אין ליטול התרופה יחד עם מיצי פירות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: התרופה בטוחה בהריון. אין לתת את מלח האסטטולאט לנשים הרות מחשש לעלייה בערכי הטרנסאמינאזות בדם (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך באנטיביוטיקה עלול לגרום לשלשול ולדלקת המעי הגס.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תגובה אלרגית לאריתרומיצין, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בחילה והקאה הן תופעות הלוואי השכיחות ביותר, והסבירות להופעתן גדלה עם לקיחת מנות גדולות דרך הפה. תסמינים כגון חום, פריחה וצהבת עלולים להצביע על מחלת כבד ויש לדווח עליהם לרופא בכל מקרה.

שמות מסחריים

אקנתרים Acnetrim תרימה אריתרוצין לקטוביאונאט IV Erythrocin lactobionate IV ביוטיס אריתרו-טבע Erythro-Teva טבע אקנמיצין Aknemycin ניאופרם