ציפרוטרון

שייך לקבוצת:
נוגד אנדרוגנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציפרוטרון הוא חומר המעכב את פעילות ההורמונים האנדרוגנים ברקמות השונות בגוף ובנוסף מפחית את ייצור ההורמון הגברי - טסטוסטרון. 
במינונים גבוהים (50-100 מ"ג ביום) הוא משמש לטיפול הורמונלי אנטי אנדרוגני ולדיכוי דחף מיני בלתי נשלט בגברים ובמינון של 10 מ"ג ביום משמש לטיפול בסימני ייצור עודף של אנדרוגנים בנשים (במצבי התפתחות של שיער עודף על-פני הגוף והפנים, העמקת הקול, נשירת שיער "גברית" והגדלת מסת השריר). 
 מאחר וטיפול אנטי-אנדרוגני עלול לגרום למומים מולדים, יש ליטול את תכשירי הציפרוטרון ביחד עם גלולות למניעת הריון אצל נשים בגיל הפריון. לרוב השילוב הוא עם גלולות בעלות פעילות הורמונלית משולבת (פרוגסטוגנית ואסטרוגנית) כאשר ציפרוטרון נכלל בהן במינון נמוך של 2 מ"ג לגלולה. 
במצבים של שיעור יתר ברמה בינונית ואקנה הטיפול בגלולה משולבת המכילה ציפרוטרון במינון מופחת מספיקה. שימוש נוסף הוא כטיפול הורמונלי בסרטן הערמונית. במינונים גבוהים ובשימוש ממושך יש חשש לפגיעה בכבד ולירידה בהפרשת קורטיזול מיותרת הכליה. עקב כך יש צורך לערוך בדיקות דם סדירות וכן תפקודי כבד ותפקודי יותרת הכליה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים נוגדי סוכרת (הנלקחים דרך הפה) או אינסולין]: בשילוב עם ציפרוטרון הצורך במתן בו זמני של תכשירים נוגדי סוכרת יכול להשתנות. [אלכוהול]: צריכת אלכוהול עלולה להפחית את האפקט של ציפרוטרון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות .תדירות וזמן נטילה: מומלץ ליטול הטבליה בזמנים קצובים. משך הטיפול יקבע אינדיבידואלית ע"י הרופא ועשוי להימשך מספר חודשים.טווח המינון: לטיפול באקנה ובשיעור יתר בינוני בנשים - 2 מ"ג של ציפרוטרון בתכשיר אחד המשלב ציפרוטרון עם אתינילאסטראדיול , עבור מחזור של 21 יום והפסקה של שבוע. לטיפול הורמונלי אנטי-אנדרוגני בנשים - 10 מ"ג של ציפרוטרון ( 15 טבליות) ינתן בשילוב עם התרופה דיאנה או אסטל. יש להתחיל לקחת את שני התכשירים ביום הראשון של המחזור (היום ה 1- של הדימום) כך שיוצא שממשיכים ליטול את הדיאנה או האסטל בלבד במשך ששת הימים שלאחר שנגמרו 15 הטבליות של הציפרוטרון. לאחר 21 יום של לקיחת הטבליות באה הפסקה של 7 ימים בלקיחת הטבליות ובתקופה זו יתרחש דימום הווסת. וכך ממשיכים למחזור נוסף. לטיפול הורמונלי אנטי-אנדרוגני בגברים - 50 מ"ג פעמיים ביום. לטיפול בסרטן הפרוסטטה- 200-300 מ"ג ביום בחלוקה ל-2-3 מנות.תחילת השפעה: כתלות במינון ובהתוויה.משך השפעה: כתלות במינון ובהתוויה.תזונה: יש ליטול התרופה עם הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג ולהמשיך כרגיל. בקרב נשים הנוטלות טיפול משולב עם גלולות למניעת הריון - במידה ונשכחה טבליה יש לקחתה תוך 12 שעות לכל המאוחר. אם עברו יותר מ 12 שעות מזמן הנטילה הרגיל, תיתכן ירידה במהימנות פעילות הטבליה למניעת הריון במחזור זה. בכל מקרה יש להמשיך בנטילת הטבליות האחרות במועד הרגיל על-מנת למנוע דימום ביניים מוקדם. במשך מחזור זה, יש לנקוט באמצעי מניעה נוספים, לא הורמונליים (כגון קונדום).הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש סיכון מוגבר לתופעות לוואי. יש לדווח לרופא המטפל וייתכן שיהיה צורך בטיפול תומך.

אזהרות

הריון: אסור להשתמש בזמן הריון. (X) נמצא שגורם לפגיעה בהתפתחות אברי המין של עובר זכר.הנקה: הבטיחות בהנקה לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (C)תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: הסיכון לדלקת קשה של המעי הגס גבוה יותר. מומלץ להשתמש בתכשירים אנטיביוטיים אחרים ככל שהדבר ניתן.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במינונים גבוהים ובשימוש ממושך יש חשש לפגיעה בכבד ולירידה בהפרשת קורטיזול מיותרת הכליה. עקב כך יש צורך לערוך בדיקות דם סדירות וכן תפקודי כבד ותפקודי יותרת הכליה. הסובלים מסוכרת צריכים להיות בפיקוח קפדני של הרופא המטפל.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, מחלת כבד, דיכאון, הפרעות בקרישת הדם, סוכרת, אנמיה של תאי חרמש (sickle cell anemia), מחלת סרטן, שתיה מרובה של אלכוהול, הנקה, מחלת כליה, תסמונת רוטור, תסמונת דובין- ג'ונסון

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: עייפות, מצב רוח ירוד, שינויים בצמיחת השיער, תופעות בעור, אנמיה, נטיה לעליה במשקל וירידה בדחף המיני. בנשים - רגישות או גודש בשדיים, דימום קל "בין-מחזורי" , בגברים - גינקומסטיה (גדילת השדיים אצל גבר). במינון גבוה התרופה עלולה לגרום לפגיעה בכבד, על כן יש צורך במעקב שגרתי אחר תפקודי הכבד ובמקרה ונגרם נזק יש להפסיק את הטיפול. מצבים נדירים: אוסטאופורוזיס, פריחה, קוצר נשימה ומיחושים בלתי רגילים באיזור הבטן העליונה - יש לפנות לרופא. נמצא גם שמינון גבוה עלול להוריד את יכולת ייצור הקורטיזול בגוף בזמן מצבי דחק. התרופה בנוסף עלולה לשנות את חילוף החומרים של הסוכרים בגוף ולכן יש השפעה בקרב חולי סוכרת.

שמות מסחריים

אנדרוקור Androcur אגיס ציפרון Cypron ג'נמדיקס