טריפטורלין (דקפפטיל)

שייך לקבוצת:
אנלוגים של GNRH, סרטן, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טריפטורלין (דקפפטיל) שייך לקבוצת הורמונים סינטטיים, המיוצרים בהנדסה גנטית. טריפטורלין (דקפפטיל) מדמה רמה גבוהה בדם של ההורמון וכך גורם לעיכוב שחרור של הורמונים גונאדוטרופינים (LH ו-FSH ) מהיפופיזה וירידה בהפרשת ההורמונים אסטרוגן וטסטוסטרון.

טריפטורלין (דקפפטיל) משמש לטיפול בבעיות הבאות:
סרטן הערמונית.
אנדומטריוזיס ושרירן ברחם (פיברואיד, מיומה). 
טיפולי פוריות להפריה חוץ גופית (ליצירת ביוץ מתוזמן). 
עיכוב התבגרות מינית מוקדמת


אין להשתמש בטריפטורלין (דקפפטיל) במקרים הבאים:

הריון או הנקה.

לאחר ניתוח להסרת אשכים.

במצבים בהם פעילות הורמוני המין חיונית.

בילדים הסובלים מגידול פרוגרסיבי במוח.

סרטן ערמונית שאינו תלוי בהורמונים או בחולים עם גרורות בעמוד השדרה.

רגישות יתר לתכשירה או לאחד ממרכיביו.


חשוב לשים לב:
טריפטורלין (דקפפטיל) פוגע בעירנות ולכן יש להזהיר ילדים המטופלים בתרופה מרכיבה על אופניים או ממשחק בקרבת כביש.

בגברים: חייבים השגחה רפואית בשבועות הראשונים של הטיפול בטריפטורלין (דקפפטיל) עקב עלייה ברמות הטסטוסטרון בדם והחמרת הסימפטומים של סרטן בלוטת הערמונית.
בנשים: יש לוודא שהמטופלת אינה בהריון לפני תחילת הטיפול בטריפטורלין (דקפפטיל) ולבצע מעקב רפואי מחשש לגירוי יתר שחלתי.

תגובה עם תרופות אחרות: השילוב של טריפטורלין (דקפפטיל) עם תרופות הבאות עלול לגרום לסיכונים או לחוסר יעילות טיפולית:
תרופות המגבירות הפרשת פרולקטין: פנותיאזינים, תרופות אנטי-פסיכוטיות א-טיפיקליות, דומפרידון, האלופרידול ומטוקלופראמיד. 
תרופות נוגדות קרישה.
תרופות שמכילות אסטרוגן.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה לתוך השריר. (פרט לאמפולות של 0.1 מ"ג שאותם מזריקים תת-עורי)תדירות וזמן נטילה: פעם בחודש או ב-3 חודשים. (לטיפולי פוריות, אמפולות של 0.1 מ"ג להזרקה יומיומית.)טווח המינון: נשים - טיפולי פוריות: ביום ה-21 למחזור מזריקים 3.75 מ"ג או 0.1 מ"ג באופן יומיומי במשך כשבועיים. אנדומטריוזיס ומיומה ברחם: 3.75 מ"ג כל 4 שבועות, התחלת הטיפול ב-5 ימי המחזור הראשונים. במצב של מיומה ברחם יש להמשיך בטיפול לפחות שלושה חודשים. ילדים - התבגרות מינית מוקדמת: 3.75 מ"ג בימים 0,14,28 ואח"כ פעם בחודש.
 גברים - סרטן הערמונית: 3.75 מ"ג כל 4 שבועות או 11.25 מ"ג כל 3 חודשים.
תחילת השפעה: כתלות בתכשיר.משך השפעה: כתלות בתכשיר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: דקפפטיל 0.1 מ"ג ודקפפטיל סי.אר יש לאחסן במקרר, כל שאר התכשירים יאוחסנו בטמפרטורת החדר.מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לפנות לרופא המטפל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: לא סביר שיקרה, אך בהתעוררות חשד יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אסור לשימוש בהריון. יש לשלול הריון לפני תחילת הטיפול . מומלץ להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונלי לפחות חודש לפני הטיפול. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טיפול באנדומטריוזיס ומיומה ברחם - תקופת טיפול מקסימלית היא עד 6 חודשים. באופן כללי, אין סיכון בטיפול לטווח קצר או ארוך.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, פגיעה בתיפקוד הכליה, דימום לא מוסבר מהנרתיק, אלרגיה, חסימה של דרכי השתן, דלדול עצם (אוסטאופורוזיס), הנקה, בעיות בעמוד השדרה, גידול במוח, דיכאון, סוכרת

תופעות לוואי

טריפטורלין (דקפפטיל) עלול לגרום לתופעות לוואי, כגון: כאבי עצמות הרגליים או המפרקים (לחולים הסובלים מגרורות בעצמות), חולשה בשרירים של הרגליים, מתן מוגבר של שתן, קרישי דם. את רוב התופעות האלו ניתן למנוע במתן בו זמני של אנטי אנדרוגן בתחילת הטיפול.

תופעות לוואי נוספות של טריפטורלין (דקפפטיל): גלי חום, אובדן החשק המיני, יובש בנרתיק, נשירת שיער, עליה בלחץ דם (במיוחד בחולים הסובלים מיתר לחץ דם), אדמומיות על גבי  העור, צריבה, ירידה ברמת הסוכר בדם (במיוחד לחולי סכרת), שינויים בשומני הדם, עליה באנזימי הכבד, שינויים בבילירובין, שינוי תמונת הדם, רעידות, כאבי ראש, עצבנות, הפרעות בשינה, עייפות, סחרחורת, הפרעות בזיכרון או בריכוז, חוסר יציבות רגשית ובמקרים נדירים דיכאון, בחילות, הקאות, הרגשת צימאון, שלשול, עצירות, שינויים בתיאבון, שינויים במשקל.


במקרים הבאים יש לפנות לרופא:

כאב זמני במקום הזרקת טריפטורלין (דקפפטיל).

תגובות של רגישות יתר במקום ההזרקה או בכל הגוף (פריחה) או המתבטאות בקוצר נשימה ,ירידה פתאומית בלחץ הדם ונפיחות באזור הפנים. 


תופעות לוואי של טריפטורלין (דקפפטיל) בילדים:

יתכנו תופעות לוואי הבאות: דימום מהנרתיק, בחילות, הקאות, תגובות של רגישות יתר כנ"ל.

שמות מסחריים

דיפרלין Diphereline מדיסון פרמה דקפפטיל Decapeptyl פרינג פרמציוטיקלס דקפפטיל דפו Decapeptyl Depot פרינג פרמציוטיקלס דקפפטיל סי.אר Decapeptyl C.R פרינג פרמציוטיקלס דיפרלין ש.מ Diphereline S.R מדיסון פרמה