ציקלופירוקס
שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציקלופירוקס (Ciclopirox) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות לשימוש חיצוני ציקלודרם (קרם, תמיסה) ובלקים לציפורניים בטרפן, פונגינייל, מיקונייל, מיקוסטר, ציקלופולי - חומר אנטימיקוטי (אנטי פטרייתי) בעל טווח פעילות רחב נגד מגוון סוגי פטריות מקבוצת ההידרוקסיפירידון. ציקלופירוקס מעכב אספקת חומרים החיוניים לגדילת התא הפטרייתי וכך מונע ממנו לגדול. 


יעיל לטיפול ב

ציקלופירוקס מיועד לטפל בפטרת בעור או בזיהום פטרייתי בציפורניים, שמוגבל לציפורניים בודדות בלבד. 

פטרת ציפורניים, בטרפן, פונגינייל, מיקונייל, ציקלופירוקס


כמו כן, קיים קרם ציקלודרם C המשלב ציקלופירוקס יחד עם חומר אנטיביוטי ועם נגזרת של קורטיקו-סטרואיד בעל פעילות אנטי-דלקתית. ציקלודרם C מיועד לטיפול בדלקות עור המלוות בזיהום חיידקי או פטרייתי. 


הנחיות חשובות

יש להמשיך את הטיפול שבוע-שבועיים אחרי שהתסמינים עוברים, כדי להבטיח את הכחדת הזיהום הפטרייתי ולמנוע את חזרתו.

השימוש בתכשירים אינו מומלץ לילדים מתחת לגיל 10, אלא אם הרופא הורה על כך.

קראו עוד: איך מנצחים פטרת ציפורניים?


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בציקלופירוקס (ציקלודרם, פונגינייל) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל (ציקלופירוקס) או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם את בהריון או מניקה, מבלי להיוועץ ברופא. תגובה עם תרופות אחרות: לא ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: לק לטיפול בפטרת ציפורניים, קרם, תמיסה. תדירות וזמן נטילה: הלק - בחודש הראשון יש למרוח שכבה דקה על הציפורן,יום כן יום לא,לסירוגין. בחודש השני יש למרוח לפחות פעמיים בשבוע ומהחודש השלישי יש למרוח פעם בשבוע. במשך כל תקופת הטיפול יש להסיר את שכבות הלק פעם בשבוע, בעזרת פדי אלכוהול ולשייף את שטח הציפורן בעזרת פצירה חד פעמית. הקרם או התמיסה- 2-3 ביום, עד הטבה במצב העור ולהמשיך בטיפול לפחות 1-2 שבועות לאחר מכן על מנת למנוע הופעה מחדש. טווח המינון: הרכב הלק: 8% Ciclopirox הרכב הקרם או התמיסה: Ciclopirox olamine 1% תחילת השפעה: הלק- מספר חודשים. הקרם, התמיסה- לרוב מתקבלת הטבה תוך מספר מועט של שבועות. משך השפעה: תלוי במצב ההתחלתי של העור או הציפורן. אם אין שיפור לאחר חודש של שימוש בתכשירים לעור יש לפנות לרופא.תזונה: אין הגבלות.אחסון: את הלק יש לשמור במקום קריר ויבש, להגן מפני אור ולהרחיק מהישג ידם של ילדים. בבקבוק פתוח ניתן להשתמש למשך 6 חודשים. את הקרם, התמיסה יש לשמור במקום קריר ויבש. מנה שנשכחה: יש למרוח מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן למריחה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להפסיק הטיפול במצב של תגובה אלרגית.מינון עודף: אין חשש ממינון עודף.

אזהרות

הריון: אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: משך השימוש בתכשירים השונים תלוי בחומרת הזיהום. לגבי הלק- תקופה מקסימלית לשימוש בתכשיר היא 12 חודשים, כאשר צורך בהמשך טיפול מעבר ל- 6 חודשים ייקבע ע"י רופא.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הריון, הנקה, סוכרת, פגיעה במערכת החיסון, אפילפסיה (כפיון)

תופעות לוואי

לתכשיר מינימום תופעות לוואי, תופעה אפשרית היא אדמומיות. לעיתים רחוקות תתכן התקלפות העור סביב הציפורניים, אם התכשיר בא במגע עם העור סביב הציפורן. במקרים נדירים תתכן תגובה אלרגית המתבטאת בדלקת עורית באזור המגע. תגובה חריפה של העור כגון, פריחה או קילוף היא נדירה, יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

בטרפן לק לציפורניים Batrafen nail Lacquer סנופי אוונטיס ציקלודרם Cicloderm תרימה ציקלופולי 8% Ciclopoli 8% מגהפארם פונגינייל Funginail פריגו מיקונייל Myconail פריגו מיקוסטר לק לצפורניים Mycoster nail lacquer מדיליין