אלטריפטאן

שייך לקבוצת:
אגוניסטים לקולטן לסרוטונין , מיגרנה, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אלטריפטאן היא תרופה המיועדת לטיפול בהתקפי מיגרנה חריפים עם או ללא תחושת aura. היא אינה מיועדת למניעה של התקפי מיגרנה. כמו תרופות אחרות מהדור החדש לטיפול במיגרנה (סומאטריפטאן, זולמיטריפטאן, ריזאטריפטאן ונאראטריפטאן) אלטריפטאן פועלת באופן סלקטיבי על קבוצה מסוימת של קולטנים לסרוטונין מסוג 5HT-1. פעולה זו גורמת לכיווץ כלי הדם בעורקים שבמעטפת המוח ומובילה להקלה במיגרנה. היעילות ותופעות הלוואי של אלטריפטאן תלויות במנה הניתנת, ככל שהמינון גבוה יותר היעילות מוגברת אך גם הסיכון לתופעות לוואי גדל. עקב כך המינון היומי המקסימלי הוא 80 מ"ג.

תגובה עם תרופות אחרות: [ארגוטאמין, נגזרות ארגוטאמין ואגוניסטים אחרים של קולטנים לסרוטונין מסוג 5HT-1]: בשילוב אלטריפטאן עם תרופות אלו קיים סיכון לכיווץ מוגבר של כלי הדם ולפגיעה לבבית. יש לחכות 24 שעות בין נטילת שתי התרופות. [נוגדי דיכאון מסוג SSRI, נוגדי דיכאון טריציקלים, ותרופות אחרות הפועלות על קולטנים של סרוטונין]: אף על-פי שאין דיווחים על כך, ישנו סיכון לתסמונת סרוטונין במתן משולב עם אלטריפטאן. תסמונת זו כוללת תסמינים כגון: ריגוש יתר, שינויים קיצוניים במצב הרוח, עצבנות ואף איבוד הכרה. [קטוקונאזול, איטראקונאזול, קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס: כגון- ריטונאביר, בולמי סידן: כגון- פלודיפין ומעכבי משאבת מימן: כגון- אומפראזול]: תרופות אלו מעכבות את האנזים שאחראי לפירוק של אלטריפטאן בכבד ולכן שילוב זה עלול להוביל להגברת ההשפעה של אלטריפטאן וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. יש לחכות 72 שעות בין נטילת תרופות אלו לנטילת אלטריפטאן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: יש לקחת מיד עם התחלת הכאב, כאשר במידת הצורך ניתן לחזור על המנה לאחר הפרש של לפחות שעתיים מהמנה הראשונה. (כלומר מקסימום 2 מנות ב-24 שעות).טווח המינון: טבליה של 20 או 40 מ"ג למנה. מקסימום 80 מ"ג ביממה.תחילת השפעה: תוך 30 דקות.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: אין הגבלות. גבינה צהובה, יין ושוקולד עשויים להשרות התקף מיגרנה או להחמירו בחלק מהחולים.אחסון: מנה שנשכחה: מומלץ ליטול הטבליה מייד כשמתחיל התקף המיגרנה.הפסקת התרופה: יש להפסיק השימוש לאחר שההתקף חלף.מינון עודף: אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא. תסמיני מינון עודף עלולים לכלול: כאב ראש חזק, טשטוש ראייה, קושי בריכוז, כאב בחזה, פירכוסים, עייפות ועילפון. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אמנם אין נתונים לגבי השפעת התרופה על העובר המתפתח בבני אדם, אך עקב הימצאות מומים בעוברי חולדות, מומלץ לא להשתמש בתרופה זו בהריון אלא אם היא חיונית. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש באלטריפטאן לתקופה ממושכת, אלא רק לטיפול בהתקף חריף.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של פגיעה בתיפקוד הכליה, מחלת כבד, מחלת כלי דם, יתר לחץ דם, התקף לב או שבץ לאחרונה, סוכרת, עישון, רמת כולסטרול גבוהה בדם

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות: כאב ראש, סחרחורת, ישנוניות, בחילה ויובש בפה. ייתכנו גם תופעות כגון: עליית לחץ דם, דופק מואץ, קושי בבליעה, כאב בטן, צרבת, כאב גב, נימול, טונוס שרירים מוגבר והזעת יתר. תופעות נדירות: כאב או לחץ בחזה, כאב גרון, חרדה, תופעות אלרגיה, בצקת, הזיות, פרכוסים, בלבול והפרעות קצב.

שמות מסחריים

רילרט Relert פייזר ישראל