חומצה טראנקסאמית

שייך לקבוצת:
תרופות נוגדות פיברינוליזה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

חומצה טראנקסאמית הינה אנלוג סינתטי של חומצת האמינו ליזין. היא בעלת פעילות אנטיפיברינוליטית (מונעת דימום יתר) תודות לעיכוב התחרותי של תהליך הפיכת פלסמינוגן לפלסמין וכתוצאה מכך מונעת את פירוק קרישי הדם. כטיפול קצר טווח משמשת לשליטה בדימומים בקרב חולי המופיליה, כולל עקירת שיניים. דימומים לאחר ניתוח או טראומה, לדוגמה בניתוחי לב או בניתוח להסרת בלוטת הערמונית, לדימומים נשנים מהאף, דימומים וגינליים או דימומים ממערכת העיכול. שימוש נוסף קיים במצב תורשתי הקרוי Hereditary angioneurotic oedema (בצקת אלרגית תורשתית). שימוש ממושך מעלה את הסיכון לתרומבוזיס - נדיר. הזרקה תוך-ורידית תינתן במצבים בהם האופציה למתן אורלי לא מתאפשרת.

תגובה עם תרופות אחרות: [טרטינואין, פקטור IX ]: בשילוב עם חומצה טראנקסאמית עולה הסיכון לתרומבוזיס.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה לתוך הוריד, טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום לרוב עבור 2-8 יום.טווח המינון: המינון יקבע בהתאם לבעיה שלשמה ניתן הטיפול.תחילת השפעה: 1-2 שעות.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: במצב של הפרעות בראייה יש להפסיק נטילת התרופה.מינון עודף: סימני מינון עודף עלולים לכלול בחילה, הקאה וירידת לחץ דם.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במקרה של טיפול שעתיד להימשך יותר ממספר ימים יש לערוך בדיקת עיניים לפני תחילת הטיפול ולעיתים קרובות לאחר מכן. שימוש ממושך מעלה את הסיכון לתרומבוזיס- נדיר.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של בעיות בקרישת הדם, תפקוד כליתי לקוי, מחלת לב, מחלת כלי דם, פציעת ראש, עיוורון צבעים, כריתת בלוטת הערמונית (prostatectomy)

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: שלשול, בחילה, הקאות ושינוי פתאומי במצב הרוח. תופעות פחות נפוצות עד נדירות: כאב בחזה, קושי בנשימה, שיעול דמי, שתן כהה או דמי, קושי בהשתנה או הפחתת תדירות ההשתנה, נימול, כאב ראש חזק או פתאומי, שינויים בדיבור או בהליכה והפרעות בראייה- נדיר.

שמות מסחריים

הקסאקפרון Hexakapron טבע