דזוגסטרל
שייך לקבוצת:
גלולות למניעת הריון, הורמוני מין, פרוגסטוגנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דזוגסטרל הינו הורמון סינתטי הדומה להורמון המין הטבעי - פרוגסטרון.

הוא משמש למניעת הריון ע"י עיכוב הביוץ ועיבוי רירית צוואר הרחם לשם שיבוש קליטת הביצית המופרית. דזוגסטרל מצוי בגלולות למניעת הריון המכילות רכיב פרוגסטוגני בלבד ובגלולות משולבות המכילות מלבדו גם רכיב אסטרוגני.

גלולות למניעת הריון המכילות רכיב פרוגסטוגני בלבד מיועדות בעיקר לנשים מניקות (כיוון שאסטרוגן מדכא את ייצור החלב) או לנשים שרגישות או סובלות מגלולות משולבות. בשונה מגלולות אחרות למניעת הריון, יש ליטול גלולות אלו באופן רציף. בשימוש בגלולה המכילה דזוגסטרל לבדו, הדימום הווסתי יכול להופיע בתדירות גבוהה או נמוכה בהשוואה למצב שקדם לנטילת הגלולה או לא להופיע בכלל. בשימוש ממושך, בשילוב עם רכיב אסטרוגני, עולה הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי, בעיות בכלי דם (בריאות או ברגליים), יתר לחץ דם, סרטן שד, סרטן שחלות, סרטן הרחם או דמנציה. הסיכון למצבים אלו מוגבר בשילוב עם עישון.

תגובה עם תרופות אחרות: [היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: מזרזות את פירוק דזוגסטרל וכתוצאה הפחתת השפעתו. [תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר]: מעכבות את פירוק דזוגסטרל וכתוצאה השפעתו גוברת וחשש מוגבר לתופעות לוואי. [לאמוטריג'ין]: יעילותו פוחתת במתן משולב עם דזוגסטרל. [נוגדי סוכרת]: ההשפעה ההיפוגליקמית של תרופות נוגדות סוכרת פוחתת בשילוב עם דזוגסטרל. יש לנטר בקפידה את רמת הגלוקוז בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, מומלץ ליטול בזמנים קבועים. את הגלולה המכילה דזוגסטרל בלבד יש לקחת ללא הפסקה (כלומר בסיום חפיסה של 28 גלולות יש להתחיל מייד את החפיסה הבאה) ואילו את הגלולה המשולבת עם רכיב אסטרוגני יש לקחת במשך 21 יום ולעשות הפסקה בת שבוע. בנטילת הגלולות בפעם הראשונה יש להתחיל החפיסה ביום הראשון של הווסת.טווח המינון: בגלולה המכילה דזוגסטרל בלבד המינון: 0.075 מ"ג ובגלולות משולבות מינון דזוגסטרל הוא 0.015 מ"ג.תחילת השפעה: הגנה מפני הריון מתקבלת לאחר 14 יום.משך השפעה: 24 שעות. חזרה לביוץ רגיל יכולה לקחת כ-3-6 חודשים לאחר הפסקת נטילת הגלולה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: באם נשכחה מנה יש לקחתה מייד שכנזכרים אלא אם עברו יותר מ-12 שעות ממועד נטילת הגלולה ואז יש להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונלי (כגון, קונדום) במקביל להמשך נטילת הגלולות, לפחות למשך שבוע ממועד שיכחת המנה.הפסקת התרופה: בהפסקת נטילת הגלולות לצורך כניסה להריון, חזרה לביוץ רגיל ומצב של פוריות עלול לקחת 3-6 חודשים.מינון עודף: סימני מינון עודף עלולים לכלול: בחילה, הקאה ודימומים וגינליים.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי-חיים יש עדות לנזק רציני לעובר. השימוש בתרופה זו במהלך הריון אסור. (X)הנקה: ניתן לקחת. אין עדות לסיכון לתינוק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: לא ניתן בדרך כלל.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך, בשילוב עם רכיב אסטרוגני, עולה הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי, בעיות בכלי דם (בריאות או ברגליים), יתר לחץ דם, סרטן שד, סרטן שחלות, סרטן הרחם או דמנציה. הסיכון למצבים אלו מוגבר בשילוב עם עישון. בקרב חולי סוכרת יש לנטר בקפידה רמות הגלוקוז בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של בעיות בקרישת הדם, סרטן שד, סוכרת, מחלת כבד, הריון, דימום לא מוסבר מהנרתיק

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: כאב ראש, עליה במשקל, כאב בשד, בחילה, הפרעות במחזור החודשי או העדר וסת, אקנה, שינויים במצב הרוח וירידה בחשק המיני. תופעות פחות שכיחות: זיהומים וגינליים, הקאה, נשירת שיער, כאבי מחזור ועייפות. תופעות נדירות: תופעות אלרגיה ואורטיקריה. נשים שנכנסו להריון במהלך נטילת הגלולה נמצאות בסיכון מוגבר לפתח הריון חוץ רחמי, לכן יש לדווח לרופא על כאבי בטן לא רגילים והעדר דימום וסתי. ככלל, יש להפסיק נטילת הגלולה ולדווח לרופא במקרה של: התנפחות או כאב ברגליים, קושי בנשימה, שיעול, כאב בחזה, גירוד בגוף, הצהבה של העור והעיניים וכאב בטן פתאומי חמור.

שמות מסחריים

סרזט Cerazette מרק