קסילומטזולין
שייך לקבוצת:
אגוניסטים אלפא אדרנרגיים, נוגדי גודש, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

קסילומטזולין (Xylometazoline) הוא חומר פעיל הנמצא בתכשירים לשימוש מקומי בריכוזים של 0.05% - 0.1% - טיפות ותרסיסים לאף אוטריוין (Otrivin), אורטיוין לילדים, אף-קאר, קסילוויט, קסילו-פוס וג'ל אוטריוין. 

קסילומטזולין שייך לקבוצת החומרים סימפתומימטיים. הוא נקשר לקולטני אלפא של אדרנלין בנימי הדם באף ובסינוסים, גורם לכיווצם וכך מפחית את הפרשת הנזלת ואת הגודש באף.

כמו כן, קיימים תרסיסים נוספים לאף – אוטריוין מנתול, אוטריוין קומפליט - המשלבים חומרים פעילים אחרים, שמקלים עוד יותר על הגודש באף.


יעיל לטיפול ב

קסילומטזולין (אוטריוין) מיועד להקלה מהירה וממושכת (עד 10 שעות) של גודש באף כתוצאה מהצטננות, סינוסיטיס, קדחת השחת או אלרגיות אחרות של דרכי הנשימה העליונות.

קסילומטזולין יעיל גם להפחתת דימום מהאף.

נזלת, טיפות אף, אוטריוין


הנחיות חשובות

יש לקנח את האף בעדינות לפני שמרססים או מורחים תכשיר עם קסילומטזולין ולהקפיד על הוראות הטיפול. אם אין הקלה על הגודש או הנזלת לאחר שלושה ימי טיפול – מומלץ לפנות לרופא. כמו כן, אין להשתמש בתכשירים לאף לעתים קרובות או לתקופה ממושכת בלי להיוועץ ברופא.

שימוש ממושך, למעלה מ-3 ימים, עלול לגרום לכיווץ יתר של כלי הדם באף, לנזק במבנה של רירית האף ולתסמינים נוספים של נזלת וגודש – תופעה זו מוכרת יותר כהתמכרות לטיפות אף. 

עליך להקפיד שלא לחלוק את התכשיר שלך לאף עם אחרים כדי למנוע הפצת הזיהום.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בקסילומטזולין (אוטריוין) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל (קסילומטזולין) או למרכיבים אחרים בתרופה.

-רגישות לחומרים אחרים מקבוצת הסימפתומימטיים.

-אם אובחנה אצלך גלאוקומה (לחץ תוך עיני) מסוג זווית צרה.

-אם עברת ניתוחי אף ולוע או ניתוח בבלוטת יותרת המוח.

-אם את בהריון או בזמן הנקה, ללא אישור רופא. 
תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נגד דיכאון מסוג טריציקליים, פנותיאזינים, אלקאלואידים של ארגוט (ארגוטאמין)]: בשילוב עם קסילומטזולין עולה הסיכון לעליית לחץ הדם. [מעכבי מונואמין אוקסידאז]: טיפול משולב עם קסילומטזולין מוביל לעלייה מסכנת חיים בלחץ הדם, יש להפסיק הטיפול במעכבי מונואמין אוקסידאז לפחות שבועיים לפני התחלת הטיפול בקסילומטזולין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות אף, תרסיס לאף, ג'ל לאף. תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום (כל 8-10 שעות) לתקופה של 3-5 יום בלבד.טווח המינון: מבוגרים וילדים מעל גיל 12: (0.1%) 2-3 טיפות או 1-2 ריסוסים, 2-3 פעמים ביום. ילדים בגילאי 2-6: (0.05%) טיפה או ריסוס אחד, 2-3 פעמים ביום. ילדים בגילאי 6-12: (0.05%) 2-3 טיפות או 1-2 ריסוסים, 2-3 פעמים ביום. אוטריוין ג'ל: יש להחדיר כמןת קטנה לתןך האף כל 8-10 שעות.תחילת השפעה: השפעה מתקבלת תוך 5-10 דקות.משך השפעה: משך ההשפעה הוא 8-10 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. לאחר פתיחת מכלי טיפות האף או התרסיסים יש להשתמש בתוכנם במשך חודש בלבד.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: במידה ואין שיפור במצב הבריאותי תוך 3 ימי טיפול יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. מינון עודף: בחשד למינון עודף יש לפנות לקבלת עזרה רפואית. התסמינים עלולים לכלול: עייפות קיצונית, סחרחורת, הזעה, האטת קצב הלב וקומה.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) באופן תאורטי התכונות המכווצות של התכשיר עלולות לזרז צירים לקראת סוף ההריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים מתחת לגיל שנתיים לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש יתר של מעל 5-3 ימים ברציפות קסילומטזולין עלול ליצור תגובת יתר של הריריות בצורת "אפקט ריבאונד", כלומר, מייד לאחר הפסקת השימוש ריריות האף פגועות ונפוחות אף יותר. כתוצאה מתגובה זו המשתמש עלול לחזור לצרוך את התרופה בתדירות גבוהה יותר, מה שעלול לגרום לסבילות פיזיולוגית ואף לתלות. במידה ואין שינוי מעל 5 ימי טיפול יש לפנות לרופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, מחלת לב, מחלת כלי דם, הנקה, הריון, ברקית (glaucoma), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: צריבה, יובש או עקצוץ בתוך האף ועיטוש. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר, אך אם הן נמשכות או מטרידות במיוחד, יש להתייעץ עם הרופא. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת: הופעה מחודשת של הגודש (נדיר): יש לפנות לרופא. סימנים של ספיגת התרופה לתוך הגוף: כאבי ראש, עצבנות, רעד, הפרעות בשינה, פירכוסים, הזיות, דפיקות לב מהירות או חזקות (נדיר): יש לפנות לרופא.

שמות מסחריים

אף-קאר Af-Care ויטמד קסילוויט 0.05% Xylovit 0.05% ויטמד אוטריוין Otrivine נוברטיס אוטריוין לילדים Otrivine Kids נוברטיס אוטריוין מנתול Otrivine Menthol נוברטיס אוטריוין ג'ל לאף Otrivine Nasal Gel נוברטיס קסילוויט 0.1% Xylovit 0.1% ויטמד אף-קאר ילדים Af-Care Children ויטמד קסילו-פוס Xylo-Pos קיוומא