דידרוגסטרון
שייך לקבוצת:
הורמוני מין, טיפול הורמונלי חלופי (HRT), פרוגסטוגנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דידרוגסטרון הוא פרוגסטוגן, הורמון מין נשי סינתטי הדומה להורמון הטבעי, פרוגסטרון. הוא ניתן דרך הפה לטיפול במצבים בהם דרושה תוספת פרוגסטרון: לבעיות וסת (דימום יתר, כאבי וסת, אל-וסת ודימום לא סדיר), אנדומטריוזיס, תסמונת טרום-וסתית (PMS), הפלות חוזרות וטיפולי פוריות. הוא גם משמש להגנה על רירית הרחם בזמן טיפול הורמונלי חלופי- HRT (כתוספת לאסטרוגן) לאחר תום הוסת בגיל המעבר. בשימוש ממושך, בשילוב עם רכיב אסטרוגני, עולה הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי, בעיות בכלי דם (בריאות או ברגליים), יתר לחץ דם, סרטן שד, סרטן שחלות, סרטן הרחם או דמנציה. הסיכון למצבים אלו מוגבר בשילוב עם עישון. לפני התחלת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות גינקולוגיות של איבר המין והשדיים.

תגובה עם תרופות אחרות: [היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין] : מזרזות פירוק הדידרוגסטרון וכתוצאה הפחתת הפעילות שלו. [תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות] : מעכבות את פירוק הדידרוגסטרון וכתוצאה השפעתו גוברת וחשש מוגבר לתופעות לוואי. [קורטיקוסטרואידים כגון: פרדניזון] : קיים סיכון מוגבר להחמרת תופעות הלוואי של הקורטיקוסטרואידים כאשר ניתנים בשילוב עם דידרוגסטרון. [לאמוטריג'ין, לבותירוקסין] : יעילותם פוחתת במתן משולב עם דידרוגסטרון. [נוגדי סוכרת] : ההשפעה ההיפוגליקמית של תרופות נוגדות סוכרת פוחתת בשילוב עם דידרוגסטרון. יש לנטר בקפידה את רמת הגלוקוז בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בתקופות מסויימות לאורך המחזור החודשי, בהתאם לבעיה שלשמה ניתן הטיפול.טווח המינון: בדרך כלל 10 מ"ג פעמיים ביום.תחילת השפעה: בהתאם לבעיה שלשמה ניתן הטיפול.משך השפעה: בהתאם לבעיה שלשמה ניתן הטיפול.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש ליטול אותה מייד שכנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא המטפל. מינון עודף: סימני מינון עודף כוללים: בחילות חמורות או מתמשכות ודימום וגינלי לא רגיל או חמור. יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) למרות הסיכון, קיים שימוש בדידרוגסטרון עד לשבוע ה-20 להריון, במצבים של הפלות חוזרות.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך, בשילוב עם רכיב אסטרוגני, עולה הסיכון למחלות לב, שבץ מוחי, בעיות בכלי דם (בריאות או ברגליים), יתר לחץ דם, סרטן שד, סרטן שחלות, סרטן הרחם או דמנציה. הסיכון למצבים אלו מוגבר בשילוב עם עישון. טיפול הורמונלי זה עלול לגרום לשיבוש תוצאות בדיקות שונות כגון: בדיקות סוכר ולחץ דם. עקב כך עולה חשיבות הניטור של מדדים אלו.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, מחלת סרטן, מחלת כבד, מחלת לב, מחלת כליה, סוכרת, דיכאון, אסתמה, אפילפסיה (כפיון), מיגרנה, דימום לא מוסבר מהנרתיק, יתר לחץ דם, פקקת ורידית (thrombosis)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי יכולות לכלול: הפרעות וסת, פה יבש, השתנה מרובה, אובדן תיאבון, צמא, כאבי ראש, שינויים במצב הרוח, עייפות, בחילה, עלייה במשקל, פריחה וגירויים בעור, שלשול, נדודי שינה, דיכאון, תחושת נפיחות, סחרחורת חולפת, רגישות בשדיים, נשירת שיער ובמקרים חמורים הצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

דופסטון Duphaston אגיס