קטוטיפן

שייך לקבוצת:
נוגדי היסטמינים, נוגדי היסטמינים דור ראשון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קטוטיפן היא תרופה אנטיהיסטמינית ותיקה המשמשת בעיקר לטיפול מונע באסתמה ברונכיאלית ולטיפול במצבי אלרגיה אחרים כגון: ברונכיטיס, קדחת השחת, נזלת ופריחת עור. שימוש נוסף הוא להקלת תופעות של דלקת הלחמית הנובעת מאלרגיה, כאשר צורת המתן היא טיפות לעיניים המכילות קטוטיפן. השימוש מעל גיל 3. מאחר והתרופה מיועדת לטיפול מונע באסתמה, היא אינה יעילה במקרים של התקפים אסתמטיים חדים, במקרים אלו יש להשתמש בתכשירים אחרים. לקטוטיפן תופעות לוואי של ה"דור הראשון" של האנטיהיסטמינים כמו השפעה על מערכת העצבים המרכזית, הבאה לידי ביטוי בנמנום, יובש בפה ועלייה במשקל. מכאן חסרונה ביחס לאנטיהיסטמינים מהדורות החדשים יותר. בנטילת קטוטיפן אין להפסיק נטילת תכשירים אנטי-אסתמטיים אחרים (בעיקר תכשירים המכילים קורטיקוסטרואידים) ללא הסכמת הרופא.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות סוכרת במתן דרך הפה]: בשילוב עם קטוטיפן קיים סיכון לתרומבוציטופניה. על כן בשימוש משולב יש לבצע בדיקות דם תקופתיות. [תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון: תרופות להרגעה, לשינה, לפרקינסון, לאפילפסיה, נגד אלרגיות, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים נרקוטיים)]: בשילוב עם קטוטיפן מוגברת ההשפעה המדכאת על מערכת העצבים המרכזית וכתוצאה עלייה בתופעות הלוואי. [תרופות נגד אסתמה]: בשילוב עם קטוטיפן יש להפחית בהדרגה את המינון של תרופות נוגדות אסתמה. [אלכוהול]: בשילוב עם קטוטיפן הסיכון לתופעות הלוואי גובר.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, סירופ, טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום (בוקר וערב).טווח המינון: סירופ או טבליות- למבוגרים ולילדים מעל גיל 3 : 1 מ"ג, פעמיים ביום. (בקרב מבוגרים ניתן להעלות את המינון עד 2 מ"ג פעמיים ביום). גילאי חצי שנה עד 3 שנים: 0.05 מ"ג (סירופ: 0.25 מ"ל) לכל 1 ק"ג משקל גוף, פעמיים ביום. טיפות עיניים- (מעל גיל 3) טיפה אחת, לכל עין, לתוך שק הלחמית פעמיים ביום. פרק הזמן המרבי לטיפול הינו 6 שבועות.תחילת השפעה: במקרה של מניעת אסתמה עלולים לחלוף מספר שבועות עד לקבלת שיפור במצב הבריאותי.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: יש ליטול את התרופה עם או אחרי הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש ליטול את המנה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב בריאותך אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים: בלבול, סחרחורת, ריצוד עיניים (ניסטגמוס), כאב ראש, טכיקרדיה או ברדיקרדיה, ירידת לחץ דם, איבוד אוריאנטציה, קומה ופירכוסים. הטיפול הוא סימפטומטי, מקובל להשתמש בפחם פעיל עד שעה מנטילת המינון העודף.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: תרופה זו אינה מיועדת בדרך-כלל לתינוקות מתחת לגיל 6 חודשים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך, מטרתו להפחית תדירות, חומרת ומשך ההתקפים האסתמטיים בעיקר בקרב ילדים. הטיפול צריך להיות רציף על מנת שיהיה יעיל.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סוכרת, הריון, הנקה, ברקית (glaucoma), פגיעה במערכת העצבים, אפילפסיה (כפיון), מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות שכיחות: נמנום, עייפות, סחרחורת, עלייה בתאבון, כאבי ראש וכאבי בטן. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתרופה. תופעות נדירות: יובש בפה, עלייה במשקל ופירכוסים. בשימוש בטיפות העיניים: התכשיר מכיל חומר משמר בנזלקוניום כלוריד, העלול להיספג על-ידי עדשות מגע רכות. יש להסיר העדשות לפני השימוש בתכשיר וניתן להחזירן כעבור לא פחות מ - 15 דקות מהזלפת התרופה לעין. יתכן טשטוש קל בראיה בשבועות הראשונים. במקרה של צריבה, דלקת הלחמית, דימום בלחמית, כאב בעין, רגישות לאור, תופעה אלרגית, יובש נפיחות או מוגלה בעיניים (נדיר)- יש להפסיק השימוש ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

זדיטן טיפות עיניים Zaditen opthalmic solution לפידות פרופיטן Profiten פריגו