צטרורליקס

שייך לקבוצת:
אנטגוניסטים של LH-RH
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

צטרורליקס הוא אנטגוניסט להורמון האנדוגני, GNRH (Gonadotrophin Releasing Hormon) , הקרוי גם LHRH . פעילותו באה לידי ביטוי בדיכוי מיידי של הפרשת הורמון ההצהבה (LH) וכך הוא מדכא ביעילות רבה את הביוץ העצמוני המוקדם במהלך גירוי שחלתי מבוקר בעת טיפולי הפריה חוץ גופית. כאשר המטרה היא לאפשר לביציות להגיע לרמת הבשלות הנדרשת להפריה. צטרורליקס הוא האנטגוניסט היחיד, שמציע בחירה בין שני מינונים יעילים (0.25 מ"ג ו-3 מ"ג) ומאפשר לרופא שליטה מדויקת. ניתן להשלים בעזרתו טיפול במהלך מחזור חודשי אחד ובזכות פעולתו המיידית של הצטרוטייד הטיפול פשוט, נוח וקצר ומספר ההזרקות נמוך ממספרן בשימוש באגוניסטים. לצטרורליקס פרופיל בטיחות גבוה והוא מצמצם את הסיכוי לגירוי יתר שחלתי במהלך הטיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית. יש להזריק באזור מרכז הבטן עדיף סביב הטבור. יש לבחור נקודת הזרקה שונה בכל יום, כדי להקטין את האפשרות לגירוי מקומי.
יש להוציא מן המקרר 30 דק' לפני שימוש.
תדירות וזמן נטילה: ראה טווח המינון.טווח המינון: במינון של 3 מ"ג יש להשתמש ביום השביעי של הגירוי השחלתי עם הורמוני המין. זריקה אחת של 3 מ"ג פועלת במשך 4 ימים. אם ביום החמישי לאחר ההזרקה, מידת הבשלות של הזקיקים אינה מאפשרת ביוץ, יש להשתמש בזריקות של 0.25 מ"ג כל יום החל מיום זה ולהמשיך במתכונת זו עד ליום שבו יינתן הגירוי להתחלת הביוץ באמצעות תרופות. מינון של 0.25 מ"ג יינתן פעם ביום ובהפרשים של 24 שעות, בבקרים או בערבים כמפורט: בבקרים- יש להשתמש במינון של 0.25 מ"ג ביום החמישי או השישי של הגירוי השחלתי עם הורמוני המין. יש להמשיכו עד וכולל היום שבו יינתן הגירוי להתחלת הביוץ. בערבים- יש להשתמש במינון של 0.25 מ"ג ביום החמישי של הגירוי השחלתי עם הורמוני המין. יש להמשיכו עד וכולל הערב שלפני היום שבו יינתן הגירוי להתחלת הביוץ.תחילת השפעה: מניעת הביוץ המוקדם היא מידית. משך השפעה: זריקה במינון של 3 מ"ג פועלת במשך 96 שעות. זריקה במינון של 0.25 מ"ג פועלת במשך 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

יש לאחסן במקרר. תרופה שלא נפתחה והיא באריזה מקורית ניתן לאחסן בטמפ' החדר, עד 30 מעלות צלזיוס למשך של עד 3 חודשים. אין להקפיא או להניח בסמוך לתא הקפאה או בסמוך לקרחון.

מנה שנשכחה: במידה ונשכחה הזרקת תרופה זו בזמן קצוב, יש להזריק מנה מייד שכנזכרים. אך בשום אופן אין ליטול 2 מנות ביחד. אם עבר יום אחד או יותר, יש לפנות לרופא להמשך טיפול.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא הוראה מהרופא המטפל.מינון עודף: במקרה של מינון עודף מתקבלת הארכת משך הפעולה של התכשיר, אך לא סביר שיתעוררו תופעות טוקסיות.

אזהרות

הריון: השימוש בתרופה זו בהריון אסור. (X) יש לשלול הריון לפני תחילת הטיפול. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונלי לפחות חודש לפני הטיפול.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: לא ניתן.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בתרופה זו מחייבת השגחה וניטור קפדני של תגובת האישה, בעיקר של רמות ההורמון אסטרדיול בדם וכן ניטור באמצעות אולטרסאונד לבדיקת מספר הזקיקים המתפתחים בשחלה וגודלם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, מחלת כליה (התרופה לא נבדקה עם מחלה כליה), מחלת כבד (התרופה לא נבדקה עם מחלה כבד)

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות: בחילה, כאב ראש, אדמומיות, גירוד או נפיחות באזור ההזרקה. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת הסתגלות לתכשיר. בזמן הגירוי השחלתי עם הורמוני המין או לאחריו עלול להופיע סינדרום גירוי יתר שחלתי, המתאפיין בכאב בטן חזק, מתח, בחילה, הקאה, שלשול וקשיי נשימה - יש לפנות מייד לרופא המטפל.

שמות מסחריים

צטרוטייד Cetrotide סרונו ישראל