מיאנסרין

שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון טטראציקליים, נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


מיאנסרין היא תרופה אנטי דיכאונית ותיקה, המתאימה בנוסף לטיפול בהפרעות חרדה או במצבים של דיכאון המתלווה להפרעות חרדה. משום שהיא גורמת במקרים רבים לנמנום, היא מתאימה במיוחד למטופלים החווים גם קשיי שינה. פעולתה של המיאנסרין היא במנגנון מסובך ושונה מזה של ה- SSRI's, אך בדומה להם היא מעלה את רמות הסרוטונין והנוראפינפרין במוח. ניתן לפעמים להשתמש בה כדי לחזק את ההשפעה של תרופות אנטי-דכאוניות ותרופות אנטי חרדתיות אחרות. כמו כן, נמצא כי היא עשויה לעזור לשפר את התפקוד המיני שנפגע לעיתים עקב טיפול בפלואוקסטין. תופעות הלוואי העיקריות של שימוש במיאנסרין הן יובש בפה, טשטוש, עצירות וסחרחורת. במקרים נדירים היא עלולה להביא לירידה בספירת תאי הדם הלבנים ומשום כך יש צורך במעקב.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי האנזים מונואמין אוקסידאז (MAOI) ]: נטילת מיאנסרין במקביל לנטילת תרופות אלו עלול להביא לתחושות בלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. מומלץ להימנע משילוב תרופות אלו. מומלץ לחכות 14 יום מהפסקת הטיפול במעכבי האנזים מונואמין אוקסידאז ועד להתחלת הטיפול במיאנסרין. [תרופות שעובדות על מערכת העצבים המרכזית (כמו: תרופות הרגעה, כדורי שינה, תרופות פרקינסון, תרופות נגד אלרגיה, משככי כאבים נרקוטיים וחומרים מרדימים)]: ההשפעה של תרופות אלה על מערכת העצבים המרכזית עלולה להמשך יותר זמן ולהיות עוצמתית יותר. ייתכן שכתוצאה מכך יהיה צורך להקטין את מינונן. [תרופות נגד קרישת דם]: הפעילות שנוגדת את קרישת הדם מצטמצמת כאשר נוטלים גם מיאנסרין. משום כך יש לעקוב אחר קרישת הדם בקפידה ולשקול בזהירות את השימוש בשילוב זה. [נוגדי פירכוסים כגון: פניטואין, קארבאמאזפין ובארביטוראטים]: ייתכן שתיווצר הפרעה בריכוז התרופות בדם (עלייה או ירידה) שתיצור השפעה על פעילותן בהתאם. יש לשקול בזהירות את השילוב בין מיאנסרין לתרופות אלו. [תרופות להורדת לחץ דם]: בשילוב בין מיאנסרין לתרופות אלו קיים סיכון לירידה קיצונית בלחץ הדם, כתוצאה מהגברת ההשפעה של התרופות נוגדות לחץ הדם על ידי מיאנסרין.[סטאטינים]: השילוב עם מיאנסרין מגביר את הסיכון לפגיעה קשה בשרירים (מיופתיה / רבדומיוליזיס). משום כך יש לעקוב אחר הופעתם של סימנים כגון: כאבי שרירים, חולשת שרירים ושתן כהה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: כשמדובר במנה יומית אחת מומלץ ליטול התרופה בערב כיוון שגורמת לישנוניות.טווח המינון: המינון היעיל במבוגרים הוא 30-90 מ''ג ליום, הניתן במנה יומית אחת או במחולק.תחילת השפעה: השפעות מסויימות מורגשות תוך ימים אחדים, אך עשויים לחלוף 2-4 שבועות עד שתורגש ההשפעה הנוגדת דיכאון במלואה.משך השפעה: ההשפעה נמשכת לעיתים עד מספר שבועות, תוך ירידה הדרגתית בעוצמה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.מינון עודף: מינון עודף עלול להיות מסכן חיים. התופעות הצפויות הן: אריתמיות לבביות, פרכוסים, ירידה חמורה בלחץ הדם וקשיי נשימה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית במהרה.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לבצע ספירת דם אחת לארבעה שבועות בשלושת חודשי הטיפול הראשונים ובכל מקרה של הופעת סימן לזיהום, כדי לשלול פגיעה במערכת החיסונית. כמו כן, יש לבדוק רמות סוכר בדם כיוון שלמיאנסרין יש השפעה על רמות הסוכר בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, ברקית (glaucoma), מחלת לב, מחלת כלי דם, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, אפילפסיה (כפיון), סוכרת, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של מיאנסרין הן יובש בפה, ישנוניות, עצירות, סחרחורת ובחילה. תופעת הישנוניות מורגשת בעיקר בימים הראשונים של נטילת התרופה ופוחתת בהמשך. ישנן תופעות נוספות שהופעתן נדירה יותר, כגון: חום, כאבי גרון, עצבנות יתר, בלבול ופרכוסים (נדיר במיוחד)- שבמידה ומופיעים יש להפסיק את השימוש בתרופה ולפנות לרופא. במקרים נדירים, מיאנסרין עלולה להביא לירידה בספירת תאי הדם הלבנים, שמעידה על דיכוי של המערכת החיסונית מה שעלול לגרום לזיהומים. מסיבה זו, חולה הנוטל מיאנסרין וחש תסמינים כמו חום ו/או פצעים לבנים בפה, דלקת גרון או זיהומים אחרים, חייב ליצור קשר באופן מיידי עם הרופא המטפל. ככל יתר תופעות הלוואי הדיכוי של המערכת החיסונית הוא הפיך, כלומר חוזר לקדמותו עם הפסקת השימוש בתרופה.

שמות מסחריים

בונסרין Bonserin רפא