לינזוליד

שייך לקבוצת:
אוקסלידינונים, אנטיביוטיקה, מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לינזוליד היא תרופה אנטיביוטית סינתטית. זוהי התרופה הראשונה שאושרה לשימוש מקבוצת האוקסלידינונים. לינזוליד משמשת לטיפול בזיהומים פולשניים הנגרמים על ידי חיידקים גראם חיוביים העמידים לאנטיביוטיקות אחרות כדוגמת enteroccocus faecium עמיד לונקומיצין (VRE) וזיהומים שמקורם בסטאפילוקוקוס זהוב עמיד למתיצילין methicillin-resistant Staphylococcus aureus או בקיצור MRSA. לינזוליד יעילה כנגד דלקת ריאות, זיהומי עור ורקמות רכות וזיהומים הנגרמים ע"י חיידקים אנטרוקוקים. הטיפול בלינזוליד הוא רק עבור מקרים החשודים כעמידים לאנטיביוטיקות אחרות וחשוב להבין ששימוש בלתי מושכל באנטיביוטיקה זו יביא מהר מאוד להתפתחות חיידקים העמידים גם אליה. מנגנון פעילותה הוא בעיכוב התחלת תהליך ייצור החלבונים בחיידק, מדובר במנגנון ייחודי לאנטיביוטיקה זו. לינזוליד הינו מעכב חלש ולא סלקטיבי, של מונואמין אוקסידאז (MAOI) ולכן אין להשתמש בו ביחד עם מזונות או משקאות המכילים טיראמין או עם תכשירים סימפאתומימטיים.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי דכאון טריציקליים וטטראציקליים, דקסטרומתורפאן, מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI), ליתיום, היפריקום, אגוניסטים לקולטן לסרוטונין, SSRI's]: בשילוב עם לינזוליד קיים חשש לפתח תסמונת סרוטונין (serotonin syndrome), תופעת לוואי נדירה אך מסוכנת, שסימניה: ריגוש יתר, אטקסיה, קצב לב מהיר, יתר לחץ דם, שינויים קיצוניים במצב הרוח, עצבנות, כאבי בטן, קוצר נשימה, איבוד הכרה. מומלץ להימנע משילוב זה או לאפשר מירווח של שבועיים לפחות בין שני סוגי התרופות. [תכשירים סימפאתומימטיים כגון: פסאודואפדרין, פנילפרופאנולאמין]: בשילוב עם לינזוליד סיכון מוגבר לעלייה מסוכנת בלחץ הדם ולכן יש להימנע משילוב זה. [גלולות למניעת הריון]: לינזוליד עלול להפחית מיעילות הגלולות. על-כן במהלך הטיפול בלינזוליד וכשבוע לאחר סיום הטיפול, יש להשתמש בנוסף באמצעי מניעה מכניים. [תרופות לדיכוי מערכת החיסון]: סיכון מוגבר לדיכוי מח העצם בשילוב עם לינזוליד. יש להקפיד על בדיקות דם לאורך הטיפול המשולב.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף אורלי או תמיסה להזלפה לוריד.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום במבוגרים, 3 פעמים ביום בילדים. משך הטיפול תלוי בסוג הזיהום ובחומרתו, כאשר משך הטיפול המקובל לזיהומי עור, רקמות ודלקת ריאות הוא 10-14 יום ולזיהומים אנטרוקוקים 14-28 יום. לרוב משך הטיפול המקסימלי הוא 28 יום, פרט למקרה של שחפת, בו ניתן מינון למבוגר של 600 מ"ג פעם עד פעמיים ביום למשך תקופה ממושכת של כמה חודשים. טווח המינון: במבוגר: 600 מ"ג פעמיים ביום. בילדים מעל גיל 5: 10 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, 3 פעמים ביום.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שתורגש הקלה במחלה.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: יש לקחת עם אוכל. בתקופת הטיפול בלינזוליד יש להמעיט באכילת מזון ובשתיית משקאות המכילים כמויות גבוהות של טיראמין, כגון: יין אדום, בירה, שמרים, סויה ומזונות שעברו תהליכי התססה, החמצה, עישון או יישון.אחסון: יש לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור. התרחיף האורלי טוב לשימוש ב-21 הימים שלאחר המיהול.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים ואז להמשיך במרווחים של 12 שעות בין המנות הבאות.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק את הטיפול מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: סימני מינון עודף עלולים לכלול: חולשה, איבוד שיווי משקל וירידה בקואורדינציה. במקרה של מינון עודף יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 5.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם, במיוחד בחולים שלוקחים תרופות העלולות לגרום לתרומבוציטופניה או בחולים הנוטלים לינזוליד יותר משבועיים. בנוסף יש לערוך בדיקות ראיה בחולים הנוטלים את התרופה למשך תקופה ממושכת (יותר מ-28 יום).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הריון, הנקה, שלשולים, מחלת דם, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, מחלת כליה, מחלת כבד, יתר לחץ דם, אנמיה, דיכוי חיסוני, אפילפסיה (כפיון)

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: שלשול, בחילה, הקאה, כאב בטן, כאב ראש, נוירופתיה פריפרית, נוירופתיה אופטית הקשורה לעיתים לאיבוד הראיה, לקטיק אצידוזיס, טעם מתכתי, התכווצויות בבטן ופריחה. תופעות נדירות: שינויים בראיה כגון טשטוש בראיה, שינויים בספירת הדם, שלשולים חריפים, יש לפנות לרופא המטפל. במצב של פרכוסים יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

זיבוקסיד Zyvoxid פייזר ישראל