טריפאראטיד
שייך לקבוצת:
הורמונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טריפאראטיד מיוצר בטכנולוגיה של הנדסה גנטית ומיועד לטיפול בנשים לאחר גיל המעבר ובגברים הסובלים מאוסטאופורוזיס ונמצאים בסיכון גבוה לפתח שברים. טריפאראטיד מעלה את צפיפות העצם (BMD), מחזק את העצם ומקטין הסיכון לשברים. השפעת התכשיר על הסיכון לשברים בגברים לא נבדקה. זה למעשה פפטיד ריקומביננטי בן 34 חומצות אמיניות המהווה את הקצה האמיני של הורמון הפאראתירואיד האנושי, PTH. בהשוואה לתרופות קודמות שנמצאות בשימוש לטיפול באוסטאופורוזיס, טריפאראטיד היא התרופה הראשונה בתחומה המיועדת לעודד יצירת רקמת עצם ולא למזער את איבוד הרקמה הזו. קיימת אפשרות מאוד קטנה של הופעת אוסטאוסרקומה ולכן היא אסורה לשימוש באנשים הנמצאים בסיכון גבוה לגידולי עצם (ילדים, הקרנות לעצם, מחלת פאג'ט). טריפאראטיד אינה כלולה בסל הבריאות או בביטוחים המשלימים של קופות החולים בישראל ולאור עלותה הגבוה, שימוש בה ייעשה לאחר כישלון טיפול במשך שנה לפחות בביספוספונאטים (אלנדרונאט, ריסדרונאט) ולחולים עם הוריית נגד או אי סבילות לטיפול בביספוספונאטים. הבטיחות בטריפאראטיד לא נבדקה מעבר לטיפול של שנתיים ואי לכך טיפול ארוך משנתיים אינו מומלץ.

תגובה עם תרופות אחרות: [דיגוקסין]: בשילוב עם טריפאראטיד עולה הסיכון לתופעות טוקסיות של דיגוקסין. יש לנטר רמות דיגוקסין בדם ולעקוב אחר הפעילות הלבבית.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה תת-עורית. התמיסה להזרקה מוגשת בעט-מזרק המוכן לשימוש, זהו עט המיועד למתן רב פעמי (מתאים ל-28 ימי טיפול).תדירות וזמן נטילה: זריקה אחת ליום, בירך או בדופן הבטן התחתונה. משך הטיפול מוגבל לשנתיים. טווח המינון: מינון יומי של 20 מיקרוגרם.תחילת השפעה: שעתיים.משך השפעה: 16-24 שעות.תזונה: ייתכן והרופא ימליץ ליטול סידן וויטמין D.אחסון: יש לאחסן את העט-מזרק במקרר, בטמפרטורה בין 2-8 מעלות צלסיוס. החל מיום השימוש הראשון בעט-מזרק ניתן להשתמש בו למשך עד 28 יום. לאחר תקופה של 28 יום יש להשליך את העט גם אם נשארה בו תמיסה.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד שכנזכרים אלא אם הגיע הזמן להזרקת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק הטיפול ללא היוועצות ברופא.מינון עודף: במקרה של הזרקת מינון עודף יש להיוועץ עם הרופא המטפל. סימני מינון עודף עלולים לכלול: בחילה, הקאה, סחרחורת, כאב ראש ועילפון.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הבטיחות בטריפאראטיד לא נבדקה מעבר לטיפול של שנתיים ואי לכך טיפול ארוך משנתיים אינו מומלץ.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של לחץ דם נמוך, הקרנות בעצמות בעבר, היפרקלציוריה (יתר סידן בשתן), היפרקלצמיה (יתר סידן בדם), היפרפאראתירואידיזם (יתר פעילות בלוטת יותרת התריס), מחלת עצם, מחלת פאג'ט, אבנים בדרכי השתן, סרטן

תופעות לוואי

בתחילת הטיפול קיימת אפשרות להתכווצויות ברגליים, סחרחורת ופעימות לב בלתי סדירות. יש לשבת או לשכב עד לשיפור ההרגשה, באם אין שיפור יש לגשת לרופא. במקום ההזרקה ייתכנו: אדמומיות, נפיחות, כאב וגירוד. תופעות אלו בדרך כלל קלות וחולפות לאחר זמן קצר. טריפאראטיד עלול להעלות זמנית רמות סידן בסרום, יש לקחת זאת בחשבון באם יש צורך בבדיקה לניטור הסידן ולבצעה לפחות 16 שעות לאחר ההזרקה. תופעות לוואי היכולות להצביע על רמות סידן גבוהות בדם: בחילה, הקאה, כאב ראש, עצירות, עייפות או חולשת שרירים (נדיר)- יש להיוועץ ברופא.

שמות מסחריים

פורטאו Forteo אילי לילי