דקספנטנול

שייך לקבוצת:
תכשירים לטיפול בבעיות עור
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דקספנטנול הינו פרו-ויטמין B5 (חומצה פנטותנית) החודר לשכבות הפנימיות של העור, מעניק לחות, מרפא ומחדש את העור. הוא מצוי במשחות וקרמים לטיפול בבעיות שונות בעור כגון: טיפול ומניעה של תפרחת חיתולים, טיפול בפטמות סדוקות, עור יבש ומבוקע ולטיפול בפצעים קלים, כוויות וחתכים בעור. דקספנטנול מצוי בנוסף בתוספי ויטמינים (סרנויט, מולטי-12/K1 פדיאטרי) הניתנים בהזלפה לתוך הוריד למבוגרים ולילדים, בהתאמה.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידוע.

מידע

אופן נטילת התרופה: משחה, קרם, תוסף ויטמינים.תדירות וזמן נטילה: לתפרחת חיתולים- יש למרוח על טוסיק התינוק לפני כל החתלה. לפטמות סדוקות- יש למרוח שכבה דקה על הפטמות, לאחר כל הנקה. חשוב לשטוף את הפטמות היטב לפני ההנקה הבאה. לטיפול בעור- יש למרוח על האזורים היבשים או על הפצע, עד 3 פעמים ביום.טווח המינון: ראה תדירות וזמן נטילה. תחילת השפעה: השפעה מיידית.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: במקרה של פריחה וגירוי מקומי יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.מינון עודף: תופעות נדירות- גירוי העור, דרמטיטיס.

אזהרות

הריון: מותר לשימוש בזמן הריון, אך לא בכמויות גבוהות.הנקה: ניתן לקחת. אין עדות לסיכון לתינוק.תינוקות וילדים: אין בעיות מיוחדות.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: באופן כללי לא קיימת בעיה בשימוש ארוך טווח, אך במידה והבעיה שלשמה ניתן הטיפול מתמשכת מומלץ להיוועץ ברופא.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה

תופעות לוואי

תופעות נדירות הן פריחה וגירוי מקומי, יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

בפנטן Bepanthen דיפריס