סולפצטאמיד

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, סולפונאמידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סולפצטאמיד הינו תכשיר אנטיביוטי המשתייך למשפחת הסולפונאמידים, מנגנון פעילותו הוא בהגבלת הייצור של החומצה הפולית הנדרשת ע"י החיידק לצורך גדילתו. הגבלה זו גורמת למוות של החיידק. סולפצטאמיד מיועד לטיפול בזיהומי עיניים חיצוניים הנגרמים ע"י חיידקים הרגישים לסולפצטאמיד כגון: Trachoma, Conjunctivitis. טיפול בזיהום עיניים חמור הנגרם מ- Trachoma ילווה במתן טיפול אורלי בסולפונאמידים. סולפצטאמיד קיים גם בתחליב לגוף, המשמש לטיפול בזיהומי עור הרגישים לסולפצטאמיד, כגון אקנה (חטטת). הטיפול בילדים באמצעות הטיפות ייעשה מעל גיל חודשיים ואילו בתחליב הגוף מעל גיל 12 שנה בלבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים המכילים מלחי כסף]: בשילוב עם תכשירים המכילים סולפצטאמיד עלולה להתרחש תגובה כימית וכתוצאה הפחתת יעילות הסולפצטאמיד. יש להימנע משילוב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים. תדירות וזמן נטילה: טיפות עיניים- כל 2-3 שעות והפחתת התדירות עם ההטבה. משך הטיפול הוא בד"כ לתקופה של 7-10 ימים. טווח המינון: טיפות עיניים- 1-2 טיפות כל 2-3 שעות במשך היום ובלילה בתדירות פחותה. עם ההטבה יש הפחתה בתדירות המתן. תחליב לגוף- פעמיים ביום.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: טיפות עיניים- 2-3 שעות. תחליב לגוף- 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. לגבי טיפות העיניים- אין להשתמש יותר משבועיים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה בזמן קצוב יש ליטול אותה מייד כשנזכרים אך אין ליטול שתי מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק השימוש בתרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: לא צפויות תופעות חריגות במקרה של מינון עודף, יש להיוועץ ברופא.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: הבטיחות בהנקה לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (C)תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: הסיכון לדלקת קשה של המעי הגס גבוה יותר. מומלץ להשתמש בתכשירים אנטיביוטיים אחרים ככל שהדבר ניתן.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: סולפצטאמיד אינו מיועד לשימוש ממושך.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, הנקה, הריון, חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול)

תופעות לוואי

תחליב לעור: במקרה של גירוי העור- יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. טיפות עיניים: במקרה של גרוד, אדמומיות ונפיחות- יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

סולפציד Sulfacid דר פישר