אימיקוימוד
שייך לקבוצת:
תרופות המשפעלות את מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אלדרה (aldara), חומר פעיל אימיקוימוד, שייך לקבוצת אימונומודולטורים (מווסתי התגובה החיסונית). הטיפול בקרם אלדרה (aldara) מסייע בבעיות הבאות: 

יבלות על אברי המין או באזור פי הטבעת (קונדילומה אקומינטה condyloma acuminata) במבוגרים.

קרנת עור אקטינית (actinic keratosis) במבוגרים בעלי מערכת חיסונית תקינה.

סרטן עור שטחי של התאים הבזליים (Superficial Basal Cell Carcinoma) אצל מבוגרים בעלי מערכת חיסונית תקינה, במקרים בהם הליך ניתוחי אינו מומלץ.

אלדרה (aldara) מסייעת למערכת החיסון של הגוף לייצר חומרים טבעיים העוזרים לגוף להילחם בתאים סרטניים, באקטיניק קרטוזיס או בוירוס אשר גורם ליבלות.

אין להשתמש באלדרה (aldara) אם קיימת רגישות לחומר הפעיל אימיקוימוד או למרכיבים נוספים שבתרופה.

חשוב לשים לב:

קרם אלדרה (aldara) מיועד לשימוש חיצוני בלבד. אין לכסות את האזור המטופל בביגוד או תחבושת, לאחר מריחת אלדרה.

יש להימנע ממגע של הקרם עם העיניים, השפתיים, נחיריים. במקרה של מגע הקרם עם אזורים אלו או כשחשים אי נוחות בלתי נסבלת באזור המטופל, יש לשטוף את האזור בסבון עדין ובמים. לאחר שהאזור נרגע, ניתן להתחיל שוב את הטיפול באלדרה.

אופן הטיפול בקרם אלדרה (aldara) משתנה בהתאם להתוויות השונות. אך בכל מקרה, אין להשתמש באלדרה (aldara) על פצעים פתוחים או על עור מגורה, לפני שהמקום החלים מטיפול תרופתי או כירורגי קודם.

יש להימנע מחשיפה לשמש או משימוש במנורות או מיטות שיזוף במהלך הטיפול עם קרם אימיקוימוד.

בטיפול ביבלות גניטליות ואנליות יש להימנע ממגע מיני (גניטאלי, אורלי, אנאלי) כל עוד הקרם נימצא על העור.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לדיכוי מערכת החיסון]: אימיקוימוד מעורר תגובה חיסונית על כן פעילותו מנוגדת לפעילות תרופות לדיכוי מערכת החיסון. יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם. (אריזת קרם אלדרה מכילה 12 שקיות קרם, כל שקית הינה לשימוש חד פעמי)תדירות וזמן נטילה: בידיים נקיות יש למרוח שכבה דקה של הקרם על האזור המטופל לפני השינה, בתדירות המתאימה להתוויה שלשמה ניתן הטיפול. (ראה טווח המינון)טווח המינון: 1. יבלות גניטליות ואנליות : יש למרוח את הקרם 3 פעמים בשבוע (ראשון, שלישי, חמישי או שני, רביעי, שישי) לתקופה של מקסימום 16 שבועות. יש להשאיר את הקרם על העור כל פעם במשך 10-6 שעות ואח"כ לשטוף אותו במים ובסבון.

2. קרנת עור אקטינית: יש למרוח את הקרם 2 פעמים בשבוע בהפרשים של 3 עד 4 ימים (שני,חמישי או שלישי ושישי). יש להשאיר את הקרם על העור כל פעם במשך 8 שעות ואח"כ לשטוף אותו במים ובסבון. אורך הטיפול 16 שבועות. יש להמשיך עם הטיפול גם אם הנגעים נעלמו. גודל השטח המקסימלי המומלץ לטיפול הינו 5 ס"מ*5 ס"מ.

3. קרצינומה של תאי בסיס (BCC): יש למרוח את הקרם 5 פעמים בשבוע במשך 6 שבועות. להשאירו על העור במשך 8 שעות ואח"כ לשטוף את העור במים ובסבון.
תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: 20 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה מריחת הקרם במועד הרצוי יש למרוח מייד כשנזכרים ולאחר מכן להמשיך את הטיפול כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול שהומלץ על ידי הרופא. גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף צפויות תגובות עור חמורות, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבעלי חיים נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול עלול להימשך לתקופה של מקסימום 16 שבועות. אם לא חל שיפור במצב בפרק זמן זה יש לפנות לרופא.ניטור:

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, אלרגיה

תופעות לוואי

בגלל מנגנון הפעולה של אלדרה (aldara), ייתכן כי תהיה הרעה במצבים דלקתיים מקומיים באזור המטופל והעור באזור הטיפול יראה שונה.

התופעות הנפוצות ביותר בשימוש עם קרם אימיקוימוד הן תגובות עור מקומיות כגון: עקצוץ, גירוד, צריבה, כאב מקומי, פריחה בעור, אדמומיות, קילוף עור, בצקת, הגלדה, עיבוי העור, בועות, כיבים ושינויים בצבע העור שלא נעלמים. חשוב להבין שתגובות העור המקומיות הנ"ל הן לא תופעות לוואי אלא חלק מתהליך הריפוי. ככל שיש יותר דלקת כך ההשפעה של קרם אימיקוימוד טובה יותר. יחד עם זאת, אם הגירוי בלתי נסבל ניתן להפסיק באופן זמני את הטיפול למשך שבוע עד 4 שבועות או להפחית את המינון, כמובן בהתייעצות עם הרופא. במקרה של קרנת עור אקטינית, בנוסף לתופעות הנזכרות לעיל, במשך הטיפול ועד לריפוי מוחלט, העור באזור הטיפול עשוי לשנות את המראה הנורמלי. יתכן גם שיופיעו נגעים חדשים במקום שלא נראו קודם, אולם בהמשך הטיפול הם עשויים להיעלם.

שמות מסחריים

אלדרה Aldara פארמהטים אקווימוד קרם 5% Aquimod cream 5% תרו תעשייה רוקחית פרימוד Perrimod פריגו