אנאגרליד

שייך לקבוצת:
נוגדי טסיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אנאגרליד משמש לטיפול במחלה הקרויה Essential Thrombocythemia או בקיצור ET, בה עולה רמת המגקריוציטים, התאים האחראים על ייצור טסיות הדם, במוח העצם. אנאגרליד מונע את התפתחותם של המגאקריוציטים ובאופן זה מוקטנת ספירת טסיות הדם וכך מופחת הסיכון להיווצרות קרישי דם אשר יכולים לחסום כלי דם חשובים ולגרום למוות. אנאגרליד עלולה לגרום לתופעות לוואי לבביות ב 1% עד 5% מהחולים, תופעות אלו כוללות: אי ספיקת לב, הפרעות קצב, תעוקת לב, יתר לחץ דם והתקף לב. על כן יש להשתמש בזהירות בקרב חולי לב ורק אם התועלת הפוטנציאלית עולה על הסיכון.

תגובה עם תרופות אחרות: כל תרופה הנמכרת ללא מרשם או תוספי תזונה יש להתייעץ עם רופא, פלווקסמין (לטיפול בדיכאון), אומפרזול, תיאופילין, תכשירים לטיפול בהפרעות לב, כגון מילירינון, אנוקסימון , סילסטזון, אספירין ותכשירים אחרים המשפיעים על הטסיות.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום.טווח המינון: המינון ההתחלתי המומלץ: 0.5 מ"ג * 4 פעמים ביום או 1 מ"ג * 2 פעמים ביום, לפחות למשך שבוע ולאחר מכן יותאם מינון אחזקה כך שיוריד וישמר את מספר הטסיות בדם מתחת ל 600,000 בכל ליטר דם. אצל רוב המטופלים המינון המקובל הוא 1.5-3 מ"ג ביום. המינון לא יעלה על 10 מ"ג ביום או 2.5 מ"ג במנה.תחילת השפעה: ספירת הטסיות מושפעת תוך 7-14 ימים. הגעה לספירת טסיות בטווח הרצוי מתקבלת תוך 4-12 שבועות. (מוגדרת מתחת ל-600,000 טסיות בכל ליטר דם)משך השפעה: 6-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם יש שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק הטיפול ללא היוועצות ברופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף עולה הסיכון לפתח תרומבוציטופניה שעלולה להוביל לדימומים. בנוסף צפויות תופעות טוקסיות במערכת העצבים המרכזית ובמערכת הלב וכלי הדם. יש להפחית המינון או להפסיק לגמרי נטילת התרופה עד לחזרת מספר הטסיות לטווח הנורמלי.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 16 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בזמן השימוש באנאגרליד יש לבצע בדיקות שונות, כגון: ספירת דם כללית, ספירת טסיות ותפקודי כבד וכליות. על מנת לנטר את אפקט אנאגרליד ובמטרה להימנע ממצב של תרומבוציטופניה, יש לבצע ספירת טסיות כל יומיים במהלך השבוע הראשון לטיפול ובהמשך פעם בשבוע וזאת לפחות עד שמגיעים למינון אחזקה.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש להיוועץ ברופא לפני הניתוח.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כלי דם, מחלת לב, מחלת כליה, אלרגיה, הריון, הנקה

תופעות לוואי

כאב ראש, סחרחורות, עייפות, דפיקות לב חזקות, בחילה, שלשול, כאב בטן, קשיי עיכול, גזים, הקאה, אנמיה, אצירת נוזלים, פריחה, חולשה, תחושת חולי, לחץ דם גבוה, צמרמורת, חום, צרבת, חוסר תיאבון, עצירות, חבלות, בצקת, נפיחות מקומית, אובדן משקל, כאבי שרירים, כאבי מפרקים, כאב או ירידה בתחושה, נימול, קוצר נשימה, דלקת ריאות, נדודי שינה, דכאון, בלבול, עצבנות, יובש בפה, אובדן זיכרון, שיעול אלרגי, נשירת שיער, אין אונות, עלייה באנזימי כבד.

שמות מסחריים

אגרלין Agrylin מדיסון פרמה אנגרליד אורפא Anagrelide orpha צמל ביו-פרמה אנגריד Anagride רפא