קלציפוטריול
שייך לקבוצת:
נגזרות ויטמין A, תרופות לטיפול בספחת (פסוריאזיס)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלציפוטריול הוא תרופה הדומה מבחינה כימית לוויטמין D ומיועד לשימוש חיצוני בטיפול בספחת (פסוריאזיס) קל עד בינוני. 
קלציפוטריול מאיט את ההתחלקות המהירה של התאים, מעודד חלוקה נורמלית של התאים ומשפר את מראה העור. 
ישנם תכשירים המשלבים את הקלציפוטריול עם נגזרת של קורטיזון, שיתרונם בהטבה מהירה של תסמיני פסוריאזיס. אך מכיוון שבשימוש רציף וממושך ייתכנו תופעות לוואי בעקבות השפעת הרכיב הסטרואידי, מומלץ להשתמש בתכשירים המשולבים בתקופה הראשונית של הטיפול ולעבור לטיפול בקלציפוטריול בלבד לאחר כשבועיים שלושה.

למי אסור להשתמש בתכשירים המכילים קלציפוטריול?
השימוש בקלציפוטריול אסור למטופלים הסובלים מהפרעות במטבוליזם של סידן. 


חשוב לשים לב:
יש לרחוץ ידיים היטב לאחר מריחת קלציפוטריול, אלא אם הפסוריאזיס הוא בידיים. כמו כן, קלציפוטריול אנו מיועד לשימוש באזור הפנים.


תגובה עם תרופות אחרות: יש להיוועץ ברופא במבוגרים המקבלים טיפולים נוספים נגד פסוריאזיס, כמו אור אולטרה-סגול (UVB). מומלץ להשתמש בקלציפוטריול לפחות שעתיים לפני הטיפול ב UVB.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, משחה, ג'ל, תמיסה לקרקפת. תדירות וזמן נטילה: יש למרוח כמות קטנה, פעמיים ביום (בבוקר ובערב) על האזור הנגוע. במבוגרים, הרופא עשוי להורות על מריחה פעם ביום. הטיפול בדייבובט הוא פעם ביום לתקופה שלא תעלה על 4 שבועות.טווח המינון: אין להשתמש במבוגרים ביותר מ- 100 גרם משחה או קרם או ב- 60 מ"ל תמיסה לקרקפת בשבוע. בשימוש במבוגרים בשילוב של מספר תכשירי קלציפוטריול, הכמות השבועית של כל התרופות ביחד לא תעלה על 5 מ"ג קלציפוטריול בשבוע. בילדים מעל גיל 12 שנים: אין להשתמש ביותר מ- 75 גרם משחה או קרם בשבוע. בילדים בגילאי 6-12 שנים: אין להשתמש ביותר מ- 50 גרם משחה או קרם בשבוע. השימוש בתמיסה לקרקפת לא מומלץ כלל בילדים.תחילת השפעה: שיפור במצב העור יראה לאחר כשבועיים.משך השפעה: הטיפול לרוב נמשך 6-8 שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה מריחת המנה בזמן קצוב יש לשים מנה מייד כשנזכרים ולהמשיך בטיפול באופן סדיר כפי שהומלץ.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: אין לעבור על המנה המומלצת בשל סיכון לרמה גבוהה של סידן בדם ובשתן.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שש שנים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בקלציפוטריול לעיתים קרובות או לתקופה ממושכת מבלי להיוועץ ברופא. בטיפול ממושך יש לערוך בדיקות דם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות במשק הסידן בגוף, אי ספיקת כליות (renal failure), מחלת כבד, אקנה, הריון, הנקה

תופעות לוואי

תופעות נפוצות הן: גירוי וצריבה מקומיים אשר חולפים עם השימוש. אם תופעות אלו נמשכות זמן ארוך, יש לפנות לרופא. ייתכנו רמה גבוהה של סידן בדם ובשתן (נדיר מאוד)- מצבים אלו הינם הפיכים כאשר השימוש בתכשיר מופסק. תיתכן פריחה בעור או רגישות לאור שיכולה להתבטא כפריחה, אדמומיות או החרפת הפסוריאזיס- יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא מיד.

שמות מסחריים

דייבונקס Daivonex דקסל דייבונקס תמיסה לקרקפת Daivonex scalp solution דקסל