סלניום סולפיד

שייך לקבוצת:
תכשירים לטיפול בבעיות עור
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סלניום סולפיד משמש לטיפול בקשקשים, חלביות הקרקפת (סבוראה) ופטריית שמש על גבי העור, הקרויה tinea versicolor. להבדיל מתכשירים אחרים המשמשים לטיפול יומיומי בקשקשת וסבוראה של עור הקרקפת, הטיפול עם תכשיר זה מיועד לכל היותר לפעמיים בשבוע וגם זה עבור תקופה קצרה בלבד. השימוש בסלניום סולפיד עלול לגרום לגירוי מקומי, שמנוניות או יובש של השיער או הקרקפת ושינוי בגוון השיער. לעיתים נדירות תיתכן נשירת שיער מוגברת.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידוע.

מידע

אופן נטילת התרופה: תרחיף לשימוש חיצוני בלבד.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום למשך שבוע או פעמיים בשבוע למספר שבועות.טווח המינון: טיפול בפטרת העור - פעם ביום למשך שבוע, יש להשאיר את התרופה על העור למשך 10 דקות ולשטוף. טיפול בקשקשים וחלביות הקרקפת (סבוראה) - פעמיים בשבוע למשך שבועיים ולאחר מכן פעם בשבוע- שבועיים או אחת למספר שבועות. יש להשאיר את החומר על הקרקפת למשך 2-3 דקות ולשטוף היטב. יש להימנע משימוש בתכשיר יומיים לאחר עיצוב או צביעה של השיער.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: בפטרת העור לרוב מספיק טיפול של שבוע אך בסבוראה או קשקשת בקרקפת ייתכן ויידרש טיפול ממושך של חפיפה פעם במספר שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: מומלץ לא להפסיק הטיפול ללא היוועצות ברופא, אלא במקרה של נשירת שיער מוגברת.מינון עודף: במצב של מינון יתר גדל הסיכון לספיגת החומר למחזור הדם וייתכנו תופעות כגון: עייפות, הקאה, כאב בטן, ריח רע מהפה ופרכוסים.

אזהרות

הריון: הטיפול ב- Tinea Versicolor איננו מומלץ במהלך ההריון (C), לעומת זאת לטיפול בקשקשים וחלביות הקרקפת יש להיוועץ ברופא לפני התחלת הטיפול בעיקר בשליש הראשון והאחרון להריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: למרות שהתכשיר מיועד לשימוש חיצוני וכמעט ואינו נספג למחזור הדם, במקרה של עור פגוע ובשימוש לטווח ארוך תיתכן הופעת עייפות, הקאה, כאב בטן, ריח רע מהפה ופרכוסים.ניטור:

דווח לרופא במקרה של הריון, אלרגיה, פצעים או עור סדוק באיזור המריחה

תופעות לוואי

תופעות לוואי שייתכנו: גירוי מקומי, שמנוניות או יובש של השיער או הקרקפת ושינוי בגוון השיער. במקרה של נשירת שיער מוגברת (נדיר)- יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

סבוסל Sebosel תרו תעשייה רוקחית סלסון Selsun פרומדיקו