סולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול)
שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, סולפונאמידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) הוא תכשיר אנטיבקטריאלי ואנטי-פטרייתי מקבוצת הסולפונאמידים בצורת קרם. סילברול משמש למניעת זיהומים ולטיפול מקומי בכוויות, בפצעי לחץ וכיבים ברגל שהזדהמו. לטיפול חיצוני נגד סוגים שונים של חיידקים, כולל חיידק הפסאודומונס, פטריות ונגיפים. קרם סילברול מיועד סילברול משחרר לאט יוני כסף והחומר האנטיביוטי לאיזור הפצע, שמעכבים גדילה והתרבות החיידקים תוך זרוז הריפוי העור.

חשוב לשים לב: יש להימנע משימוש ממושך בסילברול ואין למרוח אותו על עור הפנים, מכיוון שחימצון רכיב הכסף נוטה לצבוע את העור בגוון ירקרק. אין להשתמש בסולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) אם קיימת רגישות לתכשיר או לטיפול בנשים הרות לקראת סוף ההריון, בפגים או בילודים עד גיל חודשיים מחשש להגברת הסיכון לצהבת מוחנית של היילוד.

תגובה עם תרופות אחרות: השימוש בסולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתופעות בלתי רצויות:
תכשירים לשימוש בעור המכילים אנזימים פרוטאוליטים (מפרקי חלבון): השפעתם מופחתת. 
סימטידין: עלייה בסיכון לפתח לויקופניה חולפת.
פניטואין, תכשירים נוגדי סוכרת הניטלים דרך הפה: בשימוש בסילברול על שטחים נרחבים ובכמויות גדולות תיתכן ספיגה למערכת הדם וכתוצאה מכך הגברת ההשפעת התרופות.
ציקלוספורין: בשימוש בסילברול על שטחים נרחבים ובכמויות גדולות תיתכן ספיגה למערכת הדם וכתוצאה מכך הסיכון לרעילות כלייתית הנגרמת מציקלוספורין עולה.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם.תדירות וזמן נטילה: יש למרוח 1-2 פעמים ביום. במקרה של כוויה, השטח הנגוע חייב להיות מכוסה בקרם בכל עת.טווח המינון: יש למרוח את סולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) ישירות על הפצעים לאחר שנוקו היטב בשכבה של 5-3 מ"מ על כל שטח הפצע, בהתאם להוראות הרופא. תחילת השפעה: לא ידוע.משך השפעה: כל מריחה של סולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) משפיעה ל-10 שעות. תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה מריחת המנה בזמן קצוב יש לשים מנה מייד כשנזכרים ולהמשיך בטיפול באופן סדיר כפי שהומלץ.הפסקת התרופה: במקרה של תופעות כגון: חום, כאב גרון, עייפות או חולשה מוגברת (נדיר) - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.מינון עודף: אין חשש למינון עודף בשימוש רגיל. אך כאשר משתמשים בקרם סולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) על שטחים נרחבים ובכמויות גדולות תיתכן ספיגה למערכת הדם ותופעות כגון: חום, כאב גרון, עייפות או חולשה מוגברת (נדיר): יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בסולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) בהריון ללא הוראה מפורשת מרופא. אין להשתמש בתכשיר לקראת סוף ההריון מחשש להחמרת הסיכון לצהבת מוחנית של הילוד.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות עד גיל חודשיים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בסולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) יש לערוך בדיקות דם, שתן ותפקוד הכליות. ככלל יש להימנע משימוש ממושך בקרם. ניטור:

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול), מחלת כליה, מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות שייתכנו: צריבה, גרד, רגישות יתר לשמש, פריחה או דלקת מקומיים. כאשר משתמשים בסולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול) בכמות גדולה או על שטחים נרחבים תיתכן ספיגה למערכת הדם. במקרה זה עלולות להופיע תופעות לוואי האופייניות לנטילה דרך הפה של התרופה: חום, כאב גרון, עייפות או חולשה מוגברת (נדיר) - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. סולפאדיאזין מלחת הכסף עלול לגרום ללויקופניה חולפת ב-3-5% מהמטופלים, המתבטאת בעיקר בנויטרופניה, כאשר המצב חוזר לקדמותו תוך 2-3 ימים בלי קשר להמשך הטיפול בסולפאדיאזין מלחת הכסף (סילברול).

שמות מסחריים

סילברול Silverol אביק