פמטרקסד
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פמטרקסד הינה תרופה נוגדת סרטן המיועדת לטיפול במזותליומה (גידול בקרום העוטף את הריאה ואת דופן החזה) בשילוב עם ציספלאטין וכקו טיפול שני בסרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים (NSCLC) אשר מצוי במצב מתקדם מקומי או מפושט. פמטרקסד בעלת מנגנון פעולה ייחודי ורב מוקדי החוסמת שלושה אנזימים שונים החשובים בתהליך חלוקת התא וכתוצאה מכך מפריעה להתפתחותם של התאים הסרטניים בגוף. בדומה לתרופות כמותרפיות אחרות פמטרקסד גורם לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים. תופעות לוואי נוספות כוללות עצירות, בחילה והקאה, נשירת שיער, חולשה ופגיעה כלייתית. על-מנת להפחית את רעילות הפמטרקסד יש צורך בטיפול מקדים באמצעות ויטמין B12 וחומצה פולית הניתנים כשבוע לפני הטיפול הכמותרפי ובמהלכו.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: השימוש בפמטרקסד בשילוב תרופות אחרות נגד סרטן הוא מקובל, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים (גנטאמיצין, נאומיצין), פורוסמיד, ציקלוספורין]: תרופות אלו עלולות לפגוע בתפקוד הכליות וכתוצאה להפחית את הפינוי של פמטרקסד והסיכון לתופעות הלוואי גובר. בטיפול משולב זה יש לנטר תיפקודי כליות בקפידה. [פרובנציד, פניצילין, אספירין ותרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים]: מפחיתות את הפינוי של פמטרקסד ומגבירות את הסיכון לתופעות לוואי. בטיפול משולב זה יש לנטר תיפקודי כליות בקפידה. יש להימנע ממתן של אספירין ותרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים כ- 5 ימים לפני מתן פמטרקסד ולפחות יומיים אחריו.

מידע

אופן נטילת התרופה: עירוי תוך ורידי.תדירות וזמן נטילה: פמטרקסד ניתנת כעירוי תוך ורידי הנמשך כ-10 דקות, פעם ב- 3 שבועות. זהו מחזור טיפולי אחד, כאשר מספר מחזורי הטיפול הנדרשים יותאמו למצבו של החולה.טווח המינון: פמטרקסד תוזרק לוריד, למשך 10 דקות, פעם בשלושה שבועות, במינון של 500 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח פני הגוף. הכמות עשויה להשתנות או להינתן במועד מאוחר יותר בהתאם לספירת הדם, תפקוד הכליות ומצב הבריאות הכללי. כטיפול במזותליומה, הפמטרקסד תינתן בשילוב עם ציספלאטין הניתן במינון של 75 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח פני הגוף, כאשר הציספלאטין ניתן באינפוזיה לוריד במשך שעתיים, כשלושים דקות לאחר מתן הפמטרקסד. המקבלים פמטרקסד נוטלים בנוסף כדור יומי של חומצה פולית במינון 400 מק"ג ליום וזריקת ויטמין B12 פעם בתשעה שבועות, כל זאת החל משבוע לפני תחילת הטיפול הכמותרפי.תחילת השפעה: עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: כתלות במצב התקדמות המחלה ומצבו הבריאותי של המטופל.תזונה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים. יש להרבות בשתיית מים או כל נוזל אחר במהלך כל תקופת הטיפול הכימי כדי לשמור על פעילות תקינה של הכליות. קרוב לוודאי שינתנו נוזלים באמצעות עירוי לוריד בזמן הטיפול.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. עם זאת, מינון יתר עלול להיות מסוכן, ודורש התערבות רפואית מידית. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: בחילה חמורה, הקאה חמורה, פגיעה בתפקוד הכליות, דיכוי מח העצם, זיהום, חום גבוה ופריחה.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בתרופה במהלך הריון. יש להתייעץ עם רופא. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לבצע ספירות דם באופן שגרתי על מנת לעקוב אחר תפקוד מוח העצם, בנוסף לתפקודי כלייה ותפקודי כבד. כמו כן, לפני ואחרי הטיפול ינתנו כמויות גדולות של נוזלים על מנת להבטיח תפקוד כליות תקין.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, תכנון הריון, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד, דיכוי מוח עצם בעבר, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שייתכנו: עייפות, חולשה, חום, דיכאון, בצקות, כאבים בחזה, פריחה, גרד, נשירת שיער, בחילה והקאות, עצירות, שלשול, חוסר תיאבון ופצעים בפה. היא גורמת לירידה בספירות הדם, שמגיעה לשיא 8-10 ימים לאחר הטיפול, ומתאוששת לאחר 12-17 ימים. כמו כן היא עשויה לגרום לכאבי שרירים, נוירופתיה, הפרעה בתפקודי כליה, קוצר נשימה וזיהומים. ייתכן ותופיע עלייה בערכי תפקוד הכבד בבדיקות הדם, ערכים אלו צפויים להשתנות ולהתייצב במהלך הטיפולים.

שמות מסחריים

אלימטה Alimta אילי לילי