אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד)

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, קווינולונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד), אנטיביוטיקה רחבת טווח ממשפחת הקווינולונים, משמש לטיפול בזיהומים שונים הנגרמים על ידי חיידקים הרגישים לאנטיביוטיקה זו. אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) משמש לטיפול בדלקות בדרכי השתן, במערכת המין, במערכת הנשימה, בזיהומים מסוימים במעי, עור ובזיהומים בעצמות ובמפרקים. יתרונו של אופלוקסאצין על פני סוגי אנטיביוטיקה אחרים ממשפחת הקווינולונים הוא ספיגה טובה יותר במתן דרך הפה.


אין להשתמש באופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) במקרים הבאים:
רגישות לחומר הפעיל, לחומרים אחרים ממשפחת הקווינולונים או לאחד ממרכיבי התרופה.
הריון או הנקה.
מחלת הנפילה (אפילפסיה) או עוויתות.
בעיות בגידים לאחר שימוש קודם בתרופה זו.
תת פעילות של האנזים G6PD.
אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) אינו מיועד לטיפול ילדים ובני נוער מתחת לגיל 18 שנים.


חשוב לשים לב:

אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) עלול לגרום לתופעות לוואי נדירות מאד, אך חמורות מאד, שכוללות קרע ודלקת בגידים, הפרעות בקצב לב, נוירופתיה היקפית, תגובות או פריחות קשות בעור ופוטוטוקסיות, רגישות יתר והחמרת מיאסטניה גראביס.


יש להימנע מחשיפה לשמש בזמן הטיפול בסוג זה של אנטיביוטיקה, מחשש לתגובה עורית חריפה.

תופעות הלוואי העיקריות כוללות בחילה, כאבי ראש ובאופן נדיר - הזיות.
בחולים עם ליקוי בתפקוד הכליות יש להפחית את המינון בהתאם לתפקוד הכלייתי.

תגובה עם תרופות אחרות:

טיפול בו זמני באופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) עם תרופות אחרות עלול להגביר את הסיכון לתופעות לוואי ובעיות אחרות:


סוכראלפאט ו
סותרי חומצה או תוספי תזונה שמכילים אלומיניום, מגנזיום, ברזל, אבץ או סידן, לרבות תכשירי מולטיוויטמינים, עלולים לפגוע בספיגת אופלוקסאצין ולהפחית מיעילותו.


 

תאופילין: אופלוקסאצין עלול להעלות רמות תאופילין ולהגביר את הסיכון לרעילותו.


נוגדי דלקת לא סטרואידים (NSAID's): מעלים סיכון לתגובת יתר של מערכת העצבים המרכזית ולפירכוסים.


נוגדי קרישה מסוג וארפארין (קומדין): אופלוקסאצין מגביר את דילול הדם על ידי וארפארין, יש לנטר בקפידה. 


תרופות לטפול בסוכרת כגון אינסולין וגליבנקלאמיד: חשש לחוסר איזון ברמת הסוכר בדם, לרבות היפוגליקמיה. יש לעקוב אחר רמות הגלוקוז בדם כאשר ניתנות התרופות הללו יחד.


יש לנהוג זהירות רבה במקרה שמטופל נוטל תרופות שעלולות לגרום להפרעות בקצב הלב, כי אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) עלול להחמיר תופעה זו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, טיפות עיניים, עירוי, זריקות.
אין ללעוס טבליות טריויד! עם זאת, ניתן לחצות או לכתוש קפליות אופלודקס.
תדירות וזמן נטילה: המינון המקובל של אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) הוא פעמיים ביום. טווח המינון: מבוגרים: 200-800 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שתורגש הקלה במחלה.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: אפשר ליטול את אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) עם או ללא אוכל. אך יש להקפיד על הפרדה של שעתיים בין נטילת התרופה לבין סותרי חומצה, אכילת מוצרי חלב או נטילת תרופות או תוספי תזונה שמכילים אלומיניום, מגנזיום, אבץ או ברזל, כיוון שהם מקטינים את ספיגת התרופה. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח 2 מנות עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול באופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) במלואו, ייתכן שהזיהום המקורי לא חלף והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית של אופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) לא תגרום בעיות מיוחדות. אם נלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש באופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד) בהריון. הנקה: לא ידועות השפעות התרופה על היונק. מומלץ לא להיניק בזמן הטיפול.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל 14.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום לזיהום-על חיידקי או פטרייתי וליצירת גבישים בכליה. טיפול ארוך טווח עלול להוביל להתפתחות של עמידות החיידקים לאופלוקסאצין (אופלוקס, אופלוקסדקס, טריויד), לכן יש צורך בבדיקות מעקב.


ניטור: מומלץ לבצע בדיקות סדירות של תפקודי כבד ובדיקת שתן כללית כאשר התרופה ניתנת לתקופה ממושכת.

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אפילפסיה (כפיון), מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות בחילה, כאב בטן, הקאות, שלשולים, הפרעות בעיכול, כאב ראש, סחרחורת, הפרעות שינה, חוסר שקט, בלבול ודופק מהיר. פריחה יכולה להופיע באופן נדיר, ולעתים נדירות יותר - פגיעה בגידים (במיוחד בשימוש משולב עם נגזרות של קורטיזון) חוסר מנוחה והזיות.

שמות מסחריים

אופלודקס Oflodex דקסל אופלוקס Oflox טרדיס גת אופלוקסאצין-טבע Ofloxacin-Teva טבע טריביד תמיסה לאינפוזיה Tarivid solution for IV infusion סנופי אוונטיס אופלוקסצינה Ofloxacina ביו-אבניר