באקלופן
שייך לקבוצת:
מרפי שרירים בעלי פעילות מרכזית
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

באקלופן היא תרופה מרפה שרירים הפועלת על מערכת העצבים המרכזית, כולל חוט השידרה. היא מקילה על עוויתות, התכווצויות וריפיון שרירים הנגרמים על ידיד מחלות כמו טרשת נפוצה ופציעה בחוט השידרה. משתמשים בה גם לטיפול בעוויתות כתוצאה מפגיעה במוח, שיתוק מוחי או ארוע מוחי. למרות שתרופה זו אינה מרפאת מחלות אלה, היא מגבירה את כושר התנועה ומאפשרת מתן טיפולים אחרים, כגון פיזיותראפיה. הסבירות שבאקלופן יגרום חולשת שרירים נמוכה מזו של תרופות דומות, ותופעות הלוואי שלו, כגון סחרחורת ותרדמה, הן בדרך כלל זמניות. אצל קשישים עלול באקלופן לגרום לבלבול או הזיות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות להורדת לחץ דם]: באקלופן עלול להגביר את השפעתן. [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כגון תרופות לשינה והרגעה, אנטי היסטמינים, בארביטוראטים, נוגדי דיכאון טריציקליים, חומרים נרקוטיים המצויים בחלק מתרופות לשיעול, שלשול או נזלת, משככי כאבים ומרפי שרירים אחרים: עלולות להגביר את ההשפעה המדכאת של באקלופן. [תרופות לפארקינסוניזם]: חלקן עלולות לגרום להזיות או לבלבול יחד עם באקלופן. [אנטיביוטיקה מסוג קלינדאמיצין]: מגבירה את הפעולה של באקלופן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום עם מזון או חלב.טווח המינון: מבוגרים: 15 מ"ג ליום (מנה התחלתית) במשך 3 ימים. ניתן להעלות את המינון ב-5 מ"ג כל 3 ימים לפי הצורך. מינון מירבי 100 מ"ג ליום. ילדים: 5-10 מ"ג ליום (מנה התחלתית). ניתן להעלות את המינון בהדרגה עד 40 מ"ג ליום.תחילת השפעה: השפעה מסויימת יכולה להופיע לאחר 2-3 שעות, אך עשויים לחלוף שבועות אחדים עד שתורגש ההשפעה החיובית במלואה.משך השפעה: עד 8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא אשר יפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית עלולה לגרום הזיות ועוויתות.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום חולשה, הקאה ותרדמה עמוקה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. אין די מידע בבני אדם. באקלופן דרך הפה גורם למומים רק בחלק מחיות המעבדה. יש להשתמש בו בזמן הריון רק אם אין ברירה אחרת. רצוי להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת ותרדמה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיותניטור: לפני הרדמה כללית יש לדווח למרדים או למנתח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, כיב עיכולי, אפילפסיה (כפיון), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות קשורות להשפעות התרופה על מערכת העצבים. ניתן להפחית תופעות אלה למינימום על ידי התחלת הטיפול במינון נמוך והעלאתו בהדרגה.

שמות מסחריים

בקלוזל Baclosal יוניפארם ליורזל Lioresal פרמה-אקסל