קרבומר

שייך לקבוצת:
עיניים, לטיפול
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קרבומר הינו פולימר סינתטי של חומצה אקרילית בעל משקל מולקולרי גבוה, כאשר קיימים מספר סוגים של קרבומרים הנבדלים זה מזה בגודלם. קרבומרים משמשים כמייצבי תחליבים וכמעבים, המקנים צמיגות לתכשירים קוסמטיים רבים. מכאן שהם משמשים ברוב המקרים כחומרים לא פעילים. ניתן למצוא קרבומר, כמרכיב עיקרי, בתחליף דמעות מלאכותי בצורת ג'ל נוזלי, המשמש להרטבת העיניים ולהקלה מהירה של תופעות היובש בעין. יתרון הג'ל הנוזלי ביחס לטיפות עיניים הוא בצמיגותו הגבוהה ומכאן גם האפקט הטיפולי הארוך יותר ולכן תדירות השימוש פחותה ביחס לטיפות. אין להשתמש בתכשיר בזמן שמורכבות עדשות מגע רכות, יש להמתין לפחות 30 דקות מהזלפת הג'ל ועד להרכבת העדשות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים אחרים לעיניים]: יש להשתמש בקרבומר אחרון ולחכות 5 דקות לפחות בין תכשיר אחד לשני.

מידע

אופן נטילת התרופה: ג'ל נוזלי לעיניים.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: טיפה אחת, 3-4 פעמים ביום או לפי הצורך.תחילת השפעה: השפעה מהירה.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אין להשתמש בתרופה יותר מחודש לאחר פתיחת השפופרת.מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק השימוש כל זמן שאין צורך.מינון עודף: אין דיווחים לגבי מינון עודף.

אזהרות

הריון: אין מידע לגבי בטיחות השימוש בקרב נשים בהריון. יש להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו לעיתים קרובות או לתקופה ממושכת מבלי להיוועץ ברופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הריון, הרכבת עדשות מגע

תופעות לוואי

תופעת לוואי נפוצה היא טשטוש ראייה מיד לאחר ההזלפה, על כן יש לנקוט בזהירות בנהיגה ברכב, בהפעלת מכונות מסוכנות ובכל פעילות המחייבת ראיה חדה. תופעה זו חולפת בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת: גירוי, אדמומיות (נדיר): יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא המטפל.

שמות מסחריים

ויסקוטירס Viscotears לפידות