רימונאבנט
שייך לקבוצת:
השמנת יתר, לטיפול ב
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


רימונאבנט היא תרופה המשמשת לטיפול בהשמנת יתר בשילוב עם דיאטה להרזיה ופעילות גופנית עבור בעלי מדד מסת גוף BMI של לפחות 30 ק"ג\מ"ר או לבעלי BMI של לפחות 27 ק"ג\מ"ר שמתקיימים אצלם גורמי סיכון נוספים כגון סוכרת סוג 2 או דיסליפידמיה. מנגנון הפעולה שלה מתבסס על חסימה של המערכת האנדוקנבינואידית של הגוף הגורמת לירידה בצורך באכילה מוגזמת ובצבירת השומנים, בעיקר הבטניים. רימונאבנט אמורה לטפל בנוסף גם בבעיות מטבוליות שונות ובגורמי סיכון קרדיו-וסקולריים, כמו הפחתת רמת הטריגליצרידים ואיזון של רמות הגלוקוז בדם (מתבטא בהפחתה של רמת ההמוגלובין A1C), שיפור של מצב הטרשת בעורקים הכליליים והעלאת ה- HDL. שימוש אחר, שנמצא בינתיים במחקר, הוא לסיוע בהפסקת עישון ולמניעה של עלייה במשקל אצל מעשנים שהפסיקו לעשן. התרופה אושרה לשימוש בישראל בחודש אוקטובר 2007, אך איננה מצויה בסל הבריאות. תופעות הלוואי של הטיפול עלולות להיות שינויים במצב הרוח ותסמיני דיכאון, חרדה, סחרחורות, בחילה, הקאה ונטיה לעייפות. בסוף אוקטובר 2008 הוחלט להפסיק זמנית את שיווק התרופה בישראל עקב דיווחים על קיומן של הפרעות פסיכיאטריות קשות, ביניהן דיכאון, בקרב הנוטלים אותה.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי פטריות כגון: קטוקונאזול ואיטראקונאזול, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, תרופות מקבוצת בולמי סידן כגון: וראפאמיל ומעכבי פרוטאז לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר]: תרופות אלו גורמות לעיכוב בפירוק של רימונאבנט בכבד וכך גורמות להגברת השפעתה. [תרופות אנטיאפילפטיות כגון: קארבאמאזפין ותרופות נוספות כגון: ריפאמפיצין והיפריקום]: תרופות אלו גורמות לזירוז בפירוק של רימונאבנט בכבד וכך גורמות להחלשת השפעתה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליה.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום בבוקר לפני האוכל.טווח המינון: טבליה אחת של 20 מ"ג ליום.תחילת השפעה: יש ליטול התרופה לפחות 3 חודשים לשם קבלת ההשפעה הרצויה.משך השפעה: באנשים שמנים: 16 יום. בקרב הסובלים מעודף משקל: 9 יום.תזונה: יש לקחת בבוקר לפני האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להפסיק נטילת התרופה במקרה של הופעת תסמיני דיכאון, מחשבות אובדניות או הזיות.מינון עודף: המידע לגבי נטילת מינון עודף מוגבל, נראו סימנים קלים כגון: כאבי ראש, תחושת אופוריה, נדודי שינה ועייפות.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בטיחות ויעילות התרופה לא נבדקו בטיפול העולה על תקופה של שנתיים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, דיכאון, הנקה, פרכוסים, מחלת כבד, מחלת כליה, מחלה פסיכיאטרית

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של הטיפול הן שינויים במצב הרוח עם סימפטומים דיכאוניים, חרדה, סחרחורות, בחילות, הקאות, נדודי שינה ועייפות. תופעות נדירות יותר המופיעות הן: הזעה לילית, שיהוקים, מחשבות אובדניות והזיות.

שמות מסחריים

אקומפליה Acomplia סנופי אוונטיס