צטרימיד
שייך לקבוצת:
חומרי חיטוי, תכשירים לטיפול בבעיות עור
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

צטרימיד הינו חומר אנטיספטי בעל תכונות של דטרגנט (חומר המשמש לניקוי). הוא מצוי בתכשירים רבים המשמשים לחיטוי של כלים ושל העור כנגד מגוון רחב של חיידקים ופטריות. צטרימיד בנוסף משמש כחומר הפעיל בשמפו לטיפול בקשקשת הקרקפת והוא מצוי גם בתכשיר המשמש להרדמה מקומית דנטלית, הקרוי: קסילונור, אשר להבדיל משאר התכשירים הוא דורש מרשם רופא.

תגובה עם תרופות אחרות: יש להימנע משימוש בסבון וחומרים אניונים אחרים.

מידע

אופן נטילת התרופה: שמפו, תמיסה, קרם ומגבונים לשימוש חיצוני ותמיסה לשימוש דנטלי.תדירות וזמן נטילה: התכשירים לשימוש חיצוני: 2-3 פעמים ביום. השמפו: חפיפה יומיומית, במקום שמפו רגיל.טווח המינון: ראה תדירות וזמן נטילה.תחילת השפעה: פעולת החיטוי בשימוש על העור הינה מיידית.משך השפעה: מספר שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת כשנזכרים אך לא בסמוך למנה הבאה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה. כמו כן יש להפסיק השימוש בתכשירים במקרה של גירוי.מינון עודף: לא סביר שיופיעו השפעות סיסטמיות כיוון שמדובר בשימוש חיצוני.

אזהרות

הריון: בטיחות השימוש במהלך ההריון לא הוכחה אך לא נראה כי היא עלולה לגרום נזק לעובר.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אך במינונים הרגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות מתחת לגיל שנה לא נקבעה. לא מומלץ.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך או בתדירות גבוהה עלול להוביל לרגישות יתר.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, רגישות בעור

תופעות לוואי

ישנה אפשרות לגירוי העור בייחוד בקרב רגישים לתכשיר - נדיר.

שמות מסחריים

צטרימיד שמפו Cetrimide shampoo ויטמד