פודופילוטוקסין

שייך לקבוצת:
נוגדי נגיפים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פודופילוטוקסין הינו חומר שמקורו בתמצית צמחית. הוא משמש לטיפול חיצוני מקומי ביבלות (קונדילומה אקומינטה) הנגרמות ע"י נגיף הפפילומה האנושי (HPV), באיזור אברי המין במבוגרים. מנגנון פעילותו הוא במניעת התרבות תאי הוירוס כך שלבסוף התאים הנגועים מתים ובמקומם גדלה ריקמה בריאה. התכשיר משמש לטיפול חיצוני בלבד ורק לאיזור אברי המין, יש להימנע ממגע התכשיר עם עור בריא, ריריות והעיניים. כמו כן יש להימנע ממריחת התרופה על שטחים נרחבים ועל פצעים פתוחים שעברו טיפול כירורגי. יבלות באברי המין הן מדבקות, לכן יש להבטיח שבן/בת הזוג יבדקו ע"י הרופא. תופעות הלוואי הנפוצות הן תגובות עור מקומיות כגון: עקצוץ, גירוד, צריבה, כאב מקומי, אדמומיות ונפיחות.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידוע.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה לשימוש חיצוני.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום, במשך שלושה ימים רצופים. הטיפול יכול להתחדש מדי שבוע עד למקסימום של 4 שבועות רצופים (שבוע הטיפול מורכב מ 3- ימי טיפול ו 4- ימי מנוחה).טווח המינון: ראה תדירות וזמן נטילה. יש למרוח את החומר באמצעות המקלון המצורף במדוייק, נקודתית על היבלת. לאחר המריחה יש לתת לחומר להתייבש לפי הנחיות הרופא ולאחר מכן, יש לשטוף את האיזור הנגוע במים וסבון. אין להשתמש באותו מקלון יותר מפעם אחת. על-מנת למנוע גירוי בעור שמסביב ליבלת, כתוצאה מהשימוש בחומר, רצוי למרוח שכבה דקה של משחה כמו וזלין מסביב ליבלת ולהגן על העור. תחילת השפעה: משתנה בין מטופל למטופל.משך השפעה: 1-4.5 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: אם נשכחה מנה במועד הרצוי יש לקחתה מייד כשנזכרים ולאחר מכן להמשיך את הטיפול כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול שהומלץ על ידי הרופא. גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: מריחת כמויות עודפות של החומר על היבלות, בפרט על שטחים נרחבים, עלולה לגרום לתופעות לוואי סיסטמיות כתוצאה מספיגת החומר למחזור הדם. הן יכולות להתבטא בחולשה, סחרחורת, שלשול, בחילה, שינויים בלחץ הדם, בדופק ואף בקצב הנשימה. במצב כזה (שהוא נדיר) - יש להפסיק מייד הטיפול ולפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: משך השימוש נקבע ע"י הרופא, בהתאם לתגובת היבלת לטיפול ובהתאם לסבילות הטיפול ע"י המטופל.ניטור:

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הנקה, הריון, סוכרת, הפרעות בכלי הדם

תופעות לוואי

התופעות הנפוצות ביותר בשימוש עם תמיסת פודופילוטוקסין הן תגובות עור מקומיות כגון: עקצוץ, גירוד, צריבה, כאב מקומי, אדמומיות ונפיחות. תופעות אלו חולפות בדרך-כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר.

שמות מסחריים

קונדילוקס Condylox פריגו