מתימאזול
שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול בפעילות יתר של בלוטת התריס
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מתימאזול (MMI) היא תרופה המשמשת לטיפול במחלת גרייב ופעילות יתר של בלוטת התריס. בנוסף יש בה שימוש לפני ניתוח להסרת חלק מהבלוטה או טיפול ביוד רדיואקטיבי לצורך הפחתת רמות הורמוני התירואיד על מנת למנוע תגובות בלתי רצויות. מנגנון פעילותה בדומה לפרופילתיואוראציל, הוא בעיכוב ייצור של הורמוני התירואיד ע"י הפרעה, בין היתר, למנגנון צירוף מולקולת יוד לחלבון הקרוי תירוגלובולין. השימוש במתימאזול בהריון אינו מומלץ, במקרה זה פרופילתיואוראציל היא תרופת הבחירה. תופעת לוואי נדירה, אך חמורה, של מתימאזול היא גרימת לויקופניה הבאה לידי ביטוי בדלקות גרון, חום גבוה, שיעול וכאבים בפה.

תגובה עם תרופות אחרות: [גליקוזידים של דיגיטאליס, חוסמי בטא, תאופילין]: הפינוי מהגוף של תרופות אלו פוחת בשילוב עם מתימאזול וכתוצאה מוגבר החשש לתופעות הלוואי. יש להפחית את המינון של תרופות אלו במתן משולב עם מתימאזול. [תרופות נוגדות קרישת דם]: מתימאזול בעלת פעילות נוגדת ויטמין K בדם ומכאן מוגברת השפעת נוגדי הקרישה והסיכון לדימומים גובר. לכן במתן משולב של נוגדי קרישה עם מתימאזול יש לבצע את בדיקת הזמן פרותרומבין (PT) ולהוסיף או להפחית מינון לפי הצורך.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום, במרווחים של 8 שעות. הטיפול לרוב ממושך (שנה ומעלה). טווח המינון: מבוגרים: מנת העמסה - 15-60 מ"ג ביום. מנת אחזקה - 5-15 מ"ג ביום. ילדים: מנת העמסה - 0.4 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, ביום. מנת אחזקה -כמחצית מהמינון התחלה. או לסירוגין: מנת העמסה - 0.5-0.7 מ"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, ביום. מנת אחזקה -כשליש עד שני שליש מהמינון התחלה.תחילת השפעה: תוך מספר ימים - שבועות.משך השפעה: 6-13 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה נטילת מנה אחת יש לקחתה מייד כשנזכרים. אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה יש לקחת את 2 המנות ביחד ולחזור ללוח הזמנים הרגיל. במידה ונשכחו 2 מנות או יותר יש להתייעץ עם הרופא.הפסקת התרופה: גם אם לא חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: כאב בחזה, חום גבוה, כאב ראש, כאבי מפרקים, בחילה והקאה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טיפול ארוך טווח במתימאזול עשוי להוביל לנסיגת מצב ההיפרתירואידיזם. בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם כלליות, בדיקת זמן פרותרומבין (PT) ותיפקוד בלוטת התריס.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, הריון, אלרגיה, מחלת כבד, דיכוי חיסוני

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שייתכנו: כאבי בטן, בחילה או הקאה, סחרחורת, הגדלה של בלוטות הרוק והלימפה, נשירת שיער, כאב ראש, כאבי שרירים ופגיעה בתחושת הטעם. יש לפנות לרופא במקרים בהם תופעות אלו מטרידות במיוחד או נמשכות זמן רב. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: לויקופניה - באה לידי ביטוי בדלקות גרון, חום גבוה, שיעול וכאבים בפה (נדיר). במצבים אלו יש לפנות לרופא. גם במקרה של פריחה, גירוי בעור או הצהבה של העור והעיניים יש לפנות מייד לרופא המטפל.

שמות מסחריים

מרקפטיזול Mercaptizol תרו תעשייה רוקחית