מודפיניל
שייך לקבוצת:
ממריצים אחרים של מערכת העצבים המרכזית
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


מודפיניל היא חלק מקבוצת התרופות המעוררות. ידוע כי היא עובדת על מערכת העצבים המרכזית, אך לא ידוע מנגנון פעולתה המדויק. בשונה מתרופות מעוררות אחרות היא לא מביאה לתופעות לוואי כגון תחושה מרוממת ויצירת תלות, זאת ככל הנראה משום שפעילותה ממוקדת למבנים ולחומרים ספציפיים במוח. מודפיניל משמשת להעלאת הערנות בקרב חולים הנוטים לישנוניות במשך שעות היום, בעיקר עקב: הפרעת נרקולפסיה, הפרעות בשינה כתוצאה מעבודה במשמרות (SWSD) וכטיפול משלים עבור דום נשימה חסימתי בשינה (OSAHS). קיימים שימושים ניסיוניים במודפיניל עבור מקרים של הפרעת קשב וריכוז ועייפות בעקבות טרשת נפוצה. תופעות הלוואי הנפוצות של השימוש בתרופה הן כאבי ראש ובחילות.

תגובה עם תרופות אחרות: [גלולות למניעת הריון]: יעילותן של הגלולות יורדת בשילוב עם מודפיניל. במקרים של טיפול משולב וכחודש לאחר הפסקת הטיפול עם מודפיניל כדאי להשתמש באמצעי הגנה נוסף. [ציקלוספורין]: רמות הציקלוספורין בפלסמה יורדות בשילוב עם מודפיניל ולכן פוחתת יעילותן . [וארפארין]: מודפיניל מאט את הפינוי של וארפארין ולכן מייצר סיכון גבוה יותר לדימומים. יש לעקוב אחר זמן פרותרומבין באופן שוטף, ובהתאם לשנות את מינון הווארפארין. [נוגדי דיכאון טריציקליים, SSRI's, בנזודיאזפינים, פרופראנולול, אומפראזול]: ההשפעות ותופעות הלוואי של תרופות אלו עלולות לעלות בשילוב מודפיניל. משום ייתכן שיהיה צורך בהפחתת מינונן. [נוגדי פירכוסים כגון פנובארביטאל וקארבאמאזפין]: מודפיניל מעכב את פירוקן של התרופות הללו ולכן עלול להעלות את רמתם של נוגדי הפירכוסים בדם. משום כך ייתכן שיהיה צורך בשינוי המינון. [פניטואין]: מודפיניל מעכב את פינוי הפניטואין מהגוף ומשום כך מעלה את הסיכון לתופעות טוקסיות. בטיפול משולב מסוג זה יש לעקוב אחר רמות הפניטואין בדם ולהתאים מינון. [מתילפנידאט]: ספיגת המודפיניל מעוכבת בשעה בעת שילוב עם מתילפנידאט. מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: שילוב של מודפיניל ותרופות מסוג זה עלול להביא לעלייה מסוכנת בלחץ הדם. משום כך יש להימנע משילוב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: ברוב המקרים פעם ביום בבוקר, אך יש אפשרות לחלק את המינון היומי לבוקר וערב במיוחד כשמדובר על מינון מעל ל-200 מ"ג ביום. בטיפול בהפרעות בשינה בגלל עבודה במשמרות יש לקחת את המנה כשעה לפני תחילת המשמרת.טווח המינון: במבוגרים מעל גיל 16: 200 מ"ג ביום. (המינון יכול לעלות עד 600 מ"ג ביום) לטיפול בנרקולפסיה וכטיפול משלים במקרים של דום נשימה חסימתי בשינה (OSAHS) יש לקחת את המנה בבוקר. בטיפול בהפרעות בשינה בגלל עבודה במשמרות (SWSD) יש לקחת את המנה כשעה לפני תחילת המשמרת.תחילת השפעה: 2-4 שעות.משך השפעה: 15 שעות.תזונה: אין הגבלות, אך ידוע שהספיגה של מודפיניל מעוכבת בשעה בלקיחתה עם מזון.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה נטילת מנה בזמן קצוב יש ליטול מיד כשנזכרים (עד 12 בצהרים) אך אם נזכרים מאוחר יותר יש לדלג על המנה שנשכחה. בשום אופן אין ליטול 2 מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את השימוש בתרופה ללא היוועצות עם הרופא המטפל.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים: נדודי שינה, אי-שקט, בלבול, הזיות, בחילה, שלשול, שינויים בקצב לב, יתר לחץ דם וכאב בחזה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 16 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה לעיתים קרובות או לזמן ממושך מבלי להתייעץ עם רופא. כמו כן, בזמן השימוש בתרופה יש לבצע בדיקות של לחץ דם וקצב לב.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הנקה, חרדה, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), הריון, יתר לחץ דם, מחלת כלי דם, מחלת כבד, מחלת לב, שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר, הפרעה נפשית, מחלת כליה

תופעות לוואי

התופעה השכיחה ביותר היא כאב ראש, אך לרוב היא חולפת עם ההסתגלות לשימוש בתכשיר. תופעות שכיחות אחרות: יובש בפה, בחילה, שלשול, עצירות וסחרחורת. תופעות שמופיעות לעיתים רחוקות: כאב בטן, טכיקרדיה, אפיזודות חולפות של מתח, אי-שקט, ראיה מטושטשת, בלבול, עצבנות, נדודי שינה, אובדן תאבון ודיכאון. אם מופיעות תופעות אלה יש ליצור קשר עם הרופא המטפל. דווחו גם מקרים בהם הופיעו מאניה, פסיכוזה ופגיעה ביכולת הייצור של מוח העצם, וכן התכווצויות לא רצוניות של שרירי הפנים (מופיעות לעיתים נדירות). .

שמות מסחריים

פרוויג'יל Provigil מדיסון פרמה