רסג'לין

שייך לקבוצת:
מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI), פרקינסון, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

רסג'לין הינה תרופה ממשפחת מעכבי האנזים מונואמין אוקסידאז (MAOI), היא פועלת בעיקר על האנזים MAO מסוג B ומשמשת לטיפול במחלת הפרקינסון כטיפול תרופתי יחיד בשלביה המוקדמים של המחלה וכטיפול משלים ללבודופה בשלבים מתקדמים יותר של המחלה. עיכוב האנזים יביא לעליה בריכוזי הדופאמין, בעיקר במוח ומכאן הפחתה של ההפרעות המוטוריות מהן סובלים החולים במחלת פרקינסון - רעד, איטיות התנועות, ליקויי יציבה ונוקשות - בכל שלב של המחלה. בניגוד לתרופות האחרות המצויות בשימוש כיום, יש לא רק השפעה על הסימפטומים של המחלה, אלא גם השפעה מגינה על תאי עצב היכולה להאט או לעצור את מהלך המחלה. התרופה כלולה בסל התרופות בהתוויה של התחלת טיפול מוקדמת (עד 3 שנים מיום האבחון של המחלה). היא מסובסדת לכל החולים במסגרת הביטוחים המשלימים בקופות.

תגובה עם תרופות אחרות: [עישון]: מזרז את האנזימים האחראיים לפירוק רזג'לין, כתוצאה השפעתה פוחתת. [ציפרופלוקסאצין]: מעכבת את האנזימים האחראיים לפירוק של רזג'לין, כתוצאה השפעת התרופה עולה וסיכון מוגבר לתופעות לוואי. [תרופות נוגדות דיכאון, כגון: SSRIs, SNRIs, נוגדי דיכאון טריציקליים וטטראציקליים, היפריקום, מירטאזאפין ומעכבים אחרים של האנזים מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: שילוב של תרופות אלו עם רזג'לין עלול לגרום לבלבול, חום גבוה, פרכוסים ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש להימנע משילוב זה. יש לאפשר מירווח של שבועיים לפחות בין שני סוגי התרופות. [דקסטרומתורפאן, תכשירים סימפאתומימטיים, אגוניסטים אלפא אדרנרגיים, משככי כאבים נארקוטיים, טראמאדול, חומרי הרדמה]: מתן משולב עם רזג'לין עלול להוביל לרעילות מוגברת של מערכת העצבים המרכזית ועלייה מסוכנת בחום הגוף (hyperpyrexia), עד כדי מוות. יש לחכות לפחות שבועיים בין סיום הטיפול ברזג'לין לבין נטילת תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 1 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות כדי שההשפעה נוגדת המחלה תורגש במלואה.משך השפעה: בשימוש קבוע, עיכוב האנזים נמשך לפחות כשבוע מהנטילה האחרונה.תזונה: במהלך הטיפול ברזג'לין וכשבועיים לאחר הפסקת הטיפול, יש להימנע מצריכה של מזון עשיר בטיראמין (בשר, שמרים, גבינות, יין אדום) ומקפאין מחשש לעלייה מסכנת חיים בלחץ הדם.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מיד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. הפסקה פתאומית בנטילת התרופה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. אולם מנות עודפות גדולות עלולות לגרום לכאב ראש חמור, סחרחורת, עלייה בקצב הלב, קשיי נשימה, הזעה מוגברת, חום, הזיות וקומה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות של לחץ הדם ולבדוק התקדמות המחלה. נמצא שקיים סיכון מוגבר ללקות בסרטן העור, אך לא ברור אם בעקבות מחלת הפרקינסון עצמה או מהשימוש ברזג'לין.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, מחלת כבד, עישון

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות: שלשול, סחרחורת, יובש בפה, תסמינים דמויי שפעת, כאב ראש, כאב במפרקים, ישנוניות, אף סתום וקיבה עצבנית. תופעות חמורות ויחסית נדירות: תופעות אלרגיה, אבנים בדרכי השתן, כאב בחזה, חום, הזיות, נימול של הידיים והרגליים, בלבול, דיכאון, קצב לב לא תקין, פרכוסים, רגישות לאור, שינויים בעור, רעד, קושי בדיבור ובהליכה, הזעה מוגברת, בחילה והקאה. יש להפסיק הטיפול ולפנות לקבלת עזרה רפואית.

שמות מסחריים

אזילקט Azilect טבע