אקסנטיד
שייך לקבוצת:
סוכרת, נוגדי , תרופות הקשורות למנגנון האינקריטינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אקסנטיד הינה תרופה המחקה את פעילות ההורמון האינקריטיני GLP-1 בגוף. היא מיועדת לחולי סוכרת מסוג 2, שכבר נוטלים מטפורמין ו/או תרופות ממשפחת הסולפונילאוראה. אקסנטיד מעלה את הפרשת האינסולין מהלבלב כתלות בעליית רמת הגלוקוז בדם, מביאה לירידה בשחרור גלוקוז מהכבד על ידי הקטנת הפרשת גלוקגון ומאיטה את התרוקנות הקיבה. בעקבות כך מביאה לדיכוי התיאבון, עליה בתחושת השובע ולירידה במשקל. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן בחילה (לרוב חולפת עם המשך השימוש), הקאה ושלשול.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי סוכרת ממשפחת הסולפונילאוראה]: שילוב עם אקסנטיד מגביר את הסיכון להיפוגליקמיה, יש לשקול הפחתת מינון הסולפונילאוראה. [אנטיביוטיקה וגלולות למניעת הריון]: תרופות אלו דורשות ספיגה מהירה במערכת העיכול ומכיוון שאקסנטיד מאיטה את התרוקנות הקיבה יש ליטול אותן לפחות שעה לפני זריקת אקסנטיד. [דיגוקסין, ליזינופריל]: אקסנטיד מפחיתה את רמות תרופות אלו בדם ומעכבת את השפעתן. [וארפארין]: שילוב עם אקסנטיד עלול להגביר את תופעות הלוואי של וארפארין. מתן משולב מצריך ניטור INR. [לובאסטאטין]: השפעת לובאסטאטין פוחתת בשילוב עם אקסנטיד. יש לנטר רמות כולסטרול בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: תמיסה להזרקה תת-עורית. (עטי הזרקה מוכנים מראש במינונים של 5 ו- 10 מק"ג).תדירות וזמן נטילה: ההזרקה תיעשה עד 60 דקות לפני ארוחת בוקר וארוחת ערב (או שתי הארוחות העיקריות ביום, בתנאי שמרווח הזמן ביניהן הוא 6 שעות).טווח המינון: המינון ההתחלתי הוא 5 מק"ג, פעמיים ליום, לחודש הראשון ולאחר מכן ניתן לעלות למינון 10 מק"ג, פעמיים ביום.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: אין מידע.תזונה: יש להשתמש במהלך השעה לפני הארוחה.אחסון: יש לשמור במקרר. אין להשתמש בעט מעל 30 יום מהפתיחה.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לדלג עליה ולהמשיך כרגיל, אין לפצות על המנה שנשכחה.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה ללא התייעצות עם הרופא עלולה לגרום לשיבוש באיזון רמות הסוכר בדם.מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש לפנות לקבלת עזרה רפואית באופן מיידי. התופעות הצפויות הן: בחילה, הקאה, סחרחורת ותסמיני היפוגליקמיה הכוללים כאב ראש, חולשה, בלבול, עצבנות, קצב לב מוגבר והזעה מוגברת.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין צורך למדוד באופן יומיומי את רמות הסוכר בדם אלא אם נוטלים בנוסף תרופות נוגדות סוכרת מקבוצת הסולפינילאוראה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, הפרעות עיכול, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד

תופעות לוואי

התופעות הנפוצות ביותר הן בחילה (לרוב חולפת עם המשך השימוש), הקאה ושלשול. תופעות נפוצות נוספות: סחרחורת, כאב ראש, ירידה בתיאבון, גירוי בקיבה, בעיות בעיכול, הזעה מוגברת, עצבנות וחולשה. תוארו מספר מקרים של פנקראטיטיס חריפה המתבטאת בכאבי בטן חזקים המלווים בהקאות.

שמות מסחריים

בייאטה Byetta אילי לילי ביידוריון Bydureon אסטרה זנקה