בודסוניד (בודיקורט, סימביקורט)

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בודסוניד (בודיקורט, סימביקורט, בודסון)

בודסוניד (Budesonide) הוא חומר פעיל שנמצא במשאפים ותכשירים לאינהלציה בודיקורט, מיפלוניד, בודזונייד סטרינבס טבע, בתרסיס לאף בשם נזוקורט אקווה ובטבליות בודסון, קורטימנט. 

בודסוניד שייך למשפחת קורטיקו-סטרואידים נוגדי דלקת בעלי השפעה מקומית, ומשמש להפחתת דלקת באף, בדרכי הנשימה ובמעיים, בעיקר למניעה בשימוש קבוע ורציף.


יעיל לטיפול ב: 

1. תרסיס בודסוניד לאף משמש למניעה ולטיפול בנזלת מסיבות שונות, כולל נזלת אלרגית עונתית (קדחת השחת). בודסוניד מפחית את חומרת הנזלת, ההתעטשויות, הדלקת ותסמינים נוספים ברירית האף.

2. תכשירי בודסוניד לשאיפה מיועדים לטיפול ולמניעת אסתמה. כמו כן, קיימים תכשירים נוספים לטיפול באסתמה (סימביקורט, דואו-רספ) המכילים בודסוניד בשילוב עם חומר מרחיב סימפונות בעל פעילות ממושכת, המשמשים לטיפול במקרים קשים יותר של אסתמה. ממחקרים שונים עולה כי שימוש סדיר בקורטיקו-סטרואידים בשאיפה למניעת אסתמה בחולים עם אסתמה בינונית וחריפה עשוי למנוע התקפים קשים וסבוכים.

3. טבליות בודסוניד מיועדות לטיפול במחלות מעיים דלקתיות (מחלת קרוהן וקוליטיס כיבי) ובדלקת כבד אוטואימונית.


הנחיות חשובות: 

אם התרופה נועדה לטיפול מניעתי, עליך להקפיד להשתמש בה באופן רציף וקבוע, לפי הוראות הרופא. בכל מקרה של החמרת אסתמה או מחלות קרוהן וקוליטיס כיבי, יש לפנות לרופא בהקדם.

מומלץ להימנע מאכילת אשכוליות או שתיית מיץ אשכוליות בזמן טיפול בודסוניד לבליעה.

לאחר השימוש במשאף, חשוב לשטוף את הפה כדי למנוע זיהום פטרייתי בפה ובגרון. 

קראו עוד:  קורטיזון: מתי הוא מועיל, מתי הוא מזיק


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בתרופות המכילות בודסוניד (Budesonide) במקרים הבאים: 

-אם ידוע על רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אין להשתמש בודסוניד לבליעה אם אובחנה אצלך שחמת הכבד

-במקרה של טשטוש ראייה או בעיות ראייה אחרות.

-אין להשתמש בתרסיס בודסוניד לאף במקרים של נזלת זיהומית, אלא אם ניתן בו זמנית טיפול נגד הזיהום.

-יש להימנע מחשיפה לחולים בשלבקת חוגרת, חצבת או אבעבועות רוח- גם 3 חודשים לאחר סיום הטיפול בכמוסות.תגובה עם תרופות אחרות: [קטוקונאזול] מעלה ריכוזי בודסוניד בדם על ידי עיכוב פירוקו בכבד.

בשימוש פנימי, תגובה עם תרופות אחרות:


סטרואידים סיסטמיים אחרים , קטוקונאזול, איטרקונאזול (לטיפול בפטרת) , . אנטיביוטיקה כגון קלריתרומיצין או ריפאמפיצין , קרבמזפין (לטיפול באפילפסיה), גליקוזידים קרדיאליים (כגון דיגוקסין, לטיפול בבעיות לב ,אסטרוגנים או גלולות למניעת הריון. ,. סימטידין (לטיפול בצרבת וכיב קיבה), משתנים ותרופות המגבירות הפרשת מלחים בשתן , כולסטיראמין ,סותרי חומצה: יש להמתין לפחות שעתיים בין נטילת בודסון לבין נטילת תרופות אלה. ,ישנן תרופות מסוימות שעלולות להגביר את ההשפעה של בודסוניד וייתכן שהרופא ירצה לעקוב אחר מצבך, אם  אתה נוטל תרופות אלה במקביל . תרופות אלה כוללות בין היתר תרופות מסוימות לטיפול באיידס/נגד נגיף ה-HIV, ריטונביר, קוביסיסטאט.


מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, טבליות נמסות, גרגרים, (להנחה ישירה על הלשון ובליעה עם מים), תרסיס לאף, משאף, תמיסה לאינהלציה. תדירות וזמן נטילה: תלוי במטרת הטיפול ובצורת מתן התרופה (חיצוני/פנימי).

שימוש פנימי- כחצי שעה לפני הארוחה, הימנעות ממיץ אשכוליות ומאשכוליות.
טווח המינון: מנת התחלה: 400-1600 מיקרוגרם ביום. מנת אחזקה: 200-400 מיקרוגרם ביום. ילדים: 50-200 מיקרוגרם ביום.
לטיפול המחלת קרוהן: כדורים: מנת התחלה: 9 מ"ג ליום. מנת אחזקה: 6 מ"ג ליום. 
תחילת השפעה: תוך 8-24 שעות. עשויים לחלוף מספר ימים עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה. דלקת אף אלרגית: 8-24 שעותמשך השפעה: ימים אחדים לאחר הפסקת התרופה.תזונה: אין לצרוך אשכוליות או מיץ אשכוליות בזמן טיפול בבודסוניד בבליעה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים להגן מפני חשיפה ישירה לאור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. לעתים מומלצת ירידה הדרגתית במינון.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא. השפעות שליליות עלולות להופיע אם עוברים על המינון המומלץ באופן קבוע לאורך זמן.

אזהרות

הריון: אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: לא ידוע אם עובר לחלב אם. לא ידוע על בעיות מיוחדות בתינוק.תינוקות וילדים: לא ידועות ההשפעות מתחת לגיל 6. בילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

במינון גבוה שנלקח לאורך זמן יתכן דיכוי בלוטות יותרת הכליה (אדרנל), ואז יש לבצע בדיקות מיוחדות (מבחן ACTH ) לפני הפסקת הטיפול.

כמו כן, שימוש ממושך עלול להעלות את הסיכון להשמנה, סוכרת, לחץ תוך עיני גבוה, קטרקט, לחץ דם גבוה, וירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס). רצוי לעשות בדיקות תקופתיות של רמת הסוכר והמלחים בדם.

תרופות על בסיס קורטיזון עלולות לעכב צמיחה אצל ילדים ומתבגרים, לכן יש צורך במעקב רפואי. 


בדיקת כבד ותפקודי כבד נדרשות אצל החולים בדלקת כבד אוטואימונית.

ניטור: יש להודיע למרדים לפני הניתוח על מחלת אסתמה ועל כל התרופות שנוטלים עקב אסתמה.

דווח לרופא במקרה של שחפת, זיהום בדרכי הנשימה, נטילת תרופות אחרות, סוכרת, גלאוקומה, בעיות ראייה, זיהום טפילי, חיידקי, פטרייתי או נגיפי

תופעות לוואי

גירוי קל של הגרון וצרידות הן תופעות לוואי אפשריות. פטריה בפה נדירה יותר וניתן למנוע אותה באמצעות שטיפת הפה לאחר כל שימוש במשאף.

במקרה של בודסוניד לבליעה, יתכנו תופעות לוואי נוספות, האופייניות לתרופות ממשפחת הקורטיזון כדוגמת פרדניזון.


תסמונת קושינג המתבטאת בנפיחות בפנים (פנים עגולות), עליה במשקל, ירידה בסבילות לגלוקוז ועליה ברמות הסוכר בדם/סוכרת, לחץ דם גבוה, אצירת נוזלים ונתרן (בצקות שמתבטאות לדוגמא בהתנפחות הרגליים), הפרשת יתר של אשלגן (היפוקלמיה;) הפרעות הורמונליות כגון הפרעות במחזור בנשים ,שיעור יתר בנשים ,אין אונות; ירידה בתפקוד (כולל חוסר תפקוד) של האדרנל (המתבטאת בבדיקות דם;) פסים אדומים על העור (סימני מתיחה), אקנה.   הפרעות במערכת העיכול.  סיכון מוגבר לזיהומים. כאב בשרירים ובמפרקים, חולשת שרירים, עווית בשרירים. דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס) כאב ראש.  שינויים במצב הרוח, כגון דיכאון, אי שקט/עצבנות או אופוריה. פריחה הנובעת מתגובה של רגישות יתר, נקודות דימום בעור, עיכוב בריפוי פצעים, תגובות מקומיות בעור כגון  דלקת עור ממגע .

שמות מסחריים

בודסון Budeson רפא בודיקורט Budicort אסטרה זנקה מיפלוניד Miflonide נוברטיס נזוקורט Nasocort אסטרה זנקה בודזונייד סטרינבז טבע Budesonide sterinebs Teva טבע בודיקורט רספולס Budicort respules אסטרה זנקה קורטימנט Cortiment פרינג פרמציוטיקלס