אומגה 3 אתיל אסטר
שייך לקבוצת:
תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אומגה 3- אתיל אסטר משמשת כטיפול מניעתי לאחר אוטם שריר הלב, בנוסף לטיפול התרופתי (כגון: סטטינים, תרופות נוגדות טסיות דם, חוסמי בטא ומעכבי ACE ). ובנוסף לטיפול במצב של רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם, כתוספת לדיאטה, כאשר דיאטה לבד אינה מספקת. תופעות הלוואי הן בעיקר במערכת העיכול ובמקרים נדירים יכולה להיות פגיעה בתפקודי הכבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות קרישה, כגון וארפארין]: סיכון מוגבר להארכת זמן הדימום. יש לנטר INR ולהתאים את מינון נוגד הקרישה לשימוש משולב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפסולות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: כטיפול מניעתי לאחר אוטם שריר הלב: 1 גרם ביום. במצב של רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם: 2-4 גרם ביום.תחילת השפעה: השפעה תתקבל תוך מספר שבועות.משך השפעה: לרוב מדובר על נטילה לזמן ממושך.תזונה: יש ליטול את התרופה עם אוכל, בכדי למנוע הפרעות בדרכי העיכול.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש ליטול אותה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: במידה ואין שיפור ברמת השומנים בדם לאחר 2 חודשי טיפול, מומלץ להפסיק את נטילת התרופה.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ישנו סיכון מוגבר לתופעות במערכת העיכול.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בחולים הסובלים מתפקוד לקוי של הכבד (במיוחד בחולים הנוטלים מינון גבוה) נדרשת השגחה ויש לערוך בדיקות תפקודי כבד באופן קבוע. בנוסף יש לעקוב אחר רמות השומנים בדם. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, הפרעות בקרישת הדם, הריון, הנקה, אבנים בדרכי השתן, סוכרת, תת פעילות בלוטת התריס

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות: שלשול, עצירות, גיהוק, הרגשת טעם או ריח של דג. תופעות לא שכיחות: כאבי בטן, דלקות במערכת העיכול - קיבה ומעיים, פגיעה בחוש הטעם, סחרחורת, רגישות יתר של המערכת החיסונית. תופעות נדירות: עודף סוכר בדם, כאבי ראש, אי סדרים בפעילות הכבד, אקנה, פריחה או גירוד בעור. תופעות נדירות ביותר: תת לחץ דם, יובש באף, דימום במערכת העיכול התחתונה, סרפדת, עליה במספר כדוריות הדם הלבנות ועליה מתונה של אנזימי הכבד.

שמות מסחריים

אומקור Omacor אגיס